Žižka na koni - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Žižka na koni

, Jiří Pšenička,
Žižka na koni
Zdroj: Euro.cz

Nový šéf chce vytvořit Úřad pro mimořádné události, opozice to odmítá

Dušan Štrauch přežil ve funkci předsedy Správy státních hmotných rezerv (SSHR) všechny kabinety od dob federace, Grossův však nikoli. Od 1. listopadu jej ve funkci vystřídá bývalý poslanec Jan Žižka (ČSSD), velitel středočeských hasičů. Potvrdily se tak dřívější informace týdeníku EURO, které ještě v polovině září vládní činitelé zpochybňovali (EURO 38/2003). Štrauch ale nemusí zoufat – zprávy z důvěryhodných zdrojů říkají, že jednal s premiérem o svém odchodu do diplomacie, což je údajně jeho přáním. Kam konkrétně, není známo. Sám se k tomu odmítá vyjádřit. „Připravuji se na předání funkce, což samo o sobě není nic veselého,“ uvedl stroze elektronickou poštou.

Pro nevojenské krize.

Nový šéf, těšící se pověsti věrného Grossova muže, se netají tím, že do „státních rezerv“ přichází s ambiciózním projektem na jejich přetvoření v Úřad pro mimořádné události, jehož zřízení je už zakomponováno v programovém prohlášení vlády. Žižka si představuje, že by mělo jít o ústřední orgán státní správy (někdy v budoucnu možná i ministerstvo) s podstatně širšími kompetencemi, než mají současné hmotné rezervy, tak aby mohl plnit zásadní roli při řešení nevojenských krizí vyvolaných klimatickými změnami, průmyslovými haváriemi či uprchlickými vlnami.
„Současná správa hmotných rezerv by měla být pouze jedním z pilířů činnosti, jehož prostřednictvím by se zajišťoval materiál, hmota pro týl,“ naznačil týdeníku EURO ještě před svým jmenováním. Druhým pilířem by měl být integrovaný záchranný systém (do něhož spadají hlavně hasiči, zdravotnická záchranná služba a policie, v případě potřeb ale i další složky). „To jsou ty lidské ruce, které při každé krizi jako jsou povodně nezbytně potřebujeme,“ uvedl Žižka. Třetí těžiště činnosti má spočívat v koordinaci práce jednotlivých institucí. „Aby o sobě všichni věděli, aby bylo například okamžitě jasné, kde sehnat jeřáby a bagry, pokud jsou potřeba,“ nastínil.
Jak Žižka uvedl, že zatím jde pouze o představy, nic na papíře není. O kompetencích bude prý nutné diskutovat. „Takový úřad by třeba mohl zabezpečovat sekretariát pro Bezpečnostní radu státu,“ uvažuje o další činnosti.

Langer: Nic nového nepotřebujeme.

Pokud se Žižkovy plány mají uskutečnit, je předně nutné změnit kompetenční zákon. Pravicová opozice s tím asi souhlasit nebude. „Jsem jednoznačně proti vzniku tohoto úřadu. Jestliže je za problematiku vnitřní bezpečnosti a činnost složek integrovaného záchranného systému odpovědné ministerstvo vnitra, a to i v případě mimořádných událostí, tak jakékoliv zřizování jiného úřadu, bez politické odpovědnosti, je špatné a znamená narušení systému. Znamená zbytečné dublování toho, co již u nás existuje. Určitě to nic lepšího nepřinese,“ míní stínový ministr vnitra za ODS Ivan Langer.
„Nedovedu si vůbec představit, že by za řešení mimořádné události byl politicky odpovědný nějaký úředník na stejné úrovni jako je třeba šéf Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. To přece musí být člen vlády. Místo aby se někdo snažil bolavá místa současného systému vyléčit, tak se buduje systém zcela nový. Mám pocit, že je to jen kvůli uspokojení osobních ambicí pana Žižky,“ brojí proti projektu Langer.

Jen sekretářku a řidiče.

V době, kdy se o Žižkovi v čele hmotných rezerv začalo uvažovat, prosákly i informace, že by s ním do úřadu jako pobočník měl přijít Pavel Přibyl, několikadenní šéf úřadu vlády, který vysokou funkci pod nátlakem veřejnosti opustil kvůli ostré kritice jeho osobního podílu na násilném potlačování politických demonstrací v lednu 1989. Přibyl teď hledá jiné uplatnění. „Dostal jsem již několik nabídek z komerční sféry, ale v poslední době vážně zvažuji návrat k policii, abych už měl od všech těchto mediálních a politických kauz pokoj,“ reagoval 10. října v České televizi na otázku ohledně svého možného příchodu do SSHR.
V úvahu by připadala třeba funkce bezpečnostního ředitele. Žižka to téměř vylučuje, ačkoliv by si Přibyla vedle sebe představit dovedl. „Nemám to ale v plánu a nikdo mě k tomu ani nenutí,“ dodává. Zatím ani nepočítá s výraznějšími personálními změnami. Pouze by si rád ze svého dosavadního působiště v Kladně přivedl vedoucí sekretariátu a řidiče.