Bob za Boba. Navrátivší Iger má z pozice šéfa dostat Disneyho zpět do formy a poohlédnout se po svém novém nástupci

22. 11. 2022
Doba čtení: 3 minuty
Zdroj: Depositphotos
  • Americké mediální společnosti Disney se v minulých měsících příliš nedařilo, a tak se rozhodla změnit svého ředitele

  • Boba Chapka nahradil ve vedení Bob Iger, který už tuto pozici zastával zhruba 15 let

  • Staronový ředitel má hlavně zlepšit ekonomickou situaci firmy, jeho úkolem je ale i nalezení svého nástupce

Americký podnikatel Bob Iger se vrací na výsluní. Společnost Disney v neděli oznámila, že ho znovu jmenovala svým generálním ředitelem. Ve funkci nahradí Boba Chapeka, na kterého se v poslední době snášela silná kritika. „S neuvěřitelným pocitem vděčnosti, pokory, a i s trochou úžasu, vám oznamuji, že se vracím do The Walt Disney Company jako generální ředitel,“ napsal Iger zaměstnancům v e-mailu, jehož kopii dostal i server CNBC. Krátce po tomto nečekaném oznámení vzrostly akcie společnosti Disney o zhruba osm procent.

Změna ve vedení přichází 11 měsíců od chvíle, co Iger Disney opustil, a několik dní poté, co Chapek oznámil plánované snížení výdajů. Společnost je totiž zatížena rostoucími náklady na její streamovací službu Disney+, její zisky navíc výrazně zaostávají za očekáváním Wall Streetu. Dokonce i podnikání v oblasti zábavních parků, které vykázalo prudký nárůst příjmů, zůstalo za očekáváním analytiků.

Chystal propouštění, aby byl nakonec sám odejit

Igerův návrat přichází v době, kdy se starší mediální společnosti potýkají s rychle se měnícím prostředím. Příjmy z reklam totiž v posledních letech klesají a spotřebitelé stále více omezují své předplatné kabelové televize ve prospěch online streamování. Iger ale nemá společnosti pomoci pouze se zlepšením ekonomické situace, jeho cílem bude i nalezení vhodného nástupce na jeho funkci.

Chapek byl jmenován nejvyšším představitelem firmy v únoru 2020, tedy de facto v předvečer covidové pandemie, s jejímiž dopady a následky se musel po celou dobu, co stál v čele, potýkat. Kvůli ní Disney uzavřel své zábavní parky a na čas odložil i uvádění premiérových filmů do kin. Po konci epidemických omezení akcie společnosti opět prudce vzrostly, v posledních měsících ale znovu padají. A jedná se o pád střemhlavý, neboť od začátku roku poklesly o masivních 41 procent.

Po zveřejnění nejnovější čtvrtletní zprávy o hospodářských výsledcích, v rámci níž byl reportován provozní zisk ve výši ,pouhých‘ 1,6 miliardy dolarů, chtěl Chapek tento vývoj obrátit. Podle interních informací tak plánoval zmrazení náboru, snížení nákladů a rozsáhlé propouštění. Vzhledem k jeho rychlému odvolání se však zdá, že představenstvo Disney v uvedené ,reformy‘ příliš nevěřilo a namísto jejich realizace se s ním rozloučilo.

Chapeka přitom původně podporoval i jeho předchůdce, tedy sám Iger, který dokonce stál za jeho povýšením. Oba se ale po čase pohádali a jejich konflikty následně komplikovaly budoucnost společnosti. Chapek se s Igerem neshodl na celé řadě klíčových rozhodnutí, včetně třeba nového přístupu k cenám streamování pro Disney+, Hulu a ESPN+.

Režíroval miliardové akvizice

Staronový šéf je u Disneyho široce uznávanou a oblíbenou postavou. Ve společnosti strávil více než čtyři desetiletí, z toho 15 let pracoval právě jako její generální ředitel. Během svého zaměstnání dohlížel třeba na dohody o akvizici společností Pixar, Lucasfilm (producenti Star Wars) a Marvel. Všechny tyto firmy přitom v posledních letech výrazně expandovaly a spravují autorská práva za miliardy dolarů.

Iger podepsal smlouvu na funkci CEO na dva roky. Podle tiskového prohlášení je hlavním cílem jeho vedení stanovení strategie pro obnovení růstu a úzká spolupráce s představenstvem při výběru vlastního nástupce. „Bob Iger má hluboký respekt u celého vedoucího týmu Disney, s většinou z těchto lidí přitom až do svého odchodu z pozice výkonného ředitele úzce spolupracoval. Naši zaměstnanci po celém světě ho navíc velmi obdivují. To vše nám umožní bezproblémovou změnu vedení,“ doplnila předsedkyně představenstva společnosti Susan Arnoldová.

I samotný Iger se do své staré práce těší: „Jsem nadšený, že mě představenstvo požádalo, abych se vrátil na pozici generálního ředitele Disney. Naše značky a franšízy mají zvláštní místo v srdcích mnoha lidí po celém světě, a především v srdcích našich zaměstnanců, jejichž oddanost této společnosti a jejímu poslání je pro mě inspirací.“

  • Našli jste v článku chybu?