V holandském Giethoornu se žije na vodě - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

V holandském Giethoornu se žije na vodě

, trip.market,
V holandském Giethoornu se žije na vodě
Zdroj: iStock

Město tak poklidné, že v něm největší hluk dělají kvákající kachny, to jsou „Holandské Benátky“.

Do historického centra Giethoornu mají auta vjezd zakázaný. Vůbec na tom ale nezáleží. I kdyby nakrásně vjet mohla, neměla by po čem. V městečku silnice nejsou.

Holandské Benátky, nebo také Benátky severu, jsou protkané 90 km kanálů a vypadají jako kulisy vyrobené pro film o dobrotivých skřítcích. Nenechte se ovšem mýlit. Trvale tu žije okolo 3 000 obyvatel.

Téměř každý dům v Giethoornu okupuje svůj vlastní izolovaný ostrůvek, který je s těmi okolními propojený dřevěnými mosty. I tak tu ovšem pošťák musí zásilky rozvážet na pramici.

 Sjo | istockphoto.com

Po vodě, nebo po souši?

Nejlepší způsob, jak proniknout do nitra Giethoornu, je nechat auto na parkovišti na kraji města a půjčit si motorizovanou pramici, jakých tu po cestě potkáte desítky. Kanály byly povětšinou vybudované uměle, proto nebývají hlubší než 1 metr a směrem od centra jsou viditelně rovnější. Lemují je zelené pahorky s květinovými zahrádkami, pozůstatky farmářských stavení i útulnými restauracemi, kam si můžete zajít.

 Lya Cattel | istockphoto.com

Hodláte si pronajmout loďku v sezóně? Ujistěte, že přijdete brzy zrána. Návštěvníci si je obvykle rychle rozeberou. Pokud na vás žádná nezbude, do centra i za půvabnými scenériemi holandského venkova všude okolo vás spolehlivě a neméně pohodlně zavedou i zdejší pěší a cyklistické stezky. Nebo se nechte zavřít do nafukovací zorbingové koule a kanály přejděte.

Paradox, který člověk musí milovat

Ačkoli jsou ve městečku vozidla zakázaná, jedno ze tří zdejších muzeí je věnované právě autům. Konkrétně veteránům.

HLEDEJ ZPÁTEČNÍ LETY PRAHA AMSTERDAM

Ohodnoťte tento článek
Diskuze