Změna v EET: podnikatelé mohou žádat o off-line režim - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Změna v EET: podnikatelé mohou žádat o off-line režim

čtk,
Změna v EET: podnikatelé mohou žádat o off-line režim
Zdroj: ČTK

Podnikatelé mohou od dneška v souvislosti s květnovým spuštěním třetí a čtvrté vlny elektronické evidence tržeb (EET) zažádat o zařazení do tzv. zvláštního čili off-line režimu evidence tržeb. Od května pak mohou tímto způsobem začít evidovat tržby. Mohou ho využít v případě, že nejsou plátci DPH, nemají více než dva zaměstnance a zároveň jejich příjmy z evidovaných tržeb za rok nepřesáhnout 600 tisíc korun.

V rámci zvláštního režimu nebude muset být podnikatel připojen k internetu a tržby v EET bude evidovat pomocí papírových účtenek, které dostane od finančního úřadu. Každé čtvrtletí by měl zaslat informace o tržbách na finanční úřad a mít na provozovně vyvěšené oznámení o využívaní EET ve zvláštním režimu.


Elektronická evidence tržeb: odpůrci prohráli, podnikatelé si zvykli

Elektronická evidence tržeb, ilustrační foto

První vlna EET, která se týkala hotelů a restaurací, odstartovala začátkem prosince 2016. Druhá, která se týkala obchodníků, začala v březnu 2017. Třetí a čtvrtá vlna, jejichž start odložilo rozhodnutí Ústavního soudu, se bude týkat od května podnikatelů, kteří dosud tržby neevidovali. Půjde například o řemeslníky, kadeřníky, advokáty, účetní, lékaře nebo taxikáře. Podle odhadů ministerstva financí by se do třetí a čtvrté vlny mělo zapojit zhruba 300.000 podnikatelů.

EET by podle předpokladů ministerstva měla letos do rozpočtu přinést 15,2 miliardy korun, z toho 2,4 miliardy korun souvisí s květnovým rozšířením EET. Podle dostupných informací je nyní do EET zapojeno 192.000 podnikatelů, kteří dosud zaevidovali 13 miliard účtenek.