Zpáteční lístek za dvacet milionů dolarů

27. června 2005, 00:00 - PŘEMYSL HOUŽVIČKA
27. června 2005, 00:00

NETRADIČNÍ DOVOLENÁ Nedávný soudní proces s Michaelem Jacksonem odhalil, že zpěvák utrácí víc peněz než vydělá. Jeho někdejší myšlenka na dovolenou ve vesmíru tak zřejmě přijde vniveč - "raketový lístek" totiž stojí dvacet milionů dolarů. Zájem jiných bohatých lidí ovšem neutichá.

NETRADIČNÍ DOVOLENÁ Nedávný soudní proces s Michaelem Jacksonem odhalil, že zpěvák utrácí víc peněz než vydělá. Jeho někdejší myšlenka na dovolenou ve vesmíru tak zřejmě přijde vniveč - „raketový lístek“ totiž stojí dvacet milionů dolarů. Zájem jiných bohatých lidí ovšem neutichá.

Historicky prvním vesmírným turistou se v roce 2001 stal americký burzovní spekulant Dennis Tito, který strávil týden na palubě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Splnění dětského snu ho stálo maličkost - dvacet milionů dolarů. Stejnou cenu zaplatil i jeho nástupce, jihoafrický milionář Mark Shuttleworth, který o rok později pobyl na ISS deset dnů.

První zcela soukromě placená cesta do kosmu se má uskutečnit letos. Raketa vynese na Mezinárodní vesmírnou stanici současně dva cestovatele, doprovodí je pouze profesionální pilot. Většina peněz z vesmírné turistiky připadne zchudlé ruské vesmírné agentuře, která zajišťuje technickou část cesty. Obchodní záležitosti leží na bedrech americké společnosti.

Co na možnost vesmírné dovolené cesty říká významný český podnikatel? „Kdybych těch dvacet milionů dolarů měl, dal bych je raději za výměnu současné vlády,“ říká s úsměvem Stanislav Bernard, spolumajitel humpoleckého Rodinného pivovaru.

Existuje i levnější, avšak méně „nadupaná“ varianta výletu do vesmíru. Cestu otevřel „raketoplán“ SpaceShipOne, který 21. června 2004 dopravil za hranice zemské atmosféry bývalého zkušebního pilota Michaela Melvilla. Letenka bude v tomto případě stát skutečně „pakatel“ -její cena se má pohybovat mezi 25 tisíci až 50 tisíci dolary. Na rozdíl od několikadenního pobytu na vesmírné stanici jde ovšem o krátký let. „Chceme, aby naše děti mohly létat k planetám. První krok byl již učiněn,“ tvrdí přesto sebevědomě zástupci společnosti Scaled Composites, která let financovala.

Některé americké, britské a japonské firmy navíc v minulých letech oznámily, že chystají vesmírné hotely pro turisty - na oběžné dráze okolo Země i na Měsíci.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít