Zlato, uhlí, kampeličky

30. prosince 2009, 17:08 - Karel Zaoral
30. prosince 2009, 17:08

Moudrý investor si dá pozor na akcie bank, realitních firem a americké dluhopisy

(Úvodní text) S příchodem nového roku se obvykle hledají zajímavé příležitosti, jak zhodnotit peníze. Letošek by měl být co se týče kolísavosti trhů o poznání klidnější než ten předchozí, přesto zvýšená míra rizika přetrvává. Správné zacílení investic bude vyžadovat podrobnější pohled na svět, který krize změnila k nepoznání. Pradávnou minulostí je bublina realitních investic, u nichž analytici stále radí zvýšenou opatrnost, v nemilost upadly i složité strukturované produkty. Loňský skvělý rok se zřejmě nepodaří zopakovat dluhopisům.
Slibné příležitosti pro lidi, kteří nechtějí své peníze nechat ležet na účtě v bance, se však nalézt dají. Mezi akciemi k nim patří tituly, jež tolik nepodléhají hospodářskému cyklu – například farmaceutické firmy – nebo těžební a energetické společnosti a podniky navázané na komodity. Mezi těmi má být hvězdou zlato, ale až po mírné korekci cen, která během roku nevyhnutelně přijde. Stranou nezůstávají, zejména do budoucna, ani základní potraviny. Příjemně překvapit by mohly technické kovy. V zemích, které podporují zelenou energii, se může stát slušným výdělkem vybudování fotovoltaické či větrné elektrárny. Naopak ropa bude zřejmě z hlediska nespekulativního investora nezajímavá.

Akcie Zemětřesení na finančních trzích během krize znovu prokázalo starý známý fakt. Investice do akcií jsou rizikové a investor by měl stav svého portfolia poměrně pečlivě sledovat. Klasické akcie mají za sebou několik měsíců prudkého růstu a také několik varování z možného přehřátí.

Nevýrazná Amerika Z hlediska regionálního dělení světa jsou USA stále vysoce rizikovou oblastí. Oživení je v největší ekonomice světa sice jasně patrné, na druhou stranu lze těžce odhadnout, do jaké míry za ním stojí vládní stimuly. Cyklické tituly tedy nebudou nejvhodnějším doporučením. Amerika má však své kouzlo nejvyspělejšího kapitálového trhu na světě, což s sebou přináší dostatečně stabilní anticyklické akcie, které mohou při potvrzení růstu slušně vydělat. Protikladem mohou být tamní automobilky, které mají vážné strukturální potíže, a nelze očekávat, že by se z nich vzpamatovaly dříve než za pár let. Každým dnem, kdy američtí výrobci automobilů bojují o přežití, je navíc Evropané a Japonci předhánějí ve výzkumu a vývoji.
Varováním by měl být mohutný růst amerických akcií během druhé poloviny loňského roku. Výkonnost akciových trhů zdaleka neodpovídá výkonnosti americké ekonomiky. „Další kurzové zisky na amerických akciích budou nevýrazné. Naši akcioví stratégové ve svých portfoliích snižují jejich podíl oproti akciím z rozvíjejících se trhů,“ potvrzuje Jaromír Šindel, hlavní ekonom Citibank.
Nijak dobrým regionem nebude zřejmě ani Brazílie. Relativně vyspělá země doplácí na fakt, že tamní akcie vyletěly na úroveň, která prakticky odpovídá situaci před krizí. Proto jim analytici nedávají příliš prostoru pro další výrazný růst.

Rozháraná Evropa Západní Evropa bude pomalu ožívat, přičemž hlavní břemeno zajištění evropského růstu bude ležet na německých ramenou. Problémy budou pokračovat v Řecku, Irsku a Španělsku, které krize – a v případě Řecka i otřesná fiskální politika – zasáhla nadmíru tvrdě. Západní Evropa se k výraznému růstu v letošním roce nevzepne. Region střední a východní Evropy do vysoké míry závisí na dění na západě. Pokud nastanou neočekávaná překvapení, můžeme počítat s tím, že budou nejspíš nepříjemná. Západ i východ Evropy čeká rozháraný rok, ve kterém některá odvětví slušně zhodnotí pozice, jiná však budou skomírat.

