Menu Zavřít

„Asi jsme to prošvihli.“ Metnar neprodloužil smlouvu s českými firmami

2. 10. 2020
Autor: Archiv MF

Přestože ministerstvo obrany často tvrdí, jak důležitý je pro něj český obranný průmysl, aktuálně s ním nemá žádnou dohodu o spolupráci. Zapomnělo ji včas prodloužit.

„Asi jsme to prošvihli,“ krčí rameny Jiří Hynek, nynější prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu (AOBP) ČR. Reaguje tak na fakt, že jeho asociace nedokázala s ministerstvem obrany zavčasu dojednat pokračování dohody o vzájemné spolupráci. Ta trvala deset let a její platnost skončila letos 13. září.

Smlouva, kterou v roce 2010 podepsali tehdejší ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) a prezident asociace Jindřich Ploch, přitom není jen kdovíjak formálním dokumentem. Dohoda tuzemskému obrannému průmyslu zaručuje posílení spolupráce při vyzbrojování české armády, výměnu informací s ministerstvem či včasné informování o zbrojních zakázkách tak, aby se domácí průmysl stihl dobře připravit na účast ve výběrových řízeních.

Tomáš Kopečný, náměstek ministra obrany pro průmyslovou spolupráci, týdeníku Euro řekl, že o neplatnosti smlouvy ví. Způsobily ji prý okolnosti související se šířením čínské chřipky. „Řešili jsme hlavně, jakou formou to prodloužit, jestli novelizací nebo dodatkem, jak to umožňuje stávající smlouva,“ popisuje Kopečný.

„Ministerstvo obrany samozřejmě nadále chce pokračovat ve spolupráci s Asociací obranného a bezpečnostního průmyslu ČR. Podpora domácího obranného průmyslu je jednou z priorit. Dohoda bude prodloužena a v tuto chvíli se na tom intenzivně pracuje,“ připojuje se Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení resortu.

EBF24

Pokud tedy k prodloužení dojde - Tomáš Kopečný to chce prý dotáhnout co nejdříve - bude Dohoda o vzájemné spolupráci mezi AOBP ČR a Ministerstvem obrany ČR v platnosti už třetí desetiletí. Poprvé ji zástupci ministerstva a asociace podepsali už v roce 2010.

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).