Změna parcelních čísel přinesla beznaděj

14. června 2004, 00:00 - JAKUB TUREK
14. června 2004, 00:00

Potíže, se kterými si neví rady a se kterými jí nepomohli ani úředníci na katastru, má Miluna Tadičová z malé obce Vinoř u Prahy.Malý domek s parcelou u hlavní silnice koupil její otec v době druhé světové války, a to velmi výhodně. Pozemky byly totiž původně církevní.

**Potíže, se kterými si neví rady a se kterými jí nepomohli ani úředníci na katastru, má Miluna Tadičová z malé obce Vinoř u Prahy.

Malý domek s parcelou u hlavní silnice koupil její otec v době druhé světové války, a to velmi výhodně. Pozemky byly totiž původně církevní. Těsně před válkou na konci třicátých let minulého století byly přeparcelovány a prodány domkářům. Na katastru se to projevilo tak, že původní parcely vedoucí logicky vodorovně podél potoka v údolí byly rozkrájeny napříč. Tehdy nastal první zmatek, církevní půda nebyla v minulosti evidována tak přesně jako civilní a nové parcely se ne úplně přesně podařilo napasovat na původní církevní. Navíc dostaly parcely nová čísla.

Okupační němečtí úředníci, kteří přišli za války, byli sice důslední a evidenci pozemků brali z gruntu, ale vinořské parcely do konce války nestihli uvést do uspokojivého právního stavu. Pouze jim dali nová čísla, šlo tedy už o třetí přečíslování.

Po válce přišel národní správce, který ústně odsouhlasil místním usedlíkům, že jaký pozemek obhospodařují, ten je jejich. Zahrada pana Tadiče byla velká, a tak kus zůstával ležet ladem. Sousedé na něj vyváželi odpadky. Další potvrzení, které její otec dostal a které Miluna Tadičová pečlivě uschovává, je stvrzenka napsaná inkoustovou tužkou na pomuchlaný papír. Neumělá ruka tehdejšího předsedy místního národního výboru podepsala, že Tadičovi patří pozemek o uvedené rozloze a má uvedené parcelní číslo. Jenže rozloha s katastrem souhlasí jen přibližně a parcela byla v té době rozdělena na tři části s rozdílnými čísly, z nichž předseda dvě pominul.

Další doklady Miluny Tadičové pocházejí z dob socializmu, kdy se přestavovala místní silnice. Mapa ji ovšem zakresluje o pár metrůjinam, než kde ve skutečnosti je. To jí potvrdilo měření od geodetické firmy, kterou si objednala.

Otec Miluny Tadičové před pár lety zemřel a odkázal část parcely jejím dvěma bratrům a domek se zahradou určil v závěti pro ni. Určitě netušil, že jim dává danajský dar. Historie se k rodině vrací zadními vrátky. Ze zahrady část ukousli lidé, kterým bývalí sousedé prodali jejich parcelu. Argumentují pokračováním poválečného zvyku vyvážet na ni odpadky a tím pádem i nárokují část zahrady Tadičové.

„Několik let jsem se hádala na katastrálním úřadu, ale teď už nemám sílu,“ rezignuje Miluna Tadičová. Tím pro ni končí příběh o trojím přečíslování parcely, katastru a spravedlnosti. „Na právníka nemám a sama se v tom nevyznám.“

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Auta
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový…
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Volkswagen California Ocean 2.0 TDI 150 kW a malý výlet za velkým větrem
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný rebel
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Technologie
Compact od Sharpu dostojí svému názvu. Navíc má nejrychlejší displej
Zotac uvádí krátkou GeForce GTX 1080 Ti s vodním chlazením, pro kompaktní highendová PC
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Jak (ne)funguje propojení počítače s mobilem ve Windows 10 Fall Creators Update?
Mladí Číňané soutěží ve virtuálním tleskání prezidentovi, mají na to aplikaci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít