Zvyšování daní krizi nevyřeší

16. června 2009, 00:00 - David Šeich, předseda Unie malých a středních podniků ČR
16. června 2009, 00:00

V posledních týdnech se objevují informace, že od příštího roku by mohlo dojít ke zvýšení firemních daní a vyššímu zdanění vysokopříjmových skupin. Jedná se o opatření, které údajně pomůže české ekonomice a zvýší příjmy do státního rozpočtu. Unie malých a středních podniků musí na tyto návrhy reagovat a velmi ostře je odmítnout.

Autor: Jakub Stadler

Řešení hospodářské krize zvýšením firemních daní a vyšším zdaněním vysokopříjmových skupin obyvatelstva je nesmysl. Každý by si měl v prvé řadě uvědomit, že pokud se zvýší firemní daň, sníží se příjmy státního rozpočtu z vybraných daní! Výrazně negativní dopad to bude mít na konkurenceschopnost jak malých a středních firem, tak i velkých společností. Navíc se obáváme, že toto opatření povede k dalšímu propouštění zaměstnanců.

Pokud dojde ke zvýšení firemních daní na 24 procent a výše, reálně hrozí, že mnoho velkých podniků začne přesouvat svá sídla do zahraničí (viz například sídlo společnosti Zentiva v Nizozemsku) a odvádět nižší daně v těchto zemích s nižší daňovou zátěží. V žádném případě se nejedná o přesun sídla společnosti do takzvaných daňových rájů, ale pouze o logický krok, kdy podnik jde tam, kde jsou nižší daně a přehlednější daňové zákony v rámci Evropské unie.

Ovšem daleko horší dopad bude mít zvýšení daní na malé a střední podniky. Těmto firmám se zvýší náklady a nebudou mít peníze na rozšiřování výroby a investice. Rozvoj a inovace těchto podniků budou kvůli těmto chybějícím finančním prostředkům výrazně zpomaleny.

Tuzemské podniky se v současné době potýkají s nedostatkem zakázek a financí. Jakékoliv zvyšování firemních daní by podnikům pouze zvýšilo jejich náklady a zhoršilo jejich konkurenceschopnost. Velmi pozitivně vnímáme snahu o snižování firemních daní v posledních letech a doufáme, že se tento trend nebude v nejbližším období měnit. Snižování daňové zátěže patří z pohledu firem mezi tři nejvíce podporovaná protikrizová opatření spolu se slevami na sociální pojištění a zrychlením odpisů.

Stejně tak i čtyřicetiprocentní zdanění měsíčních příjmů nad sto tisíc korun by vedlo k tomu, že odborníci budou odcházet z tuzemských podniků a pracovat jinde v zahraničí za lepších podmínek. Česká republika by se tak ubírala směrem, kdy se z ní stane pouze jedna velká montovna a naše vysoce kvalifikovaná pracovní síla bude pracovat mimo republiku. Mnoho firem bude řešit tuto situaci tím, že přesune odměny těchto zaměstnanců ze mzdových nákladů jinam, například do různých kapitálových pojištění, z nichž se pak odvádí nižší daň.

Podle názoru většiny tuzemských firem je daňová zátěž v Česku stále vysoká. Výše firemních daní je přitom jedním z nejdůležitějších nástrojů k posílení konkurenceschopnosti českého průmyslu a ekonomiky. Unie malých a středních podniků proto dlouhodobě prosazuje snížení ceny práce, což se týká jak povinných odvodů na sociální a zdravotní pojištění, tak i zatížení daní z příjmů u zaměstnavatele.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Netflix má již 104 milionů předplatitelů. Příští rok hodlá do obsahu nacpat 8 mld. dolarů
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít