Zpráva o odvrácené straně života

15. prosince 2003, 00:00 - PETR BÝM
15. prosince 2003, 00:00

DNES JE TAM MÍSTO KAVÁRNY KOSTEL. TEDY ZASE MÍSTO, KDE SE LIDÉ SCHÁZEJÍ, PROTOŽE SE TAM CÍTÍ BEZPEČNĚ - ŘEKL A. PETERSEN O SVÉM FOTOGRAFICKÉM CYKLU KAVÁRNA LEHMITZ PŘI ZAHÁJENÍ SVÉ PRVNÍ PRŮŘEZOVÉ VÝSTAVY V ČESKÉ REPUBLICE.

         

Anders Petersen (1944) v pražské Galerii Langhans představuje výběr ze čtyř rozsáhlých fotokolekcí - kromě už zmíněné Kavárny Lehmitz jsou to Psychiatrická léčebna, Blízká vzdálenost a Portréty. Všechny lze považovat za sondy do sfér a světů, jejichž podstata zůstává okolnímu světu většinou utajena. Pasáci a zloději v hamburské periferní tančírně, duševně nemocní a jejich ošetřovatelé, obnažená zranitelná lidská těla - spíše tíživá témata, která ale Petersen zpracovává střízlivě a s pochopením. Díky výběru a zpracování takových motivů je dnes považován za významného představitele sociálně-kritické fotografické tvorby. Poněkud paradoxně se dnes sám od tohoto zařazení distancuje: „V mládí jsem si myslel, že na problémy znám odpovědi, dnes vím, že mám jenom otázky.“ Dominantní v Petersenově tvorbě je mapování hranic: mezi prospěšným a patologickým, normálním a abnormálním, intimním a veřejným. Skoro se zdá, že autorovi samotnému se tyto hranice zamlžují a stírají. Jejich definování tak zůstává na divákovi.

(Anders Petersen: Fotografie z let 1966-2002)

FOTOGRAFIE V PALÁCI LANGHANS Jedním z velikánů české fotografie byl Jan Langhans. Narodil se v roce 1851 a dětství prožil - stejně jako Josef Sudek - v Nových Dvorech u Kutné Hory. V roce 1876 otevírá svůj fotografický závod v Jindřichově Hradci, ale už o pár let později se stěhuje do Prahy. Ateliér Langhans zakotvil ve Vodičkově ulici číslo 37 a odtud v průběhu let expandoval do řady českých měst - také díky tomu vznikl rozsáhlý archiv, z něhož se zachovalo přes dva miliony snímků. Násilné přerušení rozvoje úspěšné rodinné firmy přinesla nacionalizace v roce 1946. Počátkem devadesátých let byl dům vrácen Zuzaně Meisnerové-Wismerové, pravnučce J. Langhanse. Secesní dům byl kompletně zrekonstruován - vzniklo tak velké fotografické centrum Palác Langhans, jehož významnou součástí je fotogalerie.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez…
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes dorazil Citroën C3 Aircross
Technologie
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Google překvapil. Kvůli lepším fotkám navrhl vlastní procesor
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít