Změna režimu platby DPH pomůže

16. února 2009, 00:00 - Petr Kužel, prezident Hospodářské komory ČR
16. února 2009, 00:00

Problémy tuzemských podnikatelů se začínají stupňovat.

Podle posledních údajů roste počet firem, které se potýkají s druhotnou platební neschopností, vedle výpadku zakázek je tak začíná ohrožovat i stále horší platební morálka obchodních partnerů. Protože má stále více firem v důsledku ekonomické a hospodářské krize uvedené potíže s placením, iniciovala Hospodářská komora jednání s ministerstvem financí o změně režimu platby daně z přidané hodnoty.

Situace v mnoha podnicích je den ode dne horší. Firmám ubývají zakázky, nevyrábějí a v posledních týdnech navíc mnohé z nich mají problém s platbou faktur po lhůtě splatnosti. Velký počet firem nyní musí z druhé strany peníze doslova dolovat.

Jak potvrzují mnohé společnosti, je dnes velmi těžké odhadnout, jestli je obchodní partner solventní nebo se dostává do finančních problémů. Podle posledních čísel vzrostl na začátku roku objem pohledávek o čtyřicet procent a objem pohledávek po lhůtě splatnosti dokonce až o 50 procent. Na současné situaci nesou část viny i banky, které kvůli své restriktivní politice a přiškrcením kohoutků finančních zdrojů pro podnikatelský sektor tuto situaci ještě více zhoršují. Dostáváme se tím tak do bludného kruhu, z kterého není úniku.

Stále více firem má potíže s placením a druhotná platební neschopnost podniků se v posledních měsících prudce zvyšuje, a tak je nutné tuto věc řešit. Hospodářská komora České republiky proto navrhuje ministerstvu financí změnu režimu platby daně z přidané hodnoty na přechodné období. Doposud firmy odvádějí daň z přidané hodnoty měsíčně po vystavení faktury, aniž mají peníze na účtu. Hospodářská komora proto navrhuje, aby se změnil režim platby daně z přidané hodnoty a firmy ji odváděly až poté, co jim přijdou peníze na účet a vystavená faktura je uhrazena.

Tento návrh má formu pouze dočasného opatření pro období krize, které by platilo do konce roku 2010. Domníváme se, že tuto změnu uvítá každá firma v České republice a výrazně pomůže firmám, které se potýkají s pozdními platbami od svých odběratelů. Byl by to speciální režim platný po dobu krize, tedy v řádu několika měsíců. Jde o to, aby plátci daně z přidané hodnoty nezapadali kvůli odběratelům do stále větších problémů. Podnikatelská důvěra je silně otřesena, a to ve všech sektorech průmyslu. Podle byznysmenů rychle přibývá firem, které neplatí včas své závazky. Zhoršení platební morálky dokládají i data centrální banky. Platební neschopnost podniků narostla od června do listopadu více než o třetinu. Meziročně se počet podniků více než s měsíčním zpožděním splátek zdvojnásobil.

Řada společností kvůli poklesu zakázek a z toho plynoucího nedostatku hotovosti přepnula na úsporný systém, což znamená, že proplácejí faktury až poté, co se o ně začne firma zajímat. Není to často kvůli tomu, že by firmy nechtěly platit, ale snaží se držet si hotovost co možná nejdéle. Největším problémem středních a malých podniků je nyní omezené množství volných finančních prostředků, který ještě zhoršuje upadající platební morálka a neochota bank, které nechtějí firmám a podnikatelům půjčovat. Finanční úřady navíc v tomto roce zpřísnily vybírání daní a odvodů. Zatímco minulý rok se platily odvody na zdravotní a sociální pojištění podle výplatního termínu, nyní to musejí podniky udělat nejpozději do dvacátého dne v měsíci.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít