Zkraťte si cestu na finanční úřad

19. února 2007, 00:00 - JAN NĚMEC
19. února 2007, 00:00

DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ PŘES INTERNETElektronické podání daňového přiznání je pohodlné nejen proto, že nemusíte navštívit pobočku finančního úřadu. Aplikace díky inteligentní, propracované nápovědě a kontrole zadaných údajů také značně usnadňuje vyplnění daňového formuláře.

DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ PŘES INTERNET

Elektronické podání daňového přiznání je pohodlné nejen proto, že nemusíte navštívit pobočku finančního úřadu. Aplikace díky inteligentní, propracované nápovědě a kontrole zadaných údajů také značně usnadňuje vyplnění daňového formuláře.

Vrámci elektronické komunikace s úřady poskytuje ministerstvo financí od roku 2003 možnost

podávat daňová přiznání přes internet. V loňském roce ministerstvo navíc spustilo Daňový portál, který kromě možnosti elektronického podání (EPO) daňového přiznání umožňuje i kontrolu aktuálního stavu zpracování podání a sledování osobního daňového účtu.

V současnosti Daňový portál nabízí možnost podání přiznání k dani z přidané hodnoty, z příjmů fyzických i právnických osob, souhrnné hlášení VIES či vyúčtování daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a z funkčních požitků včetně všech příloh. Dále přiznání k dani silniční, z nemovitosti a takzvaná obecná podání. Mimoto si můžete elektronicky požádat o zřízení daňové informační schránky, která umožní využívání dalších funkcí Daňového portálu, jako je právě zpřístupnění informací o stavech osobních daňových účtů a obratech, které se k nim vztahují.

NUTNÁ KONFIGURACE POČÍTAČE

K tomu, abyste mohli využít možnosti elektronického podání a dalších služeb Daňového portálu ministerstva financí, musí váš počítač splňovat některé základní požadavky. Zda těmto požadavkům váš počítač vyhovuje, si můžete ověřit automaticky přímo na stránkách Daňového portálu v sekci „Technické podmínky“. Po provedení testu vám aplikace zobrazí přehled konfigurace počítače a případné nedostatky, které je potřeba pro účel elektronického podání odstranit.

Nejdůležitějším předpokladem je operační systém. Aplikace EPO podporuje operační systém Windows od firmy Microsoft, a to ve verzích Windows 2000 a Windows XP.

V případě podporovaného internetového prohlížeče je výběr širší. Kromě doporučeného Internet Exploreru (verze 6 a vyšší) můžete podání daňového přiznání uskutečnit také na prohlížečích Mozilla (verze 1.6 a vyšší), Firefox (verze 0.8 a vyšší) nebo Netscape (verze 7 a vyšší). Většina těchto prohlížečů nabízí funkci blokování vyskakovacích oken (takzvaná funkce pop-up), kterou je ale třeba před spuštěním aplikace minimálně pro stránky ministerstva financí deaktivovat. Kvůli ukládání údajů o poplatníkovi požaduje aplikace také povolení ukládání cookies v prohlížeči.

Mimo správného operačního systému a prohlížeče musí váš počítač mít také naistalovaný software Sun Java pokud možno v nejaktuálnější verzi (tedy 1.5). Software Microsoft Java aplikace nepodporuje.

ELEKTRONICKÝ PODPIS

Předpokladem pro plnohodnotné využívání elektronického podání přes internet a dalších služeb Daňového portálu je i takzvaný zaručený elektronický podpis.

Zaručený elektronický podpis s kvalifikovaným certifikátem zjednodušeně nahrazuje klasický „ruční“ podpis a občanský průkaz. Obsahuje totiž údaje, které jednoznačně identifikují odesilatele. Kromě toho také slouží k autentizaci - příjemce podepsaného dokumentu díky podpisu pozná, že během přenosu dat nebyl dokument nijak pozměněn a odesilatel nemůže odeslání dokumentu popřít. Kvalifikované certifikáty vydávají certifikační autority, jimž přiděluje akreditaci ministerstvo informatiky. V současnosti působí v Česku tři: První certifikační autorita, Česká pošta a eIdentity. Nejlevnější kvalifikovaný certifikát poskytuje Česká pošta. Zaručený elektronický podpis u ní vyjde na 190 korun a platí jeden rok. Seznam poboček, na kterých si lze podpis pořídit, uvádí Česká pošta na svých webových stránkách.

Jestliže zaručený elektronický podpis nevlastníte a ani o jeho pořízení neuvažujete, můžete přesto aplikaci EPO využít. Vyplněné formuláře v elektronické podobě pak můžete buď poslat přes internet, nebo dodat na datovém nosiči. Pro jednoznačnou identifikaci po vás ale finanční úřad bude požadovat i papírovou, tedy vytištěnou verzi formuláře.

Vzhledem k pohodlí elektronického podání daňové správě čistě elektronickou cestou, tedy pouze přes internet, a k chystaným dalším službám Daňového portálu, které bez elektronického podpisu nebude možné využívat vůbec, se jeho pořízení určitě vyplatí.

JAK NA TO Aplikace EPO je umístěna na webových stránkách ministerstva financí, a to v sekci „Daně a cla/Daňový portál/Elektronická podání pro daňovou správu“. Pro méně zkušené uživatele je k dispozici jednoduchý průvodce aplikací, který krok po kroku vysvětlí používání a fungování EPO.

Po vstupu do sekce „Elektronická podání pro daňovou správu“ nabídne úvodní stránka široký výběr formulářů pro jednotlivá podání. Po výběru podání, které chcete uskutečnit, následuje vstup do samotné aplikace EPO. Tu lze přitom používat buď přímo online ve webovém prohlížeči, nebo ji stáhnout na harddisk a poté vyplnit offline, tedy bez připojení k internetu.

Po stažení a spuštění zobrazí aplikace EPO patřičný formulář. Formulář je možné vyplnit buď ručně, nebo načíst potřebná data ze souboru s přesně nadefinovanou strukturou. Ruční vkládání je doplněno o průvodce a rozsáhlou nápovědu, kterou lze při každém kroku vyvolat kliknutím na tlačítko „Nápověda“. Vyplňování je jednodušší než při vypisování papírového formuláře - aplikace sama provede potřebné výpočty, zkontroluje správnost vyplnění formuláře a případně i upozorní na chyby, kterých jste se při vyplňování dopustili.

Po kontrole chyb je třeba formulář uložit, připojit zaručený elektronický podpis a poté odeslat daňové správě. Daňové přiznání putuje nejprve do centrální evidence, kde je zkontrolována platnost elektronického podpisu. Poté je odeslán dále místně příslušnému finančnímu úřadu, který jej buď přijme, nebo odmítne. V prvním případě vzápětí obdržíte potvrzení o doručení, které obsahuje také číslo vašeho podání a heslo, s jehož pomocí později můžete rovněž přes internet sledovat stav zpracování. V případě odmítnutí kvůli chybám v daňovém prohlášení budete i o této skutečnosti informováni.

ZJIŠTĚNÍ STAVU

Pomocí další aplikace, přístupné na webu ministerstva financí, můžete také průběžně sledovat stav zpracování vašeho podání. Pomocí označení volby „Zasílání emailových zpráv“ je možné aktivovat automatické zasílání informací o zpracování. Stav zpracování se dá zjistit také „ručně“ v položce menu „Obecné“, kde pro vstup do aplikace musíte zadat své podací číslo a heslo, které jste obdrželi v potvrzení o doručení podání.

Aplikace je ze strany provozovatele, tedy ministerstva financí, zabezpečena tak, aby se údaje z vašeho podání nemohly dostat ke třetí osobě. Ministerstvo zaručuje, že aplikace neprovede ani žádnou operaci, která by mohla uživatele poškodit.

DAŇOVÁ INFORMAČNÍ SCHRÁNKA

Kromě veřejných služeb, které je možné s určitými omezeními využívat i bez zaručeného elektronického podpisu, rozšířilo ministerstvo financí možnosti Daňového portálu o službu daňové informační schránky. Pro zřízení a využívání této schránky je bezpodmínečně nutné vlastnit zaručený elektronický podpis s kvalifikovaným certifikátem.

Žádost o zřízení daňové informační schránky se podává prostřednictvím aplikace EPO místně příslušnému finančnímu úřadu a musíte ji podepsat zaručeným elektronickým podpisem. Úřad o vytvoření schránky rozhodne do patnácti dnů a odešle vám rozhodnutí o zřízení schránky. Po obdržení rozhodnutí je nutné ještě podat přihlášku k nahlížení do schránky, a to opět prostřednictvím aplikace EPO.

Informační schránka poté bude obsahovat informace o řízení a o stavu osobního daňového účtu, tedy o vašich daňových přeplatcích nebo nedoplatcích. Díky této službě tak získáte lepší přehled o platbách, aniž byste museli navštívit finanční úřad.

Ještě v průběhu letošního roku plánuje ministerstvo financí zprovoznění dalších služeb, jako je osobní daňový kalendář s přehledem termínů při plnění daňových povinností nebo elektronické doručování určené pro vzájemnou výměnu písemností mezi poplatníkem a úřadem.

CO LZE PODAT PŘES INTERNET

* přiznání k DPH * souhrnné hlášení VIES

* přiznání k dani z příjmů fyzických osob

* přiznání k dani z příjmů právnických osob

* vyúčtování daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a z funkčních požitků

* daňové přiznání k dani silniční

* daňové přiznání k dani z nemovitostí

* obecná podání (obecná písemnost určená pro finanční úřad nebo hlášení platebního zprostředkovatele)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít