Ztracená data lze obnovit

20. září 2004, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
20. září 2004, 00:00

OBNOVA DAT Na elektronických nosičích se denně ukládají neuvěřitelná množství nejdůležitějších dat. O to bolestnější je pro firmy jejich ztráta. I poškozená data se ale dají znovu oživit. Pan K. je vědecký pracovník. Nedávno si pořídil nový počítač s opravdu velikým pevným diskem. Nakopíroval si na něj všechny poznámky z výzkumu a svůj nový projekt. Starý počítač i kompaktní disky s původními daty zlikvidoval. K ničemu už je nepotřeboval, vždyť měl veliký nový disk.

OBNOVA DAT Na elektronických nosičích se denně ukládají neuvěřitelná množství nejdůležitějších dat. O to bolestnější je pro firmy jejich ztráta. I poškozená data se ale dají znovu oživit. Pan K. je vědecký pracovník. Nedávno si pořídil nový počítač s opravdu velikým pevným diskem. Nakopíroval si na něj všechny poznámky z výzkumu a svůj nový projekt. Starý počítač i kompaktní disky s původními daty zlikvidoval. K ničemu už je nepotřeboval, vždyť měl veliký nový disk. Ještě v záruční době se ale disk zhroutil. Počítač z něj nedokázal načíst ani operační systém. Pak se zhroutil i pan K., který přišel o své dílo. Nakonec se obrátil na specializovanou firmu, která se zabývá obnovou dat z nejrůznějších elektronických. Za čtrnáct dní měl nejdůležitější soubory zpátky na novém harddisku. Nebyla to ale levná záležitost - poměrně jednoduchý případ, kdy na disku přestala fungovat elektronika, přišel na více než deset tisíc korun. Panu K. to ovšem za to stálo. V České republice se obnovou dat zabývá několik firem - např. AutoCont, Data Recovery, TotalService nebo GCC. Že jde o významný trh, potvrzuje i vstup největšího světového hráče Kroll Ontrack prostřednictvím firmy TDP-Ontrack na český trh. BEREME VŠECHNO

Ztráta dat nejčastěji potkává pevné disky u počítačů. Hlavní příčinou je samozřejmě fakt, že to je nejrozšířenější datový nosič. Specialisté ale dokáží obnovit data prakticky z libovolného nosiče. Kromě všech typů pevných disků a diskových polí zachraňují také diskety, magnetické pásky, ZIP, JAZZ nebo Bernoulli. Oplakávat nemusíte ani poškozené CD, DVD nebo paměťové karty typu CompactFlash I, CompactFlash II, SmartMedia, MultiMedia, Secure Digital, IBM Microdrive, Memory Stick a další. Nejrychleji roste počet poškozených dat právě u paměťových karet. Odborníci předpokládají, že trend zůstane zachován, protože počet karet se rychle zvyšuje. Data se ovšem nezachraňují pouze z médií, která jsou nějakým způsobem poškozena. „Stále častěji se objevují případy, kdy je médium v pořádku, souborový systém operačního systému také, ale musí se zachránit třeba textový dokument, tabulka nebo databáze s porušenou strukturou souboru,“ vysvětluje ředitel TDP-Ontrack Václav Šamša. „Zákazníci většinou potřebují obnovit statistické údaje, obchodní smlouvy a další osobní data,“ dodává ředitel společnosti GCC Miroslav Bečka.

VODA A VADNÁ ELEKTRONIKA Příčinou ztráty dat jsou většinou přirozená selhání zařízení v důsledku opotřebení. To se projeví například nefungující elektronikou nebo mechanickým poškozením samotného disku. Často jde ale také o chyby uživatelů, jako je nechtěné smazání, přeformátování nebo chybná konfigurace. Nezanedbatelnou část zničených dat mají na svědomí viry a nakonec i vliv vyšší moci, což jsou hlavně atmosférická přepětí a záplavy. Řadu specialistů, kteří se po záplavách podíleli na záchraně dat ze zaplavených disků, postihla kvůli bahnu v discích střevní onemocnění. NENÍ TO ZADARMO Obnova ztracených dat je citlivá záležitost. Málokterá firma se přizná: „Udělali jsme chybu a ztratili data.“ Služby specializovaných firem však využívá kromě firemního sektoru třeba policie, armáda nebo i církev. Stejně citlivá je i finanční otázka. Záchrana dat je v první řadě lidská práce, často zdlouhavá a namáhavá. Neexistují žádné nástroje, které by pracovaly za člověka. Odhadu ceny předchází analýza, která se řídí počtem předaných zařízení. Po analýze se zákazník dozví cenu za záchranu dat a pravděpodobnost úspěšnosti záchrany - ta může být i 100%. Průběžná cena zakázky se pohybuje kolem devíti tisíc korun, s extrémy na obě strany. Protože jde o drahou záležitost, vyplatí se spočítat návratnost investice. Chcete-li zachránit pouze data z přepsaných papírových dotazníků, asi vyjde levněji najmout si někoho na jejich opětovné přepsání do počítače. Databáze obchodních partnerů nebo účetnictví za to stojí. PREVENCE POMŮŽE Před vysokými náklady na obnovu téměř zaručeně každého ochrání pravidelné zálohování. „Je to podobné, jako když například řídíte auto - jedete opatrně, ale stejně do vás někdo může nabourat. Pokud jste ovšem investoval, máte airbagy a jste připoután, je šance na přežití velká,“ přirovnává Václav Šamša z TDP-Ontrack. Airbagy jsou taková zálohovací zařízení a zapnuté bezpečnostní pásy znamenají, že zálohovací zařízení používáte. Zálohování velkého množství dat je důležité a správné pracovní prostředí alespoň pro servery také. To v praxi představuje klimatizaci a UPS s ochranou proti přepětí. V některých případech je ovšem záchrana dat efektivnější a rychlejší než obnova ze zálohy, byť je záloha v pořádku a dostupná. To souvisí například s tím, že některé systémy je velmi obtížné zálohovat, protože pracují 24 hodiny denně, sedm dní v týdnu. n SMAZAT NEZNAMENÁ ZNIČIT**

Smazaný soubor nebo zformátovaný disk či disketa automaticky neznamená, že data jsou nenávratně poškozena. Naopak, v uvedených případech se data obnovit dají, a to dokonce zhusta i bez vážnějšího poškození. Skutečný problém po formátování nastane až v okamžiku, kdy se na nově naformátované zařízení zapíší jiná data. Ta totiž prostě přepíší původně uložená. Protože k zápisu na disk dochází i při použití standardních nástrojů pro opravu, odborníci takovém případě důrazně doporučují počítač prostě vypnout a vyhledat odbornou pomoc. Disky nejsou živé organizmy, kterým lze dát šanci aby se „z toho dostaly.“ Jakmile se stane, že disk třeba nenaběhne napoprvé, počítač střídavě hlásí, že disk je nebo není instalován, je třeba okamžitě začít zálohovat a nezkoušet, zda to při dalším zapnutí nenaběhne lépe. Pokud zálohování nejde, je nejlépe opět vypnout počítač a vyhledat pomoc. Kdo chce zkrátka libovolná data definitivně zničit, nevystačí si s pouhým smazáním nebo přeformátováním média. Na konečné řešení životnosti datového souboru je mnoho postupů a pro různé země dokonce existují různé předpisy. „V USA je vyžadováno nejméně trojnásobné přepsání zařízení jinými daty, v Německu dokonce minimálně sedminásobné,“ říká ředitel TDP-Ontrack Václav Šamša. Pro SW smazání dat si lze koupit třeba specializovaný software nebo vyhledat odbornou pomoc. Jinou variantou může pak být fyzické zničení nosiče.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít