Zmařte vyčleněné položky v zárodku

10. února 2009, 16:07 - John de Figueiredo
10. února 2009, 16:07

USA potřebují komisi nestranických expertů, kteří by alokovali peníze na oživení ekonomiky

Prezident Obama to nemohl vyjádřit jasněji: „V balíku na oživení ekonomiky nemáme vyčleněné položky. Tečka.“ To sdělil reportérům dva týdny před složením slavnostní přísahy. Někteří senátoři – včetně republikána Johna McCaina z Arizony a demokrata Kenta Conrada ze Severní Dakoty, předsedy senátního rozpočtového výboru – vystupují proti tomu, aby z vládních zdrojů v navržených stimulačních programech měly prospěch jen vybrané úzké skupiny příjemců. Je načase podívat se na skutečnost. Americký zákon o ekonomickém oživení a nových investicích z letošního roku představující 819 miliard dolarů, který právě prochází Kongresem, se už stal ideálem politiků přidělujících zdroje. Velká část vyjednávání je totiž zaměřena na financování projektů. Většina peněz je sice alokována na snížení daní a rozšíření programů, jako je pojištění v nezaměstnanosti, ale 350 miliard dolarů je určeno na projekty veřejně prospěšných prací. To je víc než dvacetinásobek 16,5 miliardy dolarů, které Kongres vyhradil na konkrétní projekty ve fiskálním roce 2008. Včera vyčleněná částka je dnes stimulačním projektem, který už je na papíře a těsně před zahájením stavebních prací. Rozdělení takové obrovské částky na základě vlivu nebo protežování je nejen deprimující na pohled, ale bude patrně i újmou našim snahám o hospodářské oživení. Jak se tedy můžeme vyhnout účelovému vyčleňování prostředků z oněch 350 miliard dolarů? Navrhuji vytvořit investiční komisi, nestranické grémium expertů, jež bude transparentně a veřejně doporučovat konkrétní alokace. Tento nápad je inspirován nestranickou komisí pro optimalizaci základen, která má za úkol zavírat nadbytečná vojenská zařízení. Vojenská skupina se samozřejmě zabývá spíše ukončováním než zahajováním nějaké činnosti. Princip – experti vynášejí soudy bez politického vměšování – je však stejný. Tato myšlenka je také součástí ustanovení současného návrhu stimulačního zákona, podle nějž by na obranu proti podvodům vznikl výbor pro transparentnost. V investiční komisi by dle mne mělo být dvanáct expertů z různých oborů – význační lidé, kteří nikdy nebyli ve volených funkcích. (Je zhruba dvanáct oblastí, pro které se budou vyčleňovat částky z vládních zdrojů.) Při schvalování návrhu zákona by Sněmovna reprezentantů i Senát jmenovali po třech členech komise ve vzájemné shodě osobou stran. Prezident by jich jmenoval šest – dva po dohodě s republikány.
Mezi jmenovanými osobnostmi by byli akademičtí pracovníci, odborníci z vlády a lidé z neziskových organizací nebo z byznysu – všichni experti, nikoli straníci. Jakmile by byli vybraní, začali by posuzovat potenciální projekty předkládané Kongresem nebo prezidentem. Během, řekněme, 75 dnů by vybrali ekonomicky stimulační podniky, které by plnily skutečné národní potřeby. Seznam projektů schválených komisí by jako celek putoval do Kongresu k jedinému hlasování, jehož výsledek by prezident mohl akceptovat, nebo odmítnout. Stejně jako v případě komise pro optimalizaci základen nebo úřadu pro zrychlené rozhodování o obchodních dohodách by žádnou položku na seznamu nebylo možné ochránit ani zkrátit. Nebyly by žádné vyčleněné položky. Procedura by mohla dokonce trvat kratší dobu než 120 dnů, což umožňuje návrh zákona. (Předpokládá se, že přibližně 92 procent neboli 325 miliard dolarů navrhovaných stimulačních finančních prostředků se utratí ve fiskálním roce 2010 nebo později.) Američané vyzývají vládu, aby zapomněla na stranické hašteření a politiku „porcování medvěda“ a jednala pro blaho země. Investiční komise by mohla pomoci navodit důvěru v politice a napomoci silnějšímu oživení.

John de Figueiredo je docentem na Andersenově fakultě řízení a na právnické fakultě Kalifornské univerzity v Los Angeles (UCLA).

Copyrighted 2009 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Jiří Kasl

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít