Boj mezi Rusy a Saúdy o prvenství na ropném trhu se přenáší i do Česka

22. 3. 2017
Zdroj: Hynek Glos

Unipetrol zpracoval prvních 160 tisíc tun suroviny ze Saúdské Arábie. Snižuje tím svou závislost na odběru těžké ropy z Ruska.

Jedná se o těžkou ropu z oblasti Perského zálivu určenou pro rafinerii v Litvínově, která tradičně odebírá ruskou surovinu. Do budoucna Unipetrol plánuje nákupy u Saúdských Arabů dále navyšovat.

Rusové nicméně dál drží první místo. Podle aktuálních údajů Českého statistického úřadu se v lednu dovezlo do Česka 622 tisíc tun ropy, z toho 291 tisíc z Ruska, 188 tisíc z Ázerbájdžánu, 80 tisíc ze Saúdské Arábie a 50 tisíc z Kazachstánu. V malých objemech se k nám importuje také ropa původem z Libye a Maďarska.


O Unipetrolu čtěte:

Unipetrol si kvůli havárii v Kralupech přijde na miliardové odškodnění

Unipetrol vyplatí dividendu. Akcionáři čekali 8 let

Chemický závod Unipetrolu v Litvínově


Saúdskoarabskou ropu vozí tankery do přístavu v Terstu, odkud směřuje na sever ropovody TAL a IKL až do litvínovského závodu. „Do budoucna je díky nedávno navázané spolupráci možný též dovoz přes chorvatské přístavy a ropovod Adria,“ říká člen představenstva Unipetrolu s odpovědností za strategii Andrzej Kozlowski.

Klíčovou roli v celém příběhu hraje polský vlastník Unipetrolu - PKN Orlen. Poláci se v posledních letech snaží snižovat závislost na dovozu paliv z Ruska. PKN se proto loni v květnu dohodl na spolupráci se saúdským ropným koncernem Aramco, od kterého začal odebírat 200 tisíc tun měsíčně. Vedle diverzifikace zde hrála roli i výhodnější cena.


Poláci mají zájem o český solár. Přečtěte si:

Kupujemy panele słoneczne. Polský fond má zájem o českou fotovoltaiku


Podobně Poláci postupují také vpřípadě zemního plynu. Od loňského roku funguje terminál pro dovoz zkapalněného plynu v přístavu Svinoústí u Štětína. Podle prvotní dohody s katarskou společností Qatargas měl objem dodávek činit 1,5 miliardy metrů krychlových plynu ročně. V polovině března se obě strany dohodly na zdvojnásobení dodávek.

V tomto druhém případě Česko zatím nemá z polské politiky diverzifikace dodávek žádný užitek. Dovoz katarského plynu na náš trh bude možný až poté, co bude postaveno a zprovozněno nové potrubí ze Svinoústí napříč Polskem do Horního Slezska. Další podmínkou je realizace stavby plynovodu Moravia a nového propojení české a polské sítě.


Z trhu s ropou čtěte více:

OPEC dál ztrácí kontrolu nad cenou ropy

Rusko nesnižuje těžbu ropy, jak se dohodlo s kartelem OPEC

OPEC plní dohodu o snížení těžby ropy téměř stoprocentně

Ropná plošina v Severním moři


  • Našli jste v článku chybu?