Zn: hledá se zedník

24. září 2007, 00:00 - Jiří Němeček
24. září 2007, 00:00

Pokud výrobcům chybějí konkrétní profese, proč si nevychovají vlastní učně?

Nářky českých podnikatelů, že jim chybějí pracovníci, stále sílí. Přestože se nejčastěji diskutuje o maturitách a středoškolácích či o nízkém počtu českých vysokoškoláků, podnikatelé mají jiné problémy.

Najít zámečníka, nástrojaře nebo dělníka na obsluhu složitých kovoobráběcích nebo lakýrnických strojů je prý práce na plný úvazek. A sehnat kvalifikovaného zedníka, který umí omítat a klást dlažbu? Asi stejně pravděpodobně, jako udělat maturitu z ruštiny, jestliže neznáte ani písmeno z azbuky, říkají stavbaři. Přesto právě ruština je dnes častým nástrojem stavebních mistrů. Na místa chybějících pracovníků přicházejí Ukrajinci, Rusové, Rumuni nebo Bulhaři. A ruština je (především u těch starších) často spojovacím článkem v komunikaci.

Zaměstnat nekvalifikovaného cizince a navíc třeba jen na tři měsíce v hlavní stavební sezoně během léta je ale obtížné. Tedy oficiálně. Vyřídit povolení trvá až půl roku a stavební firmy potřebují najmout pracovníky často ze dne na den. Stát nás nutí, abychom podváděli, shodují se podnikatelé. Samozřejmě, že mimo záznam. Nikdo si nechce vysloužit pozornost ze strany úřadů práce nebo berních úředníků.

I stát se ale už rozhoupal a chystá se tvrdé bariéry pro zaměstnávání cizinců uvolnit. Zelené karty, krátkodobá pracovní povolení. Přesto ale vina neleží jen na něm. Podnikatelé na kritiku kontrují tím, že domluvu s úředníky rezortu školství dávno vzdali.

To vše se snad už brzy změní. Vytvářená Národní soustava po-volání dá všem jasný návod, co musí umět zedník, co cukrář, prodavač, a co zase strojní zámečník. Po mnoha desetiletích přitom tyto požadavky nebudou vymýšlet úředníci ani učitelé, ale slovo dostávají především sami podnikatelé.

A je tu další novinka. Člověk s praxí, aniž má požadované vzdělání, může po určité praxi a složení odborné zkoušky získat certifikát na vykonávání práce v oboru, který se naučil. To dává i firmám šanci vychovávat si vlastní řemeslníky i bez nutnosti zakládat celé učiliště. Ono také vytvořit učební obor třeba pro opraváře lodních motorů pro firmu s dvaceti zaměstnanci včetně šéfa je skutečně dost nereálné.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Připravte si lyže. NaSvah.cz vám najde nejlepší střediska v Česku a na Slovensku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít