Zrození superpadoucha

08. září 2010, 19:35 - Petr Matějček
08. září 2010, 19:35

Z oslavovaného inovátora novinařiny Juliana Assange se stal nepřítel americké vlády

Současné dění okolo webové stránky Wikileaks jako by bylo z dílny scenáristů hollywoodských bijáku. Příběh se totiž až překvapivě podobá akčnímu filmu Nepřítel státu z konce devadesátých let. V něm se hlavní postava, ztvárněná Willem Smithem, dostane k háklivé videonahrávce, která by mohla mnoha lidem ve Washingtonu zavařit. Mocní se snaží za každou cenu získat materiál nazpět. Vyšlou agenta Reynoldse, aby zdiskreditoval právníka Deana, kterého hraje Smith. Ten přijde o práci a poté, co mu Reynolds přibájí aféru s mladou asistentkou, i o manželku. Agenti si slibují, že se Dean stane snadno vydíratelným.

Mediální smršť

Zakladatel organizace Wikileaks zabývající se zveřejňováním utajovaných informací, devětatřicetiletý Australan Julian Assange rovněž znepříjemňuje životy vlivným lidem. Zaměřuje se na scientology, africké diktátory, velké právní firmy, ruské oligarchy, švýcarské banky i Pentagon. Koncem července zveřejnil téměř 77 tisíc tajných dokumentů týkajících se operací v Afghánistánu. A spustila se mediální smršť. „Válka se nevyvíjí dobře. Tálibán má navrch. Je potřeba nová strategie,“ konstatoval například deník The Wall Street Journal.
Assange si vysloužil nejen pochvalu od svých stoupenců, ale i ostrou kritiku americké vlády. Ta mu však nezabránila ve vyhrožování, že zanedlouho zveřejní o spojencích další citlivé informace. Má jich prý ještě zhruba patnáct tisíc.

Následky

Koncem minulého měsíce však byl ve Švédsku, kde právě Assange pobýval, na něho vydán zatykač. Je podezřelý, že sexuálně obtěžoval jednu ženu a další znásilnil. Assange obvinění odmítl. A švédským novinám řekl, že neví, kdo za nimi je. On i členové jeho redakce však prý byli varovaní, že Pentagon použije špinavé triky, aby ho očernil a zničil jeho internetovou stránku. „Je to, jako by golfista Tiger Woods tvrdil, že za sexuálním skandálem je jeho dlouholetý konkurent Phil Mickelson,“ posmívali se Assangeovi některé americké novin.
Faktem však je 32stránkový dokument amerického ministerstva obrany, který navrhuje, aby pomocníci Wikileaks, takzvaní krtci, byli odhaleni a tvrdě potrestáni. „Wikileaks funguje díky důvěře informátorů, že zůstanou anonymní. Naším cílem musí být jejich identifikace a diskreditace na veřejnosti. A postarat se o to, aby přišli o práci. To by Wikileaks mohlo vyvést z rovnováhy,“ píše se ve zprávě.

„Méně“ legální postupy

„USA mohou zveřejňování dalších dokumentů zabránit a existují i ,méně‘ legální postupy,“ napsal komentátor listu The Washington Post Marc Thiessen. A dodal: „Je jen otázkou, zda prezident Obama tuto armádní mašinerii uvede, nebo neuvede do pohybu.“
Assange tušil, že by někdo mohl sáhnout i po „méně“ legálních postupech. Nikoli nadarmo ho někteří z jeho spolupracovníků popisují jako značně paranoidního. Proto by nikoho nemělo překvapit, že se postaral o vlastní pojistku. Jako požár se v posledních dnech po internetu šíří 1,4gigabajtový soubor insurence.aes256. Obsah je zašifrovaný, a proto se zatím nikdo nemůže dozvědět, co se za tajuplným označením skrývá. Soubor je však devatenáctkrát větší než vše, co dosud Wikileaks o Afghánistánu zveřejnil. Experti spekulují, že by mohlo jít o kompletní databázi k válkám v Afghánistánu a Iráku. Assange však chce, aby všichni věděli, že Pandořinu skříňku může kdykoli a za jakékoli okolnosti otevřít. Prostřednictvím videokonference světu vzkázal: „Jediné, co musíme udělat, je zveřejnit heslo. A materiál bude okamžitě všem přístupný.“ Soubor si může kdokoli stáhnout na švédské webové stránce The Pirate Bay. Pravděpodobně jej mají ve svých počítačích uložený desetitisíce uživatelů.

Seznam Tálibánu

Z toho by se mohl vyklubat opravdový problém. Mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid britským novinářům prozradil, že Wikileaks se v poslední době stal nutnou literaturou pro každého správného džihádistu. Prý se s pomocí stránek sestavují seznamy zrádců, kteří budou v nejbližší době potrestáni. K tomu Ministerstvo obrany USA prohlásilo: „Wikileaks sice může být nejzajímavější novinářskou inovací poslední doby. Pravdou však také je, že Assange a jeho spolupracovníci pravděpodobně mají na rukou krev mladých vojáků či afghánských rodin.“ Tím se však Assange zřejmě příliš nezabývá. Když například organizace Amnesty International poslala Wikileaks dopis, ve kterém jej žádala, aby byl v budoucnu opatrnější při zveřejňování informací, takzvaných leaků a zbytečně neohrožoval informátory v Afghánistánu, Assange prý odpověděl, že je velmi zaměstnaný a nemá čas se zabývat lidmi, jejichž prioritou je krýt si záda. To není právě odpověď od někoho, kdo se považuje za nejvyššího arbitra pravdy.
Faktem však je, že Assange nerespektoval nikdy žádné hranice v cestování, vloupávání do cizích počítačů a možná ani v sexu. A nezná je ani v novinařině. Nemá etický kodex jako ostatní vydavatelé. Po zveřejnění vojenských dokumentů společně s daty sociálního pojištění některých vojáků se ho média zeptala, zda by mise Wikileaks byla ohrožena, kdyby data vynechal. Assange odpověděl: „Některé publikované věci by mohly ohrozit životy nevinných lidí. Nedokážu však posoudit, které detaily jsou či nejsou důležité. Data sociálního pojištění třeba jednou budou důležitou součástí nějakého vyšetřování. V některých případech se snažíme lidi uvedené v dokumentech před zveřejněním kontaktovat a varovat. Existují však i případy, kdy členové Wikileaks mají na rukou krev.“

Sladká pomsta

Pravdou však je, že se z počítačových maniaků, takzvaných geeků, staly hvězdy naší společnosti. Ještě v devadesátých letech minulého století se jim všichni posmívali, dnes však řídí svět. O zakladateli Facebooku Marku Zuckerbergovi se točí film. Sean Parker, jenž byl u zrodu hudební služby Napster, měl ve 30 letech pravděpodobně více žen než lecjaká rocková hvězda – navzdory silnému astmatu a alergii na oříšky. Majitelé společnosti Google Sergei Brin a Larry Page předvídají v centrále Googleplexu budoucnost a jeden z nejbohatších lidí světa Bill Gates zachránil Zemi pravděpodobně víckrát než Spiderman. Ze šprtů, které jsme dřív při vyučování píchali verzatilkou do žeber, se stali superhrdinové třetího tisíciletí.
Ve světě však platí pravidlo rovnováhy. Existují-li počítačoví superhrdinové, nebudou daleko ani počítačoví superpadouši. A této roli nevyhovuje nikdo jiný více než Julian Assange. Jeho matka v sedmnácti letech spálila učebnice a na motorce navždy opustila domov. Nikdy nechodil do školy, přesto už v pubertě patřil k nejobávanějším počítačovým pirátům na Zemi. Natolik urputně se soudil s exmanželkou, až mu z toho zbělaly vlasy. Nikdy neměl kamarády. A založil Wikileaks, aby se všem pomstil.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Převod dovolené z roku 2017 do nového roku
Banky mění hypoteční sazby jak na běžícím pásu
Jak vysoký je minimální důchod?
Valorizace 2018: kolik si od ledna důchodci polepší?
Jak se bude v roce 2018 počítat čistá mzda v ČR a jak na Slovensku?
Auta
Mazda MX-5 dostala motor 1.5 Turbo. Má 210 koní 268 Nm
Dacia Duster opět bohatým bere a chudým dává (první jízdní dojmy)
McLaren Senna je extrémní okruhový nástroj za 22 milionů. Už je vyprodaný
Retro: Lamborghini LM002 měl být původně stíhací off-road pro armádu
Renault-Alpine A110 bude zábavné a rychlé auto. I s automatem
Technologie
Intel uvádí procesory Gemini Lake. Pentia a Celerony s Wi-Fi, LPDDR4 a jádry Goldmont+
Paměťový superpočítač od HP bude bojovat s Alzheimerem. Jeden člověk je pro něj 100 GB dat
475 laptopů od HP obsahovalo neaktivní keylogger. Schovával se v ovladači ke klávesnici
Stáhněte si zdarma PC hru Assassin’s Creed IV: Black Flag
Tyto hodinky dostanou Android Wear Oreo a s ním i češtinu
Hry pro příležitostné hráče