Zrušení živnostenských úřadů nikomu neuleví

10. ledna 2005, 00:00 - ERICH HANDL
10. ledna 2005, 00:00

Tak nám chce nový kůň ve vládě, Martin Jahn, zrušit živnostenské úřady. Aby už na ně začínající podnikatelé nemuseli chodit, zaregistrují se rovnou na finančním úřadě. Na první pohled krok chvályhodný, lidem ubude jedna cesta na městský úřad, kde jsou nyní takzvané živnostenské referáty umístěny.

Radnice se navíc zbaví stovek úředníků. To se musí líbit i daňovým poplatníkům. Šiml zase jednou dostane pěkně na zadek. Je to ale opravdu tak dobrý nápad, jak na první pohled vypadá? Podívejme se na něj nejdříve očima živnostníka, který potřebuje rychle svůj list a nechce se zdržovat poštovní korespondencí s úřady. Aby se domohl své licence, musí nejdříve jít na soud pro výpis z trestního rejstříku. Pak putuje na finanční úřad, který mu nejdříve do týdne vystaví takzvané potvrzení o bezdlužnosti. Bez něj začít s podnikáním nelze. Třetí povinností je registrace na živnostenském referátu. Jeho úřednice sice také dokáží vystavit živnostenský list nejdříve do týdne, člověk nicméně může podnikat už od okamžiku registrace. Ale musí předtím podruhé klusat zpátky na finanční úřad - oznámit začátek svého podnikání. To ještě není všechno - začátečník je pak ještě povinen registrovat se na zdravotní pojišťovně. Té musí navíc dodat, pokud ji už nemá v okamžiku návštěvy v ruce, kopii živnostenského listu. Tato odysea jasně říká, že registrace na živnostenském referátu představuje minimální zdržení. Zvláště přihlédneme-li ke skutečnosti, že na jeho chodbách zpravidla nestojí dlouhé fronty jako na přeplněných finančních úřadech. Převést na ně agendu by pro drobné podnikatele znamenalo riziko, že se v hektické době podávání daňových přiznání budou na finančních úřadech mačkat i kvůli žádosti o živnostenský list. Ani z hlediska veřejné správy nebude znamenat zrušení živnostenských referátů úlevu. Úředníci sice zmizí z radnic, ale objeví se zase na finančních úřadech. Kdo jiný by tam jejich práci dělal? Mementem budiž nedávná veřejnosprávní reforma, v jejímž rámci namísto úspor v počtu úřednických míst byrokracie naopak zbobtnala. Jediným účinným krokem, který by ulevil všem, je vybudování jednotného registračního místa, kde by začínající podnikatel vyplnil jednoduchý formulář a všechny instituce, které musí dosud obcházet, by z něj čerpaly potřebné údaje. Žadatel splňující podmínky by jen čekal doma na svůj list. V okamžiku jeho dodání by o něm věděly radnice, finanční úřad i zdravotní pojišťovna. To je zatím bohužel science fiction a jeden dílčí krok ve formě zrušení živnostenských referátů nás k této budoucnosti o mnoho nepřiblíží. Jedinou cestou je kompletní přebudování systému - jedno místo, jeden formulář, ať už jsou umístěny kdekoli.

Rozhovor s vicepremiérem Martinem Jahnem jsme přinesli v předchozím čísle (1/2005). Reakce čtenářů na tuto problematiku si můžete přečíst v rubrice Fórum na stranách 22 a 23.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Netflix má již 104 milionů předplatitelů. Příští rok hodlá do obsahu nacpat 8 mld. dolarů
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít