Menu Zavřít

Autonomní drony startupu Zipline už doručily přes milion zásilek. Využívají je nemocnice či Walmart, v plánu je i dovoz jídla

24. 4. 2024
Doba čtení: 3 minuty
Autor: Zipline
  • Startup Zipline, který se zabývá výrobou autonomních bezemisních dronů, už s jejich pomocí zákazníkům doručil jeden milion zásilek
  • Bezpilotní letouny této firmy se nyní pohybují po čtyřech kontinentech, kde dohromady nalétaly přes 112 milionů kilometrů
  • Služby dronů aktuálně využívají především nemocnice a supermarkety, brzy má ale začít i rozvoz jídla z restaurací

Americký startup Zipline, který patří k lídrům na trhu v oblasti doručovacích dronů, oznámil dosažení významného milníku. Společnost totiž uvedla, že její bezpilotní letouny už úspěšně dokončily miliontou zásilku. Ta převezla dvě infuze z distribučního centra Zipline v Ghaně do tamního zdravotnického zařízení.

Pro startup se sídlem v kalifornském San Franciscu, který navrhuje, vyrábí a provozuje autonomní doručovací drony, se jedná o důležité potvrzení funkčnosti celé jeho technologie. Firma se v současnosti soustředí především na spolupráci s nemocnicemi, mezi její klienty už ostatně patří přes 4700 zdravotnických zařízení v mnoha různých zemích.

Zipline podle CNBC zároveň oznámil, že jeho bezemisní drony už nalétaly více než 112 milionů kilometrů napříč čtyřmi kontinenty. Svým zákazníkům pak společnost dodala přes 10 milionů různých produktů.

Firmě věří i investoři

Generální ředitel Zipline Keller Rinaudo Cliffton k dosažení milníku uvedl, že 70 procent dodávek firma zrealizovala v posledních dvou letech. V budoucnu je cílem společnosti zajistit přibližně jeden milion zásilek denně.

„K oblastem, kde je dnes po našich službách největší poptávka, patří zdravotní péče, rozvoz menšího zboží a rozvoz jídla. To jsou tři hlavní trhy, na které se nyní zaměřujeme. Naším cílem je spolupracovat s těmi nejlepšími značkami nebo nejlepšími institucemi v každém z těchto odvětví,“ řekl Rinaudo Cliffton.

Místo desítek kusů týdně třeba i tisícovka. Český Dronetag rapidně navýšil prodeje a letí si pro 50milionové tržby
Přečtěte si také:

Místo desítek kusů týdně třeba i tisícovka. Český Dronetag rapidně navýšil prodeje a letí si pro 50milionové tržby

Kromě nemocnic Zipline aktuálně spolupracuje s významnými americkými maloobchodními řetězci, jako je třeba síť supermarketů Walmart nebo společnost GNC, která se zabývá prodejem potravinových doplňků. I díky tomu už se kalifornské firmě podařilo od různých investorů získat více než 500 milionů dolarů (téměř 12 miliard korun). Své peníze přitom do společnosti vložily známé investiční fondy jako Sequoia Capital, a16z a Google Ventures.

Klíčový bude rozvoz jídla

V nejbližší době se Zipline plánuje soustředit především na rozvoj svého byznysu doručování jídla z restaurací. Jedná se totiž o sektor, kde firma vidí velký potenciál. „U rozvážky jídel je nutné začít používat drony, které jsou lehké, rychlé, autonomní a nevytváří žádné emise. Doručování tímto způsobem může být v budoucnu až 10krát rychlejší a zároveň levnější. Ve srovnání s tradičními metodami rozvozu se navíc výrazně zvýší dosah doručovací zóny, takže restaurace budou moci získat až 10krát více zákazníků,“ doplnil Rinaudo Cliffton.

Jedním z konkrétních plánů kalifornského startupu pro příští rok je spustit doručování jídla z řetězce kaváren a pekáren Panera Bread v západoamerickém Seattlu. „Rozvoz v našem podnikání neustále roste, a to i v současném inflačním prostředí. Cena za doručení přes Zipline bude na stejné úrovni jako u aktuálně využívaného systému. Do budoucna pak doufáme, že se náklady na drony ještě sníží,“ nechal se slyšet Ron Bellamy ze společnosti Flynn Group, která v uvedené metropoli provozuje pod značkou Panera Bread hned několik podniků.

Amazon začal dodávat léky pomocí dronů. Potřebná medikace dorazí k zákazníkům na zahradu do jedné hodiny
Přečtěte si také:

Amazon začal dodávat léky pomocí dronů. Potřebná medikace dorazí k zákazníkům na zahradu do jedné hodiny

Kromě tohoto řetězce chce ale Zipline spolupracovat i s dalšími rychlými občerstveními, takže by v příštím roce měla firma začít rozvážet jídlo i pro společnost Jet's Pizza v aglomeraci Detroitu. V plánu je rovněž rozšíření stávající sítě zdravotnických zařízení, kam by se měla brzy přidat třeba největší skupina nemocnic v jihovýchodním Texasu Memorial Hermann Health System.

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?