Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Bohemia Energy: Z malé firmy mezi stovku největších

V roce 2005 první – a dnes v segmentu domácností a malých a středních firem největší…

Jablotron: Z půdy rodinného domku mezi renomované výrobce

Ryze česká technologická společnost s dvoumiliardovým obratem, vlastním vývojem i výrobou…

Česká zbrojovka a.s.: Nadnárodní firma s regionální odpovědností

Česká zbrojovka a.s. Uherský Brod je dlouhodobě nejdůležitější český výrobce a současně…

Zrodila se turbína

05. března 2007, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
05. března 2007, 00:00

IGNAZ STOREK Strojírenský podnik Šmeral Brno se dnes specializuje především na výrobu lisů a bucharů. Kdysi to ale bylo jiné. Ještě pod názvem Ignaz Storek se firma zapsala do dějin jedním unikátním činem - jako první na světě vyrobila Kaplanovu turbínu. Na přelomu 19. a 20.

IGNAZ STOREK Strojírenský podnik Šmeral Brno se dnes specializuje především na výrobu lisů a bucharů. Kdysi to ale bylo jiné. Ještě pod názvem Ignaz Storek se firma zapsala do dějin jedním unikátním činem - jako první na světě vyrobila Kaplanovu turbínu.

Na přelomu 19. a 20. století nastal v průmyslu velký zájem o využití vodní energie, což úzce souviselo s rozvojem elektrifikace. Vznikla poptávka po rychloběžných vodních turbínách, které by umožnily efektivně využívat i menších vodních toků. Tento požadavek sice částečně splňovala takzvaná Francisova turbína, nedokázala se ale vyrovnat s nerovnoměrným průtokem některých řek.

Zkonstruovat účinnější zařízení se snažila celá řada světových techniků. Všechny ale nakonec zastínil objev rakouského vynálezce Viktora Kaplana, který přišel s mechanismem umožňujícím natáčení rotorových lopatek přímo za provozu.

Změna to byla jednoduchá, avšak vysoce účinná. Jediným otazníkem zůstávalo, kdo investuje do výroby vylepšené turbíny peníze. Podnikatelé byli k podobným novinkám skeptičtí a příliš zájmu neprojevovali. Až na jednoho. Syn brněnského továrníka Ignaze Storka Heinrich totiž věřil, že by výrobou Kaplanovy turbíny mohl vydělat velké peníze. S vynálezcem si plácl a roku 1908 společně představili první funkční prototyp.

LITINA ZNAČKY STOREK

Historie strojírny a ocelárny Ignaz Storek, která se ve druhé polovině 19. století výrazně podílela na průmyslovém rozmachu Brna, je však mnohem delší. Již roku 1822 se v malé vesničce Odranec na Žďársku narodil v rodině zemědělce Josefa Storka syn Ignaz.

Po vyučení působil jako hutní písař ve Vříšti na panství Nové Město na Moravě a v letech 1850 až 1855 byl správcem domašovské huti a velkostatku Veveří. Vedl si dobře, byl ale velmi ctižádostivý a toužil po vlastní firmě.

Dočkal se teprve roku 1861, kdy si v Brně založil podnik na výrobu odlitků ze šedé litiny, který se skládal nejprve jen z malé slévárny a kuplovny. Protože byl ale mezi brněnskými strojaři o litinové výrobky zájem, rozrostl se postupně ve velký závod. Po překonání válečné krize v 60. a 70. letech 19. století se firma nadále úspěšně rozvíjela a získávala další a další zákazníky. Ignaz Storek přitom vydržel v jejím čele až do roku 1887, kdy musel pro nemoc předat vedení synovi.

MODERNIZÁTOR HEINRICH

Heinrich Storek se úlohy ujal velmi dobře. Do podniku vnesl řád a ve výrobě kladl důraz na přesnost, což se mu brzy vyplatilo. Otcovu továrnu navíc dále rozšiřoval a roku 1889 postavil v jejím areálu i novou siemens-martinskou pec.

Koncem 19. století zahájil výrobu kujné temperované litiny a brzy vybudoval i vlastní slévárnu. Roku 1906 vznikla ještě další mechanická dílna a o čtyři roky později také chemická a fyzikální laboratoř. Po přikoupení pozemků v sousedství došlo i k připojení na železniční vlečku.

Největší změny však přinesl teprve rok 1913. Tehdy se totiž Heinrich Storek rozhodl rozšířit závod také o vlastní strojírnu. Ta sice zpočátku vyřizovala jen drobné zakázky, jakými byly náhradní díly pro textilní a cukrovarnický průmysl, její vznik ale předznamenal další vývoj celého podniku.

NEŠŤASTNÉ TURBÍNY

Impulzem ke strojírenské výrobě byla pravděpodobně i spolupráce s Viktorem Kaplanem. Tento rakouský vynálezce, působící od roku 1903 v Brně, totiž Storkův podnik velmi proslavil. Roku 1908 zde vyrobil první prototyp své turbíny a do roku 1919, kdy uvedl zařízení poprvé veřejně do provozu, ho ještě několikrát vylepšil.

Vynález to byl převratný. Z podnikatelského hlediska se ale turbíny neukázaly být nejlepším výrobním artiklem. Jejich konstrukce byla velmi náročná, odbyt nejistý a poruchovost značná. Sériová výroba tedy musela být brzy přerušena a podnik se k ní vrátil teprve za několik let po odstranění všech závad.

