Změny DPH prošly i Senátem

05. dubna 2004, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
05. dubna 2004, 00:00

SENÁT NEJTĚSNĚJŠÍ VĚTŠINOU PODPOŘIL NÁVRH ZÁKONA O DPH VE ZNĚNÍ SCHVÁLENÉM SNĚMOVOU. ZÁKON SNIŽUJE ZÁKLADNÍ SAZBU DPH NA 19 PROCENT, ZÁROVEŇ VŠAK PŘEVÁDÍ VĚTŠINU POLOŽEK ZE SNÍŽENÉ DO ZÁKLADNÍ SAZBY.

Ještě v polovině minulého týdne prezentovali jednotliví senátoři své připomínky k předloženému návrhu. Jeho případnému schválení ve sněmovní podobě dávali jen malé naděje. Tedy alespoň oficiálně. V kuloárech se však hovořilo o tom, že zákon musí projít i přesto, že je špatný. Kdyby totiž zákon o DPH nestihl vyjít ve sbírce zákonů do 25. dubna, museli by například podnikatelé zaplatit mimořádnou zálohu této daně. Ještě předtím ho musí posoudit prezident Klaus. Kdyby zákon vrátil do Sněmovny, mohou koalici nastat problémy. Není totiž jisté, zda by se vládě podařilo sehnat 101 hlasů potřebných k přehlasování prezidentova veta.

PROTI DRAŽŠÍM OBĚDŮM Připomínkám senátorů k vládnímu návrhu zákona o DPH vévodila snaha vrátit zpět do snížené sazby daně především restaurační a ubytovací služby, vstupné na sportovní utkání či čistění odpadních vod. Podle nezávislého senátora Vladimíra Železného ohrozí zdražení stravovacích a ubytovacích služeb cestovní ruch. „Zlikvidujeme jeden z mála oborů, kde jsem byli konkurenceschopní,“ tvrdí Železný. Prezidentka Sdružení podnikatelů v pohostinství a cestovním ruchu Ho.Re.Ka. Miroslava Luprichová se obává propouštění v oboru. „Jediným efektem bude, že řada podnikatelů se pokusí rozdělit podniky tak, aby nebyli plátci DPH. Nebo se budou snažit zapojit do velkých hotelových řetězců, kde daně a zisky nekončí v ČR,“ upozornila Luprichová. O svou existenci se však bojí ipodnikatelé z jiných oborů. „Lidé teď budou stále více zvažovat investici každé koruny,“ řekla Profitu majitelka jednoho z pražských kadeřnictví Vlasta Novotná. Podle jejích slov jsou ceny za mnohé služby již nyní na hranici rentability, nyní bude muset zdražit o 14 procent. SLÍBENÁ NOVELA

Senátorům se ale nelíbily i některé další pasáže předloženého zákona. Nedostatečné je prý například určení, na které stavební práce se vztahuje základní sazba DPH a které se mohou danit nižší sazbou. Pravděpodobnému zamítnutí návrhu zákona zabránil ministr financí Bohuslav Sobotka tím, že slíbil předložit jeho novelu, která bude reflektovat některé připomínky senátorů. „Se změnami položek v sazbách ale nepočítám,“ řekl Sobotka jasně. Novela by se měla objevit v Parlamentu ještě vletošním prvním pololetí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Jak (ne)funguje propojení počítače s mobilem ve Windows 10 Fall Creators Update?
Mladí Číňané soutěží ve virtuálním tleskání prezidentovi, mají na to aplikaci
Volby.cz byly pod „hackerským“ útokem, tvrdí Český statistický úřad
Nvidia dává opět ke grafikám zadarmo hru Destiny 2, podporuje takto GTX 1080 a 1080 Ti
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít