Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

Životní pojištění - ilustrační foto
Životní pojištění - ilustrační foto
Autor: Shutterstock

Zrušení životního pojištění si pečlivě promyslete. Z daňového hlediska se tento krok nevyplatí

20. listopadu, 15:48 - Tomáš Bohuslav
Životní pojištění - ilustrační foto
Životní pojištění - ilustrační foto
Autor: Shutterstock
20. listopadu, 15:48

Institut životního pojištění přináší řadu výhod, které člověk ocení nejen v případě pojistné události, ale i při stanovování svých daňových povinností. Pokud se smlouvu nicméně rozhodnete předčasně vypovědět, počítejte s dodatečnými finančními náklady. Ty se mohou pohybovat v řádů tisíců korun. Část si pro sebe uzme pojišťovna, zbytek doplatíte na daních.

Sjednání životního pojištění je ryze dobrovolnou volbou každého z nás. Pakliže tak učiníte, máte jistotu, že v případě pojistné události vám pojišťovna vyplatí předem dohodnuté odškodné. Platby pojistného navíc můžete zohlednit i při podání daňového přiznání nebo ročního zúčtování daně z příjmu, a významně tak snížit částku, kterou máte státu jejím prostřednictvím odvést. Avšak jen za předpokladu, že vaše pojištění splňuje současně tyto čtyři podmínky:

  • výplatu pojistného plnění nelze uskutečnit dříve než po 60 měsících od okamžiku sjednání smlouvy,
  • výplata pojistného neproběhne dříve než v kalendářním roce, během kterého dosáhnete věku 60 let,
  • nemůže počínaje rokem 2015 dojít k vyplacení jiného příjmu, který není pojistným plněním a v důsledku kterého nedojde k zániku pojistné smlouvy jako takové,
  • sjednali jste si částku 40 tisíc korun pro případ dožití, jestliže pojistná doba trvá od pěti do 15 let, respektive 70 tisíc korun, trvá-li více než 15 let.

Pokud vaše smlouva všechny tyto skutečnosti splňuje, máte coby poplatník právo si částky uhrazené na soukromé životní pojištění odečíst od svého základu daně, a to až do hranice 24 tisíc za celé zdaňovací období. Kolik ve výsledku vaší pojišťovně každý měsíc zaplatíte, záleží na vás, respektive na tom, na jakých podmínkách se spolu dohodnete. Částky se nejčastěji pohybují v rozmezí několika stovek korun.

Ukončení životního pojištění

Své životní pojištění můžete ukončit z nejrůznějších důvodů, které nikde nejste povinni uvádět. Ještě před tím, než tak učiníte, se nicméně o tomto rozhodnutí poraďte se svým finančním poradcem nebo jiným odborníkem, protože jak již bylo řečeno v úvodu článku, finanční důsledky mohou být poměrně velké.

Výpověď životního pojištění můžete podat nejdříve po uplynutí dvou měsíců od uzavření smlouvy. V takovém případě je vše ještě relativně jednoduché. Stačí, abyste vaší pojišťovně své stanovisko písemně oznámili, zaplatili potenciální poplatek a přečkali osmidenní výpovědní lhůtu. Pokud ale máte pojištění sjednané delší dobu, můžete jej vypovědět zpravidla vždy až ke konci daného pojistného období. Zároveň musíte o tomto svém záměru pojišťovnu informovat s dodatečným předstihem šesti t