Na Amazon se valí kritika kvůli velkým „fosilním klientům“

12. 4. 2019
Zdroj: Profimedia.cz

Globální firma Amazon je kritizována organizacemi pro ochranu životního prostředí, že ustupuje tlaku svých partnerů z ropného průmyslu a potichu couvá ze svého závazku využívat ze sta procent obnovitelné zdroje energie při provozu datových center.

Proklamovaný cíl společnosti Amazon z roku 2014 živit datová centra pouze z obnovitelných zdrojů energie, se nenápadně vytrácí z její komunikace se zákazníky. Už v únoru organizace Greenpeace upozornila, že jedno z nejdůležitějších datových center firmy v Americe ve státě Virginia bude využívat také „špinavé“ fosilní zdroje energie. Z obnovitelných zdrojů bude pokrývat jen 12 procent spotřebované energie.

I když v roce 2018 Amazon oznámil, že na svůj provoz využívá 50 procent energie z obnovitelných zdrojů, od té doby pokrok nehlásí. Zpravodajský web Gizmodo napsal, že za odklonem od důrazu na využívání zelených zdrojů energie stojí fakt, že dceřiná firma Amazon Web Service (AWS), jež nabízí firmám cloudová řešení, má mezi svými klienty také významné ropné a plynárenské společnosti. Například BP, Shell a Halliburton.

„Společnost Amazon se veřejně zavázala využívat pouze obnovitelné zdroje a domnívá se, že si nikdo nevšimne, že svá datová centra provozuje s využitím špinavých zdrojů,“ zlobí se Elizabeth Jardim z organizace Greenpeace.


Topení budoucnosti: Češi pomohou globální expanzi německé Cloud&Heat


Energetické nároky datových center se s rostoucím provozem na internetu zvyšují. I proto šéf AWS Andrew Jassy podle Gizmodo před měsícem na konferenci v Houstonu minulý měsíc řekl, že firma musí využívat energii od partnerů z plynárenského a ropného sektoru. Podle interních zdrojů firmy AWS manažeři zaměstnancům oznámili, že projekty na využívání obnovitelných zdrojů energie pro provoz datových center jsou příliš drahé.

Deník The Guardian naopak připomenul chování firmy Google, která již v roce 2017 oznámila, že svá datová centra a kanceláře provozuje pouze z obnovitelných zdrojů a snaží se, aby jejich provoz byl co nejméně energeticky náročný. V roce 2018 totéž uvedla firma Apple.

Společnost Facebook chce být stoprocentně zelená v roce 2020. Amazon nicméně tvrdí, že stále investuje do využívání obnovitelných zdrojů a nevzdává se cíle, že svůj provoz bude mít stoprocentně obnovitelný. Konkrétní datum ale firma Jeffa Bezose neuvedla.

Dále čtěte:

Malá česká firma předběhla ČEZ. Ohřívá vodu počítači

Energie zdarma: odpadní teplo by mohlo vytápět 800 tisíc českých domácností

Další peníze na umělá paliva. Startup Sunfire, do nějž investoval ČEZ, získal 25 milionů eur

 Syntetické palivo, ilustrační foto

  • Našli jste v článku chybu?