Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

Zlato, ilustrační foto
Zlato, ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz

Rostoucí cena zlata vyvolala v Austrálii novou horečku. Těžaři míří do větší hloubky

12. září, 11:00  -  František Novák
Zlato, ilustrační foto
Zlato, ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz
12. září, 11:00

Těžba zlata začíná být stále lukrativnější s tím, jak cena zlata na světových trzích roste. Podle banky Citigroup by mohlo být do dvou let zlato na historických maximech. V Austrálii těžaři díky lepším technologiím zvyšují produkci zlata, jež je nejvyšší od roku 1914.

„Nikdy jsem neviděl něco podobného,“ tvrdí David Baker z investiční společnosti Baker Steel Capital Managers, která se soustředí na sektor těžby zlata. Baker sleduje produkci zlatých dolů v Austrálii 30 let.

V oblasti jižní Austrálie ve státě Victoria ožívá období zlaté horečky z 19. století. Loni se tu dokonce vytěžilo nejvíce zlata od roku 1914. Těžaři se mohou díky modernějším technologiím dostat do větší hloubky a také lépe najít ložiska vzácného kovu ve stávajících nebo bývalých dolech, napsala agentura Bloomberg.

„Bez diskuze se najde více zlata,“ neskrývá optimismus Quinton Hennigh, prezident kanadské těžařské firmy Novo Resources, jež těží žlutý kov ve Spojených státech a v západní Austrálii. Z této oblasti společnost hlásí povzbudivé výsledky ze zkušebních vrtů. Henning spoléhá na to, že ve větší hloubce se najdou vydatnější ložiska zlata.