Firmu již tehdy vedli Heinrichovi synové Edwin, Gerhard, Heinrich mladší a Herbert, kteří se snažili neúspěch s výrobou Kaplanovy turbíny něčím kompenzovat. Roku 1920 koupili od společnosti Brüder Schreb licenci na různé tvářecí stroje, zejména lisy. Tento krok se ukázal jako velmi šťastný a firmě Ignaz Storek se zanedlouho podařilo proniknout i na zahraniční trhy.

ZE STORKA ŠMERAL

Dalšího velkého rozmachu se firma dočkala v průběhu druhé světové války, kdy se Storkové podíleli na výrobě zbraní pro wehrmacht. Kapacity závodu se znovu výrazně rozšířily a potřebné strojní vybavení dodaly německé zbrojovky.

Pomoc nacistům však byla nakonec draze vykoupena. Při náletu na Brno v srpnu 1944 byl podnik těžce poškozen a ustupující německá armáda ho v dubnu 1945 pro jistotu ještě vypálila. Rodina Storků utekla do západní zóny a zbytky strojírenského kolosu byly po osvobození znárodněny. Podnik byl pro Brno klíčový, ihned po skončení války proto začala jeho obnova. Roku 1949 bylo založeno nové oddělení pro vývoj a konstrukci a v dalším roce vyrostla v areálu moderní hala na výrobu těžkých tvářecích strojů. Po zakladateli komunistické strany Československa Bohumíru Šmeralovi dostala firma název Šmeralovy závody a její výrobní program se brzy rozšířil také o produkci pneumaticko-hydraulických bucharů.

Pod kontrolou státu zůstal podnik až do roku 1992. Poté byl přeměněn na akciovou společnost Šmeral Brno, která je i dnes předním českým výrobcem tvářecích strojů.

 IGNAZ STOREK (1822-1889) Českoněmecký podnikatel Ignaz Storek se narodil 9. března 1822 v Odranci nedaleko Žďáru nad Sázavou. Od roku 1844 působil jako hutní písař ve Vříšti a v letech 1850 až 1855 byl správcem huti v Domašově a velkostatku Veveří. Roku 1861 si v Brně založil vlastní firmu, která vyráběla drobné odlitky z šedé litiny. Původně sestávala z malé slévárny a kuplovny, pro velký zájem odběratelů byl ale její areál brzy výrazně rozšířen. Ignaz Storek zůstal v jejím čele až do roku 1887. Poté předal vedení synu Heinrichovi a odešel do ústraní. Zemřel 10. března 1889.
HEINRICH STOREK (1862-1918) Syn brněnského továrníka Ignaze Storka se narodil 5. července 1862 v Brně. Od mládí projevoval velký zájem o fyziku a chemii. Navštěvoval německé gymnázium a znalosti si pak rozšířil ještě na univerzitě ve Vídni, kde vystudoval farmacii. Roku 1887 se vrátil do Brna, kde od nemocného otce převzal vedení firmy. Její provozy znovu výrazně rozšířil a k výrobě litiny později přidal i produkci vlastních strojů. Vlastnil řadu patentů a za zásluhy o rozvoj průmyslu v monarchii obdržel i titul císařského rady. Zemřel na španělskou chřipku 10. listopadu 1918.

Prameny: Historická encyklopedie podnikatelů, Technické památky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Šmeral Brno


Čtěte také

Transrapid TR-08 při testování v Německu, ilustrační foto

Německo těsně uniká recesi. Růst má nastartovat injekce 500 miliard eur do infrastruktury

Německo potřebuje investovat 500 miliard eur (12,8 bilionu korun) do infrastruktury,…

před 5 hodinami

Pavel Švagr

Švagr odporuje Babišovi: Většina kovů správy hmotných rezerv byla nakoupena po roce 2000

Většina kovů byla do státních nouzových zásob nakoupená mezi roky 2000 až 2013. Novinářům…

před 5 hodinami

 Facebook, ilustrační foto

Vláda schválila sedmiprocentní digitální daň, míří na internetové giganty

Zavedení sedmiprocentní digitální daně pro velké internetové firmy, jako jsou Facebook…

před 6 hodinami

 Důl Lazy na Karvinsku

OKD uzavře důl Lazy na Karvinsku. Těžba v něm skončí 28. listopadu

Těžba černého uhlí v Dole Lazy na Karvinsku skončí vyvezením posledního vozíku ve čtvrtek…

před 7 hodinami

 5G, ilustrační foto

5G pro pět měst. Stát vyhlašuje soutěž pro testování a vývoj nových technologií a aplikací

Už jen pár dní mají města a jejich soutěžní týmy na finalizací soutěžních návrhů na…

před 8 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Za jakých okolností budete mít nárok na pohřebné?
Jak se připravit na pracovní pohovor?
Jak žádat o mateřskou, když studujete? A jak o ní žádá otec či jiná osoba?
Mince či bankovky jsou lákavější investicí než zlato, zhodnotí se rychleji
Změnil jsem dodavatele a platím víc! I k tomu může dojít
Auta
ČESMAD nespoléhá na globální oteplení
I Hyundai brzy vypustí na český trh spoustu elektrifikovaných aut. A dojde i na vodík
Kvíz: Poznáte, který model auta se ukrývá na fotce?
Galerie: Show Business aneb jak se dělá předpremiéra novinky
Test Seat Leon ST Cupra R: To nejlepší na konec
Hry pro příležitostné hráče