ZLODĚJI SE BLÍŽÍ - Euro.cz

Přihlášení

ZLODĚJI SE BLÍŽÍ

, Ondřej Lér,
ZLODĚJI SE BLÍŽÍ
Zdroj: Euro.cz

Na podzim nestačí rekreační objekt jenom zateplit.

S koncem léta a nadcházejícím podzimem se blíží čas, kdy většina chatařů a chalupářů své rekreační objekty takzvaně zateplí a na delší dobu opustí. Mnohé vesničky a osady, které o prázdninách žily čilým rekreačním ruchem, se ponoř í do téměř liduprázdného klidu. Ten se hodí zlodějům. Je proto nejvyšší čas zamyslet se, zda vůbec a jak máme své rekreační příbytky pojištěny. Alespoň základní pojistka není drahá a v případě krádeže, kterou policie pravděpodobně stejně nevyře ší, se hodí každá koruna.

Ještě před uzavřením solidní pojistky by ale měl každý chatař nebo chalupář provést několik samostatných úkonů k ochraně svého venkovského majetku. Všechno drahé a mobilní by se mělo přestěhovat do městských bytů, anebo po dohodě k vesnic kým usedlíkům. Kdo často ruší lesní klid burácením své motorové pily či hlaholem songů z přehrávače, může se téměř jistě spolehnout, že jednou se někdo nezvaný přijde podívat, zda tyto předměty v rekreačním objektu zůstaly i mimo hlavní se zonu.

Opuštěná chata nebo chalupa i k ní náležející hospodářská stavení by měly být zabezpečeny spolehlivými dveřmi, zámky, okenicemi nebo mřížemi. Ty sice odradí jenom nezbedné kluky z blízkého okolí, nicméně i pro zkušeného zloděje je rozdíl, zda-li má dveře jednoduše ve vteřině vykopnout, anebo trochu složitěji a možná i s rámusem překonávat různé překážky. Zapomínat krumpáče na zahradě či sekyrky ve špalku před kolnou také není zrovna rozumné. Totéž platí i pro žebříky – okn a v patře už často nebývají nijak zabezpečena, přičemž do rekreačního objektu se lze někdy snadno dostat po sundání několika tašek také střechou přes půdu.

Pořádné zámky, mříže a okenice jsou ostatně nutné i pro uzavření rozumné pojistky proti krádeži. Kupříkladu Česká pojišťovna poskytne při vykradení rekreačního objektu stoprocentní pojistné plnění pouze v případě, že v době vzniku pojistné události je splněn předepsaný způsob jeho zabezpečení. Stupeň požadovaných opatření se samozřejmě liší podle sjednané pojistné částky. Na pojistnou částku od deseti do padesáti tisíc korun u tohoto ústavu musí být všechny vstupní dveře opat řeny zámkem s bezpečností vložkou odolnou vůči odvrtání a vyhmatání planžetou. Pro částku mezi 200 tisíci a půl milionem korun musejí být dveře navíc zajištěny proti vyřazení buď vstupní závorou, nebo vícebodovým rozvorovým systémem či pří davným bezpečnostním zámkem. Na okna uzamčených místností, pokud jsou jejich parapety do výšky tří metrů od země, je třeba dát okenice nebo rolety, mříže či bezpečnostní skla. To samé platí i pro balkonové dveře v patře.

Kdo ještě vykraden nebyl, ten může snadno podlehnout dojmu, že pojistka mu bude jen tahat peníze z kapsy. Stačí si ale uvědomit, že loni zaznamenali policisté přibližně šestnáct a půl tisíce případů vykradených rekreačních objektů. Odborníci p řitom říkají, že skutečný počet krádeží je ještě mnohem větší. Mnozí lidé totiž na pojistce lakotí a v případě vykradení objektu událost policii ani nenahlásí, protože celkem správně předpokládají, že je to stejně zbytečné. Když není rekreační objek t pojištěn, postižený se sotva něčeho dočká, jelikož policie málokdy nějakého lapku, navíc s ukradenými věcmi, dopadne. Nízká pojištěnost českých domácností ve srovnání se západní Evropou nejen proti krádežím je ostatně trvalým problémem. V zás adě lze říci, že velmi slušné pojištění průměrné rekreační stavby včetně rizika vyloupení přijde ročně tak asi na čtyři až pět tisíc korun, což v přepočtu na měsíc dělá maximálně necelých 420 korun.

Na trhu přitom operuje a vzájemně si konkuruje dostatek pojišťoven nabízejících pojištění proti vykradení chat a chalup. Rozhodně se vyplatí obejít několik různých pojišťovacích ústavů, pěkně se na všechno vyptat a pak zvolit věcně a ;cenově nejvýhodnější pojistku. Obecně nicméně platí, že pojištění rekreačního objektu přijde relativně dráž než trvale obydleného bytu či domu, protože riziko krádeže v často opuštěném letním sídle je samozřejmě vyšší. Pojišťovny často rozlišují i skutečnost, zda je chata v trvale obydlené vesnici, v rekreační osadě nebo na samotě u lesa – cena pojištění stoupá v uvedeném pořadí. Při porovnávání nabídek jednotlivých pojišťoven je třeba věnovat obzvláštní pozornost tomu, co všechno se v základní nebo dražší pojistce vlastně nabízí a jaké jsou finanční limity úhrady v členění na jednotlivé druhy předmětů, jako jsou například kola, spotřební elektronika nebo zahradnické nářadí. Kupříkladu Generali Pojišťovna n abízí speciální produkt pod názvem Víkend 2000, u něhož se klient může rozhodnout pro základní variantu, standard nebo exkluzivní pojistku. Rozdíly jsou nejen v částkách pojistného, ale také ve výši pojistného plnění a v neposlední řadě i v rozsahu pojištění.

Diskuze