Zkuste nábytek na zakázku

24. února 2003, 00:00 - Tomáš Johánek, publicista
24. února 2003, 00:00

Většina Čechů stále ještě volí při zařizování svého bytu možnosti, které jim nabízejí hypermarkety zaměřené na vybavení domácností. Málokdo se rozhodne zařídit si byt osobitě a využije nabídky výroby bytových doplňků či nábytku na zakázku. Jednou z těch, kdo se navrhováním bytových doplňků a nábytku na zakázku zabývají, je architektka Anna Torfs.

Většina Čechů stále ještě volí při zařizování svého bytu možnosti, které jim nabízejí hypermarkety zaměřené na vybavení domácností. Málokdo se rozhodne zařídit si byt osobitě a využije nabídky výroby bytových doplňků či nábytku na zakázku.

Jednou z těch, kdo se navrhováním bytových doplňků a nábytku na zakázku zabývají, je architektka Anna Torfs. Pochází z Belgie a do České republiky ji přitáhl také věhlas českých sklářů. „Jako materiál mě sklo strašně baví, setkala jsem se s ním před deseti lety v Novém Boru a strašně mě to nadchlo,“ říká Torfs. Od té doby už u skla zůstala, výrobky z tohoto materiálu jsou jejím koníčkem. Nejprve začala dělat na zakázku doplňky pro zahraniční velkoobchody a snila o tom, že by jednou mohla mít vlastní kolekci. Chvilku to trvalo, neboť navrhnout a vyrobit vlastní kolekci je prý finančně dosti náročné. V minulé roce si však svůj velký sen splnila a v srpnu se představila poprvé na veletrhu v Bruselu se svou vlastní kolekcí Archipel.

Se sklem si může člověk hrát

„Sklo má tu výhodu, že je průhledné a dá se poměrně snadno tvarovat, člověk si s tím může hrát,“ vysvětluje, proč ji přitahuje právě sklo. Podle jejích slov lze sklo ukázat jako několikavrstevný materiál, je například možné jednotlivé vrstvy skla různě obarvit. Jednotlivé barvy se pak dají různě kombinovat, je to však vidět až po řezání a broušení. Skleněné doplňky z kolekce Archipel je možné zakoupit už také v České republice. Navrhování nábytku ovlivňuje prostor Zatímco při práci se sklem architektce nic nesvazuje ruce a je to taková spíše volná tvorba, u nábytku tomu je trochu jinak. „U skla mám poměrně volné ruce, třeba váza sice musí být funkční, ale já nevím, kde ta váza bude stát. Pokud jde o návrh nábytku, tak tam hraje hlavní roli prostor, ve kterém bude umístěn. To je rozhodující věc,“ pokračuje Torfs. Druhým důležitým aspektem, na který musí architekt při navrhování nábytku brát ohled, je člověk, který na navrhované židli bude sedět nebo který bude u stolu snídat. Každý člověk totiž potřebuje jiný stůl. Něco jiného je navrhovat nábytek pro jednotlivce a něco jiného pro celou rodinu. Velkou roli hrají i použité materiály. „Je to taková výzva, protože lidi mají většinou stále konvenční představy a já jim chci ukázat možnosti, na které mnohdy ani nemyslí,“ tvrdí architektka. Podle jejích slov zatím není vytváření nábytku na zakázku v České republice příliš rozšířeno. Jak však Torfs připomněla, dělání nábytku na zakázku je svým způsobem i domácí kutilství, které má mezi českými řemeslníky dlouhou tradici.

Nábytek v domácnosti roste s dětmi

Navrhovat nábytek pro domácnosti je velmi náročné, protože se například musí přihlížet k tomu, že se rodina nějakým způsobem vyvíjí. V rodině, kde jsou děti, se musí počítat s tím, že děti dorůstají a potřeby rodiny se tak postupně mění. Možností je třeba vytvořit nábytek z několika dílů, které se dají různě kombinovat podle toho, jak se mění potřeby dané rodiny. Pokud jde o materiály používané na nábytek, pracuje Torfs většinou s masivním či dýhovaným dřevem, jen občas je někde třeba skleněná deska. Nábytek se vyrábí tady v Čechách.

Zatím rozhodují peníze

Nábytek na zakázku tak, aby si každá rodina mohla skutečně zařídit byt podle svých představ, má před sebou určitě budoucnost. Zatímco v Belgii je využití služeb bytového architekta a výroba nábytku na zakázku již běžnými záležitostmi, v České republice je to stále spíše záležitost těch „ekonomicky silnějších“. „V Belgii je bytová architektura záležitostí už střední třídy, tady je to stále zatím obvyklé až u té vyšší třídy,“ tvrdí architektka. Lidé prý ale mají čím dál tím víc peněz, je však nutné je přesvědčit, aby nemysleli tak konvenčně a že jsou i jiné než tradiční možnosti jak si navrhnout vybavení bytu či jak si pořídit nábytek a bytové doplňky. Torfs se domnívá, že i v Česku už existují velmi kvalitní architekti, kteří za sebou mají bohaté zkušenosti.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít