Menu Zavřít

Benzín za 40 korun, euro za pětadvacet. Důsledky vyslání ruských vojsk na Donbas pocítí i Češi

22. 2. 2022
Zdroj: Depositphotos
  • Světové trhy reagují na znepokojující vývoj na východě Ukrajiny, do kteréžto oblasti Rusko během noci z pondělí na úterý vyslalo svá vojska

  • Evropské akcie padají a společně s nimi se propadá i kurz rublu. Oslabení se však s největší pravděpodobností nevyhne ani české koruně

  • Ropa se aktuálně prodává těsně pod hranicí 100 dolarů za barel, tedy nejdráž od roku 2014. V důsledku toho se nejspíš i zvýší ceny pohonných hmot – litr benzínu by tak české řidiče mohl vyjít až na 40 korun


Pondělní uznání nezávislosti Doněcké a Luhanské ,lidové republiky‘ ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina a následný vpád tamních vojsk na území východní Ukrajiny mají, respektive budou pochopitelně mít vedle geopolitických aspektů rovněž dopady ekonomické. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 v důsledku těchto událostí klesl nejníže za posledních sedm měsíců a v úterý dopoledne se pohyboval na hranici 449,9 bodu, napsala zpravodajská agentura Reuters. Propad hlásí i tokijská burza – její hlavní akciový index Nikkei 225 ztratil od zveřejnění prvních zpráv o probíhající ruské invazi 1,71 procenta.

Samostatnou kapitolou pak představují ruské akcie. Hlavní index moskevské burzy RTS spadl v pondělí večer o 13,2 procenta. Následně sice část těchto ztrát umazal, i tak se ale během úterního dopoledne pohyboval o sedm procent níž než v průběhu prvního obchodního dne tohoto týdne. Co se týče pražské burzy, ta dle webu iDnes.cz v úterý ráno odepisovala dvě procenta, přičemž i v jejím případě posléze došlo k drobné korekci směrem nahoru. Hodnota akciového indexu PX činila v 9:30 zhruba 1383 bodů.

„Zatímco většina akciových titulů klesá, některým společnostem by současná napjatá situace kolem Ukrajiny mohla prospět,“ poznamenal hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček. „Například výrobci zbraní či firmy zaměřené na kybernetickou bezpečnost zřejmě budou evidovat zvýšenou poptávku po svých produktech. Situace může hrát do karet i některým ropným a energetickým společnostem či producentům potravin,“ doplnil.

Stodolarová ropa

Velká pozornost v těchto chvílích směřuje taktéž na trh s ropou. Ta americká, označovaná jako WTI, se v době psaní tohoto článku prodávala za cenu přes 95 dolarů za barel. Severomořská ropa Brent pak ještě o více než čtyři dolary dráž, přičemž jak se zdá, další zdražování je nasnadě.

Černé zlato v černých číslech. Analytik XTB Jiří Tyleček objasňuje, co stojí za letošním výrazným nárůstem cen ropy
Přečtěte si také:

Černé zlato v černých číslech. Analytik XTB Jiří Tyleček objasňuje, co stojí za letošním výrazným nárůstem cen ropy

„Cena ropy Brent se v úterý dostala až k úrovni 99,40 dolaru za barel, nejvýše od roku 2014. Překonání psychologické hranice 100 dolarů za barel je podle všeho jen otázkou času,“ uvedl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. To bude mít podle něj za následek jediné, a sice fakt, že tuzemští řidiči (a přirozeně nejen oni) budou muset u čerpacích stanic sáhnout ještě hlouběji do kapsy než nyní.

„Rusko z vysokých cen ropy profituje, neboť představuje klíčového světového čistého vývozce ropy. Na obzoru je tak možné zdražení benzínu a nafty v Česku na historická maxima, na ceny kolem 40 korun za litr,“ dodal analytik.

Slábnoucí rubl i koruna

Zatímco vývoj na trhu s černým zlatem hraje Moskvě do karet, v případě ruského rublu je situace zcela opačná. Ruská měna zareagovala na pondělní eskalaci konfliktu znatelným poklesem. Vůči americkému dolaru se propadla o více než tři procenta, kvůli čemuž se nachází na nejnižší úrovni od předloňského listopadu. Půdu pod nohami pak rubl ztratil i ve srovnání s českou korunou.

„Vůbec poprvé v historii se dnes (v pondělí) koruna prodává za 3,7 a více rublu. V roce 2002 mezi oběma měnami panoval kurs 1:1, od té doby ruská měna trendově vůči koruně oslabuje, až právě na svoji dnešní historicky nejslabší úroveň,“ nechal se slyšet Kovanda.

Navzdory upevňování její pozice vůči rublu jsou nicméně ekonomové ohledně kondice tuzemské měny během nadcházejících dnů spíše pesimističtí. „Eskalace konfliktu na Ukrajině znamená, že pravděpodobnost dalšího oslabení koruny se v tomto týdnu jednoznačně zvyšuje,“ podotkl v komentáři pro Euro.cz analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Zvyšování turecké inflace nebere konce. Za krizí podle analytika stojí nesmyslné kroky centrální banky v režii prezidenta Erdogana
Přečtěte si také:

Zvyšování turecké inflace nebere konce. Za krizí podle analytika stojí nesmyslné kroky centrální banky v režii prezidenta Erdogana

„Nejbližší důležitou technickou rezistenci z pohledu koruny představuje pásmo 24,50 - 24,60 Kč za euro. Rozhodně však nelze vyloučit ještě významnější oslabení české měny k hranici 25 Kč, kde se obchodovalo v závěru loňského roku. Oslabení koruny může přitom být velmi rychlé a prudké. Klíčové nyní je, jak na kroky Ruska zareaguje Evropská unie,“ řekl dále.

MMF23

Kovanda v této souvislosti doplnil fakt, že tuzemská koruna patří do té skupiny měn, které jsou vůči vyhrocení aktuální geopolitické situace na východě Ukrajiny zranitelné vůbec nejvíce. Podobný osud nejspíš potká i další středoevropské měny, tedy maďarský forint a polský zlotý. Posílit by naopak mohly tradičně bezpečné přístavy typu amerického dolaru, švýcarského franku či zlata. Cena tohoto kovu se aktuálně nachází na hodnotě 1910 dolarů (zhruba 41 300 korun) za troyskou unci, to je nejvýš za posledních skoro devět měsíců.

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?