ZMĚŇME SYSTÉM INVESTIČNÍCH POBÍDEK

28. února 2005, 00:00 - Jaromír Drábek, prezident Hospodářské komory ČR
28. února 2005, 00:00

Hospodářská komora Investiční pobídky určené především zahraničním subjektům představují ve státním rozpočtu nezanedbatelnou položku. Firmám, které na naše území přišly podnikat, jsme za posledních šest let poskytli podporu přesahující devět miliard korun.

Hospodářská komora

Investiční pobídky určené především zahraničním subjektům představují ve státním rozpočtu nezanedbatelnou položku. Firmám, které na naše území přišly podnikat, jsme za posledních šest let poskytli podporu přesahující devět miliard korun. Další prostředky v řádech desítek miliard mají být rozděleny v letech následujících. Investiční pobídky nejsou nic neobvyklého -nabízí je v podstatě všechny země Evropy. Otázkou ale je, co vše investorům poskytovat a co od nich naopak požadovat.

Jakkoli investiční pobídky neoddiskutovatelně přispěly k přílivu zahraničního kapitálu do České republiky a k rozvoji především průmyslových odvětví, na druhou stranu jsou bohužel mezi investory i tací, kteří po vyčerpání všech nabízených výhod přesunuli své výroby dále na východ, kde se jim na dobu dalších pěti či deseti let dostalo podobně lákavé nabídky. V tom vidím jeden z nedostatků systému.

Stávající systém navíc ohrožuje již fungující podniky v regionech, kam nový investor přichází. Hospodářská komora ČR od svých členů často slýchá stížnosti na nedostatek kvalifikované pracovní síly - když do regionu přijde nový zahraniční zaměstnavatel, který může díky státem poskytnutým výhodám nabídnout svým zaměstnancům lepší podmínky, stává se situace pro tuzemskou firmu v regionu v tomto směru neúnosná.

Český podnikatel nemůže měřit síly s někým, kdo je podporován státem. Vytváří se tak nerovné konkurenční prostředí, paradoxně za prostředky vybrané na daních od českých firem, které jsou určeny převážně zahraničním subjektům. Společnosti, které dnes pobídku získají, v podstatě ovládají trh.

Celá politika poskytování investičních pobídek by se proto měla přehodnotit. Je nutné se smířit s faktem, že boom přílivu zahraničního kapitálu ustal. Bylo by nesmyslné snažit se ho obnovit nabídkou dalších výhod, vyčleňovat z rozpočtu další prostředky. Česká republika by měla vytvořit takové podmínky pro podnikání, které budou atraktivní pro zahraniční investory samy o sobě. Mezi takové patří například zjednodušení daňové legislativy, zlepšení vymahatelnosti práva a odstranění zbytečných administrativních bariér.

Investiční pobídky vnímám přinejmenším jako rizikovou záležitost. Jsem proto přesvědčen, že by měly být pravidelně vyhodnocovány dopady pobídek, které pobírají nově příchozí subjekty, na stávající podnikatele v regionech.

Nemyslím si, že bychom měli investiční pobídky rušit. Měly by být ale transparentní, neselektivní, dostupnější i pro tuzemské firmy. Výhody, které jsou poskytovány, by měly být doprovázeny i jasnými povinnostmi a přísnými sankcemi za nedodržení podmínek.

Tuto část připravuje Hospodáfiská komora ČR

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto,…
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Technologie
Tip: Jak odložit instalaci Windows 10 Fall Creators Update na pozdější dobu?
HP představilo pracovní konvertibilní tablet pro lidi pracující s nástroji firmy Adobe
Levněji to ještě nebylo. Office 365 na celý rok jen za 599 Kč
Až do soboty zdarma. Stáhněte si tahovou strategii Civilization III
Jdete zítra volit? Liftago, SmileCar a Rekola vás k urně svezou zadarmo
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít