Menu Zavřít

Americké úřady přitvrdily. Pád šéfa Binance Changpenga Zhaa výrazně poškozuje reputaci celého kryptoprůmyslu

24. 11. 2023
Doba čtení: 4 minuty
Autor: Depositphotos
  • Zakladatel kryptoměnové burzy Binance Changpeng Zhao uzavřel přelomovou dohodu s americkými úřady. Její součástí je obří pokuta a také odstoupení z pozice šéfa firmy
  • Spolu s dřívějším odsouzením šéfa FTX Sama-Bankmana Frieda to podle odborníků dokazuje, že federální agentury se nyní chtějí více zaměřit na zločiny v kryptoprůmyslu
  • Dá se očekávat, že obě kauzy výrazně poškodí reputaci celého odvětví. Na hodnotě kryptoměn se to ale neprojevilo

Zakladatel největší světové kryptoměnové burzy Binance Changpeng Zhao se v úterý přiznal, že na platformě nedokázal zavést efektivní systém proti praní špinavých peněz. Kvůli tomuto porušení amerických zákonů mu tamní úřady podle CNN vyměřily pokutu ve výši 200 milionů dolarů (přibližně 4,4 miliardy korun). Čínsko-kanadský miliardář označovaný zkratkou CZ navíc musel přistoupit na dohodu, která počítá s jeho odstoupením z funkce šéfa své firmy.

Vysokou pokutu ve výši zhruba čtyř miliard dolarů (asi 90 miliard korun) musí navíc zaplatit i samotná firma Binance. Jedná se o dosud největší trest, jaký byl v historii Spojených států uvalen na společnost poskytující peněžní služby. Nastalá situace tak představuje další závažný reputační problém pro celé odvětví kryptoměn, které se přitom dosud plně nevzpamatovalo z krachu burzy FTX a soudního procesu s jejím bývalým šéfem Samem-Bankmanem Friedem.

Právě Zhao a Bankman-Fried byli dlouhou dobu mnoha lidmi považováni za nejvýznamnější tváře celého kryptoprůmyslu. Vysoká pokuta pro prvního z nich spolu s odsouzením toho druhého nahrává do karet těm, kteří odvětví nepovažují za dostatečně důvěryhodné. Pro poctivé společnosti bude nyní mnohem těžší dokázat, že jednání Zhaa a Bankmana-Frieda nebylo běžnou normou, ale jen nepříjemnou výjimkou.

Komise pro cenné papíry stíhá několik kryptoburz

Návrat odvětví zpět k normální situaci můžou zkomplikovat americké úřady, které chtějí, aby se na jejich tvrdý postup vůči oběma podnikatelům hned tak nezapomnělo. „Za poslední měsíc ministerstvo spravedlnosti úspěšně stíhalo generální ředitele dvou největších světových burz s kryptoměnami ve dvou samostatných trestních případech. Poselství by tedy mělo být jasné: použití nové technologie k porušení zákona z vás neudělá inovátory, ale zločince,“ uvedl podle CNN generální prokurátor Merrick Garland.

Jeden z největších podvodů v americké historii. Bývalý král kryptoměn Sam Bankman-Fried byl shledán vinným
Přečtěte si také:

Jeden z největších podvodů v americké historii. Bývalý král kryptoměn Sam Bankman-Fried byl shledán vinným

Zmíněná prohlášení ohledně Zhaa a Bankmana-Frieda mohou znít na první pohled velmi ostře, ve skutečnosti však plně korespondují s kurzem, jakým se v uplynulých měsících vydala tamní Komise pro cenné papíry (SEC), která už dříve z různých důvodů obžalovala třeba kryptoburzy Kraken, Bittrex nebo Coinbase. Ne všechny její žaloby sice u soudu uspěly, i tak ale odborníci očekávají, že se na přístupu SEC v dohledné době nic nezmění.

Kromě Komise pro cenné papíry se navíc na možné zločiny kryptoprůmyslu stále častěji zaměřují i další významní aktéři. Mezi ně patří třeba ministerstvo spravedlnosti, Komise pro termínové obchodování s komoditami (CFTC) nebo ministerstvo financí. Součástí ministerstva spravedlnosti je dokonce speciální tým odborníků, který se snaží vyhledávat a vyšetřovat kriminální případy týkající se digitálních aktiv.

Diskutuje se i o rozsáhlejší regulaci

Vyšší počet stíhaných kryptofirem je částečně způsobený mimo jiné tím, že americké federální agentury a ministerstva mají k dispozici stále větší množství nástrojů a regulací, jež slouží k potírání finančních zločinů, jako je třeba praní špinavých peněz nebo bankovní podvody. Právě díky nim se povedlo zajistit i onu přelomovou dohodu s Binance.

„Budeme neúnavně používat každý nástroj, jenž máme v současné době k dispozici. Je totiž nutné zakročit proti těm, kteří se snaží technologie zneužívat nebo nenastavili taková pravidla, která by bránila použití platforem k nezákonným činnostem,“ okomentovala dohodu s Binance náměstkyně generálního prokurátora Lisa Monacová.

Hodnota bitcoinu opět raketově stoupá. Populární kryptoměna se prodává za 35 tisíc dolarů, což je nejvíce od loňského května
Přečtěte si také:

Hodnota bitcoinu opět raketově stoupá. Populární kryptoměna se prodává za 35 tisíc dolarů, což je nejvíce od loňského května

V současnosti se navíc na úrovni americké vlády stále častěji diskutuje o ještě rozsáhlejší regulaci celého odvětví. Ta může teoreticky pomoci nejen úředníkům činným v trestním řízení, ale také investorům, kteří by mohli snáze rozeznat legitimní kryptoprodukty od neprůhledných, či dokonce kriminálních platforem.

Hodnota kryptoměn kvůli kauzám neklesla

I přes velké skandály a tvrdý přístup amerických úřadů se zdá, že samotné kryptoměny nebudou aktuálním vývojem nijak zvlášť ohroženy. Hodnota mnoha z nich sice po úterním odchodu šéfa Binance klesla, ve středu se jim ale povedlo velkou část ztrát smazat. Bitcoin a Ethereum se dokonce dostaly na vyšší úroveň, než jakou měly před oznámením dohody s Binance. 

KL24

První z nich se podle serveru Trading Economics ve čtvrtek pozdě odpoledne obchodoval v kurzu 37 350 USD/BTC, tedy zhruba o dva tisíce dráž než zkraje listopadu.

Podle odborníků za tím stojí především skutečnost, že na základě nepotvrzených zpráv má dohoda Zhaa s ministerstvem spravedlnosti umožnit, aby si miliardář ponechal většinu svých akcií Binance. Tento fakt pravděpodobně vedl k optimismu u mnoha investorů, zatímco další z nich pak potěšila samotná skutečnost, že dlouhé vyšetřování Binance konečně dospělo k závěru. Řečeno jinak, současné dění tedy pravděpodobně ovlivní pouze důvěru lidí v některé společnosti, samotné kryptoměny se ale o svou pozici obávat nemusí.

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).