Menu Zavřít

Babiš hledá provozovatele loterie. Velké hráče Účtenkovka neláká

19. 12. 2016
Autor: čtk

Na podání nabídek do výběrového řízení na zajištění účtenkové loterie k EET, nazvané Účtenkovka, již zbývá necelý měsíc. Velcí hráči z byznysu však přešlapují na místě a řeší, zda do toho jít. Podle zjištění Euro.cz z top trojlístku nepodal nabídku zatím nikdo a názory se spíše kloní ke stanovisku ne.

Největší provozovatel loterií, společnost Sazka, veřejnou zakázku na účtenkovou loterii v současnosti analyzuje. „Bylo by předčasné vydávat jakékoliv stanovisko ohledně našeho rozhodnutí,“ uvedl mluvčí Václav Friedmann.

Současně s označením samotné Účtenkovky polemizuje: „Z našeho pohledu je zavádějící operovat s názvem loterie, protože se rozhodně o loterii nejedná, principem jde spíše o spotřebitelskou soutěž. Musíme vyhodnotit, zda bychom byli schopni takovou soutěž provozovat a zda by pro nás, jako provozovatele, byla ekonomicky výhodná.“

S provozováním loterií má vlastní zkušenost i společnost Tipsport. I zde v těchto dnech tendr na Účtenkovku podrobně studují.

„Dosavadní zkušenosti z jiných zemí se nám ale nezdají příliš povzbudivé, zájem lidí o účtenkové loterie v čase neroste, naopak spíše klesá. Z tohoto důvodu je velmi pravděpodobné, že se tendru nakonec nezúčastníme,“ odpověděl šéf komunikace Václav Sochor.

Nevhodná doba

Příprava Účtenkovky navíc podle Sochora přichází pro hráčský byznys v nevhodnou dobu: „V tuto chvíli se intenzivně připravujeme na novou legislativu, která v Česku vstoupí v platnost od příštího roku. Zvládnout náročné procesy s tím spojené a paralelně pracovat na přípravě účtenkové loterie je v podstatě vyloučené.“

Stejné starosti má i další konkurent z trhu – Fortuna. „Možnost účasti v tendru na zajištění účtenkové loterie budeme diskutovat v příštích dnech. Jakýkoliv bližší komentář by byl předčasný,“ řekl mluvčí Petr Šrain.

Podávat nabídky na ministerstvo financí (MF) mohou zájemci do 10. ledna příštího roku. Ministerstvo proto do té doby podrobnosti k přihlášeným uchazečům sdělovat nemůže.

Zajímavostí je, že v tendru není uvedena předpokládaná cena veřejné zakázky, jak bývá obvyklé. Chybí i údaj o tom, jakou váhu bude mít kritérium cena při výběru vítěze.

„Máme představu, okolo jaké částky by se měla výsledná suma pohybovat, ale nebudeme ji sdělovat, abychom neovlivňovali průběh řízení a cenové nabídky zájemců. Ekonomická výhodnost je jediným hodnotícím kritériem pro splnění podmínek veřejné zakázky,“ odpověděla Kateřina Vaidišová z tiskového oddělení MF.

Jak fungují účtenkové loterie v zahraničí
Pravidelně se koná v Portugalsku
Jako opatření doplňující evidenci tržeb je zavedena například na Maltě, v Chorvatsku, Polsku a na Slovensku.
Současně se zavedením online evidence tržeb ji spustilo Slovinsko.
Dlouhodobě se koná na Tchaj-wanu a v minulých letech se uskutečnila v Chile nebo Argentině.

Pramen: MF

Účtenkovka by se měla podle plánu MF spustit v polovině příštího roku. „Může to být ale i dříve, záleží na průběhu veřejné zakázky,“ dodala Vaidišová.

Vznik účtenkové loterie jako součást EET už posvětila vláda. Ročně chce MF rozdělit výhry až za 65 milionů korun. Hodnota prvních pěti výher bude v rozmezí od 100 tisíc korun do milionu korun, včetně věcné výhry automobilu.

Na zabezpečení loterie je ve státním rozpočtu na příští rok vyhrazeno 100 milionů korun, z toho 65 milionů na výhry. Na propagaci loterie počítá MF s 20 miliony korun.


Čtěte také:

Losování s Andrejem

ebf - tip - debata

Stát hledá provozovatele účtenkové loterie. Její přínos je neznámý

Rébus zvaný „dýško“. Otazníky v EET zůstávají


  • Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).