Zlatá Asie Zcela jiná situace je nyní v Rusku. Tamní akcie ještě nesrovnaly ani padesát procent propadu z dob před krizí a jejich mohutný růst bude zřejmě pokračovat. S tím, jak se upravují ceny ropy a zemního plynu, dochází také ke zklidnění fiskální situace. Čína a Indie pak hrají opětovně roli světového rychlíka v oblasti růstu HDP. Jeho velká část, v případě Číny jsou to až dvě procenta, je sice tažená fiskálními stimuly vlády, přesto celkových osm až devět procent růstu pro letošní rok budí pozitivní očekávání. „Mladé ekonomiky potáhnou světový hospodářský růst, zatímco vyspělé ekonomiky vykážou růst slabší. Dařit se bude především mladým trhům v Asii. Jakýmsi pomyslným vítězem se podle našeho názoru stane Čína,“ potvrzuje Šindel. Problém může nastat s úvěrovou expanzí, kterou Číňané právě prožívají. Objem růstu úvěrů se v posledním čtvrtletí minulého roku zvýšil meziročně o třicet procent, čínské firmy investují do rozvoje možná až poněkud bezhlavě. Pokud zesílí inflační tlaky, mohla by čínská vláda zasáhnout a zvýšit úrokové sazby. Tím by firmám zdražila financování a následný problém s obsluhou dluhu by mohl zatlačit akcie směrem dolů. To je ale předpoklad, který se naplní, pokud vůbec, až ve druhé polovině roku.
Zajímavým regionem bude v letošním roce Austrálie, a to díky exportu vysoké přidané hodnoty na nenasytné čínské či obecněji asijské trhy.

Do bank raději ne Největší světový růst se bude evidentně koncentrovat ve vyspělých částech Asie. Poněkud méně jasné už ale je, v jakých sektorech lze očekávat nejlepší zhodnocení. „Bude záležet na tom, zda se obnoví primární poptávka spotřebitelů. Na ní je možné stavět další ekonomický růst, a tím i vzestup akciových trhů. Nadále bude sledován kreditní trh a případné problémy se splácením dluhů,“ upozorňuje makléř společnosti Fio David Brzek na stále ještě nevyjasněnou situaci na finančních trzích. Dřívější jistota, bankovní sektor, tedy letos tak zajímavě nezní. Banky v Americe stále krachují a čištění trhu evidentně pokračuje. Evropské banky jsou na tom ještě hůře. Spekuluje se o tom, že toxická aktiva, která odstartovala finanční krizi, zabírají v sejfech mnoha finančních institucí na starém kontinentu ještě spousty místa. Banky dle některých analytiků zdaleka nepřiznaly skutečný stav svých financí a tiše se snaží nedostatky svých portfolií vysedět do konce krize. Je vysoce pravděpodobné, že ne všem se to povede. Na trhu už delší dobu kolují informace například o tom, že proti jedné nadnárodní finanční skupině se chystá na Slovensku mnohamiliardová arbitráž kvůli takřka stoprocentně ztrátovým investicím, do nichž banka údajně vědomě vmanévrovala své klienty. S podobným sporem se již potýká například Citibank v Belgii.

Uhlobaroni vpřed Naopak hvězdou mezi tituly by měly být v letošním roce těžební a energetické společnosti a firmy navázané na komodity. Zvýšená poptávka z rychle rostoucích asijských trhů však bude nahrávat více nadnárodním společnostem, lokální firmy je třeba vidět v kontextu. Například NWR se sice určitě sveze na vlně zájmu o těžaře, vlastní fundament společnosti ale nebude ani letos nijak oslnivý. Koksovatelné uhlí například prodává hluboce pod cenami na světových trzích a ani letos je zřejmě nepřekoná, i když se určitě podaří zvýšit marže. Naopak ČEZ má všechny předpoklady výrazněji růst, jednak kvůli své provázanosti s komoditními trhy, dále kvůli slušné dividendě a také relativní podhodnocenosti vůči podobným firmám ve světě. „Oživení v roce 2010 by mělo vést ke zvýšení odbytu elektřiny i oživení její ceny na trhu. Záležet bude samozřejmě také na vývoji cen komodit. Vyšší cena ropy by firmě ČEZ pomohla, aby příští rok prodávala elektřinu na roky 2011 až 2013 za lepší ceny než nyní,“ říká analytik Atlantiku FT Petr Novák. Dobrým indikátorem udržitelnosti zotavení budou letos mediální společnosti. Například akcie CME je vysoce cyklický titul, na němž bude dobře vidět, jak na tom česká ekonomika ve skutečnosti je. Pro konzervativnější investory lze doporučit tituly s dobrým dividendovým výnosem, což je například ČEZ nebo Phillip Morris.

BOX:
Akciové portfolio Relativně konzervativní investor 60 procent – tituly napojené na těžební průmysl v regionech Čína nebo Rusko
30 procent – zajímavé domácí dividendově tituly
10 procent – farmaceutické společnosti ve vyspělém světě

Komodity Podobné fundamenty jako u akcií podpoří i komoditní trhy. Šampionem číslo jedna by mělo být zlato. To se sice nyní nachází na značně vysoké úrovni a lze očekávat korekci, z delšího časového horizontu by se však mělo žlutému kovu dařit. „Ohrozit by jej mohlo výraznější posílení dolaru,“ upozorňuje Martin Kadlec ze Saxo Bank. Každopádně korekce s přelomem roku přijde téměř stoprocentně a bude lepší na ni počkat. Letos by se cena zlata měla dle analytiků vyšplhat někam ke 1250 dolarům za unci, což – pokud korekce srazí hodnotu zpět k úrovni kolem 1000 dolarů za unci – slibuje zajímavé zhodnocení. „Ve střednědobém horizontu se komodity včetně zlata dají jen vřele doporučit,“ říká analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka.
Podobně zajímavé jsou budoucí ceny potravin. Každá negativní změna počasí zvyšuje jejich cenu, stejně jako politické napětí, nebo dokonce ozbrojené konflikty. Dokonce, i když se obrazně řečeno nic neděje, populační tlak v kombinaci s klesajícím tempem růstu výnosů základních obilovin spolehlivě tlačí ceny vzhůru. Protože se ale komodity obchodují s naprostou převahou v dolarech, je třeba dát pozor na kurzová rizika. I když v dolarech kontrakty například na pšenici nebo kakao vydělávají, při přepočtu na koruny může investor utrpět ztrátu. Stejně tak často dochází k mohutným cenovým výkyvům, které vzhledem k systému obchodování přes úvěrovou páku mohou znehodnotit investici i v případě, že se trend vyvíjí dle investorova předpokladu. Černým koněm v komoditách budou pro letošní rok technické kovy. Například cenu mědi krize srazila na čtyřleté minimum 2860 dolarů za tunu. Jakmile oživení nabere dech a přenese se do sektoru strojírenství, lze očekávat dramatický růst cen.
Naopak tradiční komodita ropa bude po větší část roku z hlediska nespekulativního investora nezajímavá. Krize způsobila dramatický propad poptávky, například pokles spotřeby v USA zcela vymazal zvýšenou poptávku Číny a Indie v posledním čtvrtletí loňského roku. Právě rostoucí rozdíl mezi světovou produkční kapacitou a poptávkou spolu se slábnoucím dolarem udrží ceny ropy na nižších hodnotách. Velká mezera by měla po větší část roku účinně držet ceny ropy kolem 80 dolarů za barel. Přesto existuje dlouhodobý trend růstu ceny, který se projeví po plném oživení v Evropě a v USA. Koncem roku by ropa mohla dostat zvýšením poptávky silný růstový impuls. To ale nastane spíše až v roce 2011.

BOX:
Komoditní portfolio Neutrální investor 70 procent – zlato po korekci
20 procent – obiloviny
10 procent – technické kovy, avšak až po změně výhledu sektoru na pozitivní. Pak je možné změnit i rozložení portfolia ve prospěch právě technických kovů.

Měny a dluhopisy Na trzích se světovými měnami bude hrát hlavní roli opět zotavení ekonomiky. Pro české investory bude důležitý vývoj dolaru, který ovlivňuje značnou měrou výnosy z investic do komodit. Stejně tak kurz dolaru determinuje tempo oživení v Evropě. Politika americké centrální banky zatím zůstává u nízkých sazeb. Pokud by se však projevily vládní stimuly a natištěné peníze jako vysoce inflačně rizikové, musel by Fed zvýšit sazby, což by dolar zdražilo. Zdaří-li se stažení nadbytečných peněz z ekonomiky bez dramatického růstu inflace, dolar bude zřejmě pokračovat v oslabování vůči euru. Tím pádem budou klesat výnosy z dolarových investic a vlivem zdražování evropského exportu se zpomalí oživení v našem regionu.
Česká měna by příští rok měla následovat dlouhodobý trend založený na dobíhání průměrného výkonu ekonomiky členských zemí Evropské unie. „Pokud bude pokračovat postupné mírné oživování, měla by se česká měna letos ubírat dlouhodobým trendem mírného posilování. Naše očekávání pro první polovinu roku je kurz 24,90 koruny za euro a 16,80 koruny za dolar,“ tvrdí analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. Pro komoditní investice tak bude vhodné uvažovat o nějakém druhu měnového zajištění. Dluhopisy mají za sebou skvělý loňský rok, který se nejspíš nepodaří zopakovat. Přesto se příležitosti najdou. Za nevhodné lze označit americké a britské dlouhodobé dluhopisy, které dle analytiků mohou během roku zažít výrazný propad. Slušný výnos naopak nabídnou například české státní bondy, případně dluhopisy velkých stabilních firem.

GRAF:
Složené portfolio Neutrální investor, který požaduje rozumný výnos a nehodlá podstupovat nepřiměřené riziko, by měl uvažovat o složení portfolia zhruba takto: 50 procent – akcie
20 procent – dluhopisy
10 procent – komodity
20 procent – hotovost ve vkladech úročených co nejblíže inflaci
Pramen: doporučení analytiků a analýza týdeníku EURO

BOX
Kouzelná fotovoltaika Poměrně specifickým způsobem, jak investovat peníze, může být fotovoltaická elektrárna. Pomineme-li všechna úskalí v podobě zajištění vhodného pozemku, vyřízení stavebního povolení, připojení do sítě a samotné stavby, kterou je třeba pečlivě hlídat před zloději a udržovat, vydělá taková solární elektrárna v dlouhodobém horizontu slušné peníze. Z plochy deseti metrů čtverečních lze za rok vyrobit elektřinu zhruba za 12 000 korun. Pořizovací cena desetimetrové instalace je přibližně sto tisíc korun, životnost zhruba dvacet let. Na papíře to vypadá na dvanáct let spokojeného inkasování zisků úměrně rostoucích s velikostí instalace. Jenže celé investiční kouzlo je založené na intervenci státu do volného trhu, a to jak známo nevěstí nic dobrého. Ona intervence spočívá v umělém nastavení naprosto nekonkurenceschopné výkupní ceny elektřiny – kolem dvanácti korun za kilowathodinu. Navíc veškeré navýšení ceny za vykoupenou „zelenou“ elektřinu distributor napočítá nikoliv státu, ale všem odběratelům „obyčejné“ elektřiny. Jen letos občané České republiky zaplatili zisk podnikatelům ve fotovoltaice ve výši 7,5 miliardy korun. Existuje vážné riziko, že se absurdní dotační politika změní a výkupní cena z velkých slunečních elektráren klesne na běžné hodnoty.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít