Zvýhodnění se dočkají malí výrobci

10. září 2010, 14:18 - Karel Zaoral
10. září 2010, 14:18

Energetika

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) navrhuje, aby podpora fotovoltaických zdrojů byla určována podle druhu a umístění elektrárny. Chce tím zvýhodnit malé solární zdroje, které se umísťují především na střechách budov, oproti velkým celkům, zabírajícím půdu. „Opatření má být jedním z kroků, jak omezit současný boom solárních elektráren, kvůli němuž hrozí výrazné zdražení elektřiny,“ říká mluvčí MPO Pavel Vlček. Limitem pro povolení by měl být celkový výkon 4,5 megawattu. Jakmile by se v daném roce dosáhlo této výrobní kapacity, další projekty by nebyly povolovány k připojení. Vláda řeší, jak dostat růst fotovoltaických elektráren pod kontrolu a současně zabránit prudkému růstu cen elektřiny v příštím roce. Zároveň však hodlá splnit svůj závazek EU o pokrytí více než třinácti procent české spotřeby energie do roku 2020 obnovitelnými zdroji.
Podle České fotovoltaické průmyslové asociace umožní návrh ročního limitu pro připojení slunečních elektráren ve výši 4,5 MW připojit řádově jen něco málo přes tisíc domácností. „Malí investoři nebudou mít šanci se na rozvoji fotovoltaiky podílet. Instalované megalomanské projekty však budou profitovat i nadále. To by byl výsměch všem, kdo podporují fotovoltaiku jako ekologický a levný zdroj energie a nesnaží se jen rychle zbohatnout,“ říká člen představenstva asociace František Smolka.
Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka má kabinet několik možností, jak problém řešit. Ministr je však nejdřív hodlá projednat se zástupci zainteresovaných stran včetně výrobců a distributorů solární energie, a až poté je představí veřejnosti. Podle některých návrhů by nicméně obnovitelné zdroje mohly například podléhat zvláštnímu zdanění nebo by majitelé elektráren platili více za pozemky, na kterých jejich zdroje stojí. Zde se nabízí přímá paralela se stavebním spořením, které chce ministr financí jednoduše zdanit speciální sazbou. Stejně tak projekty od určitého výkonu mohou podléhat zvláštní dani, která sníží obrovské zisky i chuť investorů zaplnit stovky hektarů půdy fotovoltaickými panely.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít