Zkrocení šibalského blogera

02. dubna 2008, 12:58 - Michael Orey
02. dubna 2008, 12:58

Troll Tracker byl odhalen...

Celý podtitul: Troll Tracker byl odhalen jako patentový právník společnosti Cisco. Nyní čelí obě strany soudním sporům.

Mezi mnoha blogy, jež vznikly v květnu minulého roku, se zdál být Patent Troll Tracker neškodný jako kterýkoliv jiný. Jeho zaměření: poněkud obskurní, ale i kontroverzní téma takzvaných „patentových trollů“. Jde o hanlivý termín používaný pro podniky, které vydělávají skupováním patentů a následně žalováním velkých společností kvůli porušení zákona. Autor webových stránek evidentně nebyl příznivcem takových praktik, přesto byla jeho nebo její identita záhadou. V sekci „o mě“ na blogu byla poznámka, že pisatel je prostě „patentový právník, který se pokouší získávat a setřídit informace o patentových soudních sporech“. Pravidelnými vydatnými příspěvky si Troll Tracker rychle získal věrné příznivce v patentových právních kruzích, dokonce i mezi těmi, kdo s jeho názorem nesouhlasili. Čtenáři však nevěděli, že blogerem je Rick Frenkel z patentové rady internetového gigantu Cisco Systems. Sama firma blog nijak neschvalovala, ale podobně jako jiné společnosti vedla dlouhou bitvu proti takzvaným patentovým trollům. A Troll Tracker vystupoval ve svých trefných komentářích a názorech přímo v linii vlastní společnosti. Šéf právního oddělení Ciska Mark Chandler dokonce blog citoval jako dobrý nezávislý zdroj informací, když ve Washingtonu lobboval za změny v patentovém právu, které by udržely patentové trolly na uzdě. Nevěděl přitom, že využívá práci vlastního zaměstnance.
Stránky Troll Trackera si získaly reputaci jako fórum pro informace, nikoli pro své slovní výpady. Avšak jejich poněkud těkavý obsah by se eventuelně mohl smíchat a vytvořit třaskavou směs, jež by mohla vést ke zničení blogu, a z hlediska práva k přistání jejich tvůrce i samotného Ciska na horké půdě. Čtenářský komentář z loňského prosince obsahoval výhrůžku smrtí chicagskému advokátovi Raymondu Nirovi, který trolly dlouhodobě zastupoval. Dva texaští právní zástupci byli rozlíceni zprávou Trolla Trackera, jež naznačovala, že právníci se možná zúčastnili schůzek, na nichž pozměňovali soudní dokumenty. A to je těžký zločin. Koncem minulého roku Niro nabídl odměnu 15 000 dolarů za odhalení anonymního blogera, a internetoví slídilové se o to pokusili.
Ovšem 23. února nastal konec. Troll Tracker odhalil sám sebe v příspěvku s názvem „Žít v anonymitě, zemřít v anonymitě“. Podle tohoto textu dostal anonymní e-mail, který říkal, že má zveřejnit svou identitu, nebo to pisatel udělá za něho. „Dovolte, abych se představil sám,“ napsal Troll Tracker, „mé jméno je Rick Frenkel.“ Dopad byl bezprostřední. Frenkel i Cisco se nyní hájí v několika zostuzujících soudních sporech a mohou být vtaženi do dalších pří. Frenkel stále dělá v Cisku, ale jeho vynucené vystoupení z anonymity nastoluje otazníky ohledně anonymního blogování a jeho nebezpečí jak pro blogera, tak pro společnost, v níž pracuje. Jak ukazuje případ Trolla Trackera, v drsné a neklidné blogosféře může i konverzace nad světovými tématy, jakým je patentové právo, rychle přejít do spirály potupení a osobních útoků. Navzdory tomu velké podniky rády využívají bloging jako způsob, kterým lze zaujmout veřejnost jakýmikoliv tématy od politiky až po produkty. Kupříkladu Sun Microsystems se chlubí tím, že zaměstnává více než 4000 blogerů, včetně výkonného ředitele a šéfa právního oddělení. Cisco samo uznává dvanáct vnitřních blogů, jež představují asi 75 pracovních míst, včetně výkonného šéfa Johna T. Chamberse, který vytváří videoblog.

„TENDENCE K BEZOHLEDNOSTI“ Zatímco oficiální podnikové blogy běžně zveřejňují jména přispěvatelů, po celém webu jsou rozšířeny anonymní komentáře. Prostředí internetu dovoluje pisatelům a čtenářům svobodně ventilovat i kontroverzní názory. Microsoft po léta toleruje břitké popichování od blogerů, kteří jsou jeho zaměstnanci a jsou známi pouze jako Mini-Microsoft. Když však pracovník bloguje o firemních záležitostech, může anonymita vyvolat nesnáze. „Myslím, že existuje velmi silná tendence být bezohledný, když přispíváte anonymně, a být tendenčnější, než byste normálně byli,“ říká Dennis D. Crouch, profesor práv na Universitě v Missouri, který vede nejčtenější patentový blog Patently-O. Příkladem může být výkonný šéf Whole Foods John Mackey, jehož neuctivé řeči o konkurenčním řetězci a akvizičním cíli Wild Oats Market, zveřejňované pod pseudonymem na nástěnce se vzkazy, podnítily vyšetřování komise pro cenné papíry. Firma Whole Foods to odmítla komentovat.
Je zřejmé, že o Frankelově tajném druhém životě věděla pouze hrstka spolupracovníků a jeho přímý nadřízený Mallun Yen. Pár z nich mu dokonce navrhovalo témata. Když byla jeho identita odhalena, projevilo Cisco lítost. V příspěvku z 24. března firma na podnikovém blogu uvedlo, že i když Frenkel využíval blog k vyjadřování výhradně vlastních názorů, „Cisco přebírá odpovědnost za obsah“. Prohlášení uzavírá: „Blogování a blogová strategie jsou pro mnohé společnosti oblastmi, které se teprve vyvíjejí. Věříme, že jsme se dostatečně poučili z této politováníhodné situace.“ Cisco odmítlo uvést, zda Frenkel nebo Yen byli potrestáni, a zdůraznilo, že se nevyjadřuje k osobním záležitostem. Prohlášení však podotýká, že Frenkel „má mnoho příznivců“, kteří „uznávají jeho blog jako důležitý hlas v probíhajícím celostátním dialogu o patentové problematice“. Cisco neumožnilo Frenkelovi dávat rozhovory.
Patentoví trollové neboli společnosti uplatňující patenty, jak si přejí být nazývány, říkají, že bojují s velkými korporacemi v zájmu zastrašovaných individuálních investorů. Ti prý nemají dostatek peněz na to, aby vlastními silami bojovali proti porušování svých práv. Tyto společnosti však byly dlouho trnem v oku velkým technologickým firmám. Frenkel údajně začal s blogem částečně kvůli frustraci z problémů při pátrání po tom, kdo byl skryt za společnostmi, jež obvykle figurovaly v soudních sporech o patenty. „Jestliže se dostáváte do soudních sporů o porušení patentových práv, máte právo vědět, kdo skutečně za sporem stojí,“ napsal do blogu.
I když vlastní identitu Frenkel (41) zakryl, sám se pustil do rozplétání často komplikovaných vztahů mezi právníky a držiteli patentů. Chtěl posvítit na ty, které vnímal jako oportunisty, již nedělají nic jiného, než že bombardují velké společnosti s patentovými nároky. Typickým příkladem jeho práce je úryvek z 26. listopadu: „V říjnu se Altitude Capital Partners, maskovaní jako Saxon Innovations, LLC, soudili s patnácti společnostmi ve východním okrsku v Texasu.“ Frenkel také vystopoval patentového žalobce se jménem Software Rights Archive na adrese firmy Altitude Capital v New Yorku. Altitude na telefony se žádostmi o komentář neodpověděla.
Místy měl blog hravý nádech. V prosinci uspořádal Troll Tracker soutěž v básničkách, na svatého Valentýna zase vyvěsil obrázek s patentem na krabici od bonbonů ve tvaru srdce. Čtenáře to ohromilo. „Vynaložil na tyto věci ohromné množství času a zdrojů,“ říká patentový právník, který blog sledoval. Profesor práv Crouch dokonce Troll Trackerovi napsal e-mail, aby se zeptal, zda by měl zájem dělat stránku ve spolupráci s jeho vlastním patentovým blogem. Nabídka byla odmítnuta.
Jedním z Troll Trackerových favoritů mezi černými ovcemi byl Niro, chicagský právník, který je šéfem organizace patentových trollů. Niro (65), který byl již unavený z blogových úderů, vyhlásil v listopadu odměnu 5000 dolarů za odhalení autora. O pár týdnů později čtenář Troll Trackera poslal do blogu sdělení: „Pokud dnes v noci zastřelíte Raye Nira, budu to považovat za ospravedlnitelné zabití.“
Komentář měl dozvuky v celé blogosféře. Na technologickém blogu Shlashdot rozšířil další anonymní pisatel výhrůžky a zahrnul do nich členy Nirovy rodiny, publikoval jméno jeho ženy, jejich adresy a telefonní čísla. V únoru Niro zvýšil odměnu na 15 000 USD, ale nikoliv, jak říká, kvůli smrtelnému nebezpečí. „Chtěl jsem toho chlapíka odhalit, protože jsem si myslel, že má plán,“ říká Niro, senior partner společnosti Niro, Scavone, Haller & Niro. Říká, že výhrůžky ho udivily: „Měl jsem za to, kruci, že jsem patentový právník.“ Když 17. ledna napsal Troll Trackerovi e-mail, aby si postěžoval, Frenkel odpověděl ten samý den. Poznamenal, že nečetl všechny komentáře na svém blogu, ale že výhrůžky odstranil. Na adresu Nira, který jej nazval „obchodníkem s nenávistí“, však namítl: „Můžeme s těmito věcmi nesouhlasit a přece zůstat slušní.“
Sprosté komentáře uživatelů jsou na webu skutečností. Ale Frenkelovy vlastní příspěvky daly vzniknout jinému druhu problémů. Troll Tracker často psal o východním okrsku v Texasu, regionu označovaném technologickými firmami jako ráj pro patentové trolly. Frenkel se v říjnovém příspěvku odvolával na „Banánovou republiku Východní Texas“, a Cisco tam dokonce čelilo soudnímu sporu. Frenkel později hlásil, že v patentové soudní při ve východním okrsku měli zjevně právníci společnosti jménem ESN schůzky, kde pozměňovali soudní dokumenty. To je zločin, který by mohl vést k vyškrtnutí ze seznamu advokátů a k uvěznění. Obžalovaným u soudu bylo Cisco.

ŠPIONÁŽNÍ PŘÍBĚH T. John Ward, jeden ze dvou texaských právníků, jmenovaných Troll Trackerem, požádal během několika týdnů soud o povolení předvolat společnost Google, která poskytovala blogu prostor na své síti blogger.com. Chtěl, aby Google odkryl autorovu identitu. Byly učiněny ještě další kroky pro Frenkelovo odhalení. Jiný právník, který říká, že nesouhlasí s Frenkelovými názory, požádal technicky zdatného kolegu, aby vysledoval Trackerovu digitální stopu. „Odvedl velmi dobrou práci, aby se skryl,“ říká právník. Průzkum zjistil, že blog byl umístěn na serveru Googlu v Koreji a že bloger vyplnil profil, v němž prohlašuje, že je z Afghánistánu. Frenkel pociťoval hon na svou identitu na různých místech. Vítězná díla v jeho básničkové soutěži zahrnují i jeho vlastní verše: „Zátah na mou hlavu/ Snad moji rodiče/ Nechtějí shrábnout odměnu.“ Nakonec to nebyla snaha o předvolání Googlu ani Nirův zátah, co Frenkela odhalilo (nikdo to nežádal, říká Niro), ale anonymní e-mail. Při zveřejnění své identity 23. února Frenkel napsal, že autor e-mailu uvedl: „Bude lépe, když řeknu každému, kdo jsem (a on to jasně věděl), nebo se mi o to postará. Jasnou výhružkou v e-mailu je, že by to udělal způsobem, který by se mi nelíbil.“
Nyní, kdy už je Frenkelovo jméno veřejné, Ward a jeho texaský kolega Eric M. Albritton se soudí se Ciskem a Frenkelem pro pomluvu. Prohlašují, že jeho zprávy o pozměňování dokumentů byly podvodné. Cisco říká, že případ vyhraje. Jelikož firma čelí soudnímu sporu kvůli práci drsného blogera z vlastních řad, pokárala 24. března v blogovém příspěvku některé ze zaměstnanců pro „slabý úsudek“ a zavedla nová opatření. Zaměstnanci nyní musejí uvádět svá jména i skutečnost, že pracují pro Cisco, když komentují problematiku dotýkající se společnosti. V krátkém prohlášení, vydaném společností Cisco, Frenkel poznamenává, že doufá v pokračování svého blogování v nejbližší době. Nyní jsou návštěvníci Troll Trackera vítáni zprávou, která říká: „Tento blog je přístupný pouze pro zvané čtenáře.“

Souvislosti

Pravidla sféry

Některé společnosti pomaličku vstupují do blogosféry. Jiné, například Sun Microsystems, se již zapojily. Webová stránka Sun Microsystems svým 4000 zaměstnancům, kteří blogují, říká: „Přímým promlouváním ke světu bez schválení obsahu managementem více riskujeme v zájmu zvýšení zisku.“ Některé tipy Sun nabízí: připoj se k mnoha dalším stránkám, neříkej tajnosti, a to, že napíšete něco „odporného“, není „pouze riskantní, ale i neslušné.“

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Marjánka Růžičková

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít