Žonglování s pojištěnci

30. října 2008, 16:53 - Irena Buřívalová
30. října 2008, 16:53

Premiér Fico chce přetáhnout klienty soukromých penzijních fondů do státního systému

Globální finanční krize může sloužit jako dobrá záminka k prosazování změn, které se právě hodí státním úředníkům. Příkladem je sousední Slovensko, kde chce premiér Robert Fico podobně jako v Argentině sáhnout na soukromé penzijní spoření, jež zde funguje jako alternativa ke státnímu penzijnímu pojištění. Prosadil proto v pořadí již druhý zákon, který umožňuje Slovákům přejít do systému státního penzijního spoření. Ten se přitom potýká s nedostatkem peněz. V nedávném rozhovoru pro Slovenský rozhlas Fico dokonce nevyloučil, že Slovensko by mohlo v krajním případě zestátnit důchodové úspory obyvatel. „Celý systém, jak ho nastavila předcházející vláda, je postavený na principech, které v krizové situaci nefungují a nejsou schopné zabezpečovat ochranu vkladů lidí,“ uvedl premiér. Argumentuje tím, že slovenské důchodové správcovské společnosti (DSS), takzvaný druhý pilíř penzijního systému, investují peníze do nestabilních fondů. Kolaps akciových trhů Ficovi umožnil toto téma opětovně otevřít. Jeho ministryně práce Viera Tomanová neváhala přirovnat správce soukromých fondů k Adolfu Hitlerovi. „I Hitler zneužil penzijní fondy a vyzbrojil svoji armádu z nich, to není sranda,“ řekla doslova.

Budou chybět peníze Reformu důchodového systému spustili na Slovensku v lednu 2005. Prvním pilířem zůstalo klasické spoření do státem spravované Sociální pojišťovny (SP), která pokrývá výplatu důchodů. Do SP platí Slováci povinně polovinu svých odvodů. Druhý pilíř sestává ze šesti soukromých důchodových správcovských společností, kam mají možnost střadatelé spořit druhou polovinu. V současnosti je v něm na 1,5 milionu lidí. Na účtech v DSS si slovenští občané našetřili už více než 60 miliard slovenských korun (asi 50 miliard Kč). Třetí dobrovolný pilíř důchodového systému tvoří doplňkové důchodové spoření.
Podle zákona bude SP důchody vyplácet ještě patnáct let sama, hrozí tedy, že v ní brzy budou chybět peníze. Ficova vláda otevřela druhý pilíř poprvé na začátku letošního roku, kdy rozsáhlou kampaní přilákala zpět do státní SP sto tisíc pojištěnců. Podle serveru aktuálně.sk by měl být druhý pilíř opětovně otevřen od 15. listopadu 2008 do 30. června 2009. Fico si slibuje získat až deset miliard slovenských korun a přetáhnout do SP až 150 000 pojištěnců ze soukromých fondů. Nesystémové přetahování „Druhé otevření nepovažujeme za systémové a nesouhlasíme s ním,“ říká šéf Asociace DSS Peter Socha. Zároveň však dodal, že když už musí tato situace nastat, přál by si, aby možnost návratu nebyla časově omezena. „Opakované otvírání dveří znejišťuje pojištěnce, je to nesystémové, účelové a v takovém případě raději volíme menší zlo,“ vysvětlil. Vláda však tento návrh doposud odmítala. Prezident Asociace penzijních fondů ČR Jiří Rusnok říká, že Slovensko je dobrou ukázkou toho, jak rizikové je podnikat v sektoru, který je navázaný na stát a na rozhodování státních úředníků. Podle něj se ukázalo, že tak klíčová záležitost, jako je důchodový systém, by měla být vždy součástí politického konsenzu, aby nedocházelo k překotným změnám jako na Slovensku. „Přitom tamní fondy za sebou mají krátkou, ale dobrou historii. I ve světle globální krize si vedou solidně,“ uvedl Rusnok. Fico podle něj fondy prezentuje jako ztělesnění zlého nadnárodního kapitálu a vytrvale je atakuje. Hlavní důvod posledních opatření vidí Rusnok v tom, že Slovensko se po přijetí eura ocitlo pod drobnohledem a prostředky z původně soukromých penzijních fondů by vládě umožnily získat peníze, které z jiných zdrojů momentálně nemůže odčerpat.

TABULKA
Šestka důchodových společností na Slovensku
AEGON Allianz – Slovenská dôchodková správcovská spoločnosť AXA ČSOB ING dôchodková správcovská spoločnosť VÚB Generali dôchodková správcovská spoločnosť

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít