Živnostníci se bouří proti poplatkům

16. října 2006, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
16. října 2006, 00:00

PLATBY ZA MINCE Kovových mincí v oběhu přibývá. S tím rostou i náklady podnikatelů na poplatky při jejich odevzdání do banky. Zatímco za přijetí bankovek si banky obvykle neúčtují nic, u mincí je to často jinak. Malým a středním podnikatelům se nelíbí, že musejí bankám hradit poplatky za mince, které odvádějí na bankovní účty v rámci svých tržeb.

PLATBY ZA MINCE Kovových mincí v oběhu přibývá. S tím rostou i náklady podnikatelů na poplatky při jejich odevzdání do banky. Zatímco za přijetí bankovek si banky obvykle neúčtují nic, u mincí je to často jinak.

Malým a středním podnikatelům se nelíbí, že musejí bankám hradit poplatky za mince, které odvádějí na bankovní účty v rámci svých tržeb. Tvrdí dokonce, že takový postup bank je protizákonný. Živnostníci považují za „nehorázně vysoké“ především poplatky, které si účtují v ČSOB a v Komerční bance. „Získali jsme informaci, že takový postup bank je nezákonný. Proto jsme dali podnět k České národní bance, aby k našim stížnostem zaujala postoj,“ tvrdí předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků Bedřich Danda.

PROBLÉMY MAJÍ HLAVNĚ MALÍ

Danda říká, že zejména malý podnikatel sbírá tržby v mincích. Velké korporace se tímto problémem nezabývají, protože se jich příliš netýká. „Vadí mi myšlenka, že mám platit za peníze, které dávám do banky,“ pokračuje předseda Společenstva pekařů a mlynářů, jirkovský pekař Otakar Svoboda.

Podle jeho slov je naprosto nelogické, že poplatek se počítá z celé částky, tedy z mincí a bankovek dohromady. „Musím tedy nyní odevzdávat do banky zvlášť bankovky a zvlášť mince. Poplatek pak zaplatím pouze z mincí,“ upozorňuje podnikatel. On sám prý za mince v poslední době platí o přibližně 300 korun měsíčně více než před masivnějším rozšířením kovových padesátikorun.

PŘÍSTUP BANK JE RŮZNÝ

Přístup jednotlivých bank k vybírání poplatků za mince je různý. Některé nabízejí tuto službu zcela zdarma. „Pokud jde o tříděné mince, tato služba je u nás zcela zdarma a neuvažujeme o tom, že bychom ji zpoplatnili,“ říká například mluvčí HVB Bank Petra Kopecká, která se prý ještě nesetkala se stížnostmi od podnikatelů. Stejnou politiku vyznává i Poštovní spořitelna, která podle svého mluvčího Martina Orsága navíc nabízí pro podnikatele nejvíce poboček.

Milan Tománek, mluvčí ČSOB, v této souvislosti jedné z nejkritizovanějších bank, obhajuje poplatky tím, že podobně rozměrná hotovostní operace určitým způsobem zdržuje obsluhu dalších zákazníků. Banka si účtuje dvě procenta z přinesené částky a dvě setiny procenta, pokud jsou peníze předem roztříděné v obalech.

„Uvažovali jsme o vyloučení padesátikorunových mincí z poplatků. Mezitím ale centrální banka opět začala uvolňovat do oběhu i bankovky téže hodnoty. V současné době tedy vyčkáváme,“ dodává Kateřina Bednářová z tiskového oddělení ČSOB.

POČET STÍŽNOSTÍ PRÝ NEROSTE Zástupci ČSOB také říkají, že nezaznamenávají žádný nárůst stížností. Podle Simony Můčkové z firemní komunikace České spořitelny jsou stížnosti nepočetné a většinou s nimi přicházejí například provozovatelé hracích automatů. Romana Ondrůšková z Komerční banky zase poplatky za mince brání tím, že poplatek odráží skutečné náklady banky při práci s takovou hotovostí. „Snažíme se tyto poplatky kompenzovat nabídkou dalších služeb,“ pokračuje Ondrůšková.

GE Money bank si v případě většího množství mincí (nad 500 kusů), které vyžaduje delší dobu na zpracování pokladníkem, může účtovat poplatek 200 korun za každých 10 minut zpracování hotovosti v mincích. „Zaměstnanci poplatek vyžadují pouze v případě časově náročnějšího zpracování. V souvislosti s tím banka nezaznamenala stížnost ze strany klientů,“ uvedla tisková mluvčí této banky Eva Chaloupková. Raiffeisenbank si pak za zpracování a balení korunových mincí při jednorázových odvodech účtuje 10 korun za každých započatých 100 mincí. „Ke stížnostem malých a středních podnikatelů však dochází jen ojediněle,“ podotýká její mluvčí Tomáš Kofroň.

ČNB: ZÁLEŽÍ JEN NA BANKÁCH Postup při přijímání a nakládání s penězi upravuje vyhláška 37/1994 Sb. Ta umožňuje vybírání poplatků za přijímání většího množství peněz, a to jak bankovek, tak mincí. „V případě, kdy klient vkládá na svůj účet větší počet mincí, a tyto mince jsou roztříděny podle jednotlivých nominálů a podle danou bankou stanovených podmínek zabaleny, by banka takovou operaci neměla zpoplatňovat,“ tlumočí názor centrální banky její mluvčí Pavlína Bolfová. Na druhou stranu ale vyhláška vybírání poplatku nezakazuje. „Záleží tedy na politice každé dané banky,“ dodává.

Vyhláška vybírání poplatku nezakazuje, záleží na přístupu banky. POPLATKY SE ZATÍM MĚNIT NEBUDOU Pro podnikatele využívající služby těch bank, které si nyní poplatky za mince neberou (HVB Bank, Poštovní spořitelna), máme dobrou zprávu: Politika uvedených bankovních ústavů kolem mincí se v nejbližší době měnit nebude. Naopak pro klienty bank, které poplatky vybírají, je špatnou zprávou, že ani ony své ceníky zatím nijak dramaticky měnit nebudou. „V současnosti o změně poplatků neuvažujeme. Jsme přesvědčeni, že cena za službu odráží reálnou výši nákladů s ní spojených. Nechceme, aby za náklady způsobené aktivitou jednoho klienta platil klient jiný,“ říká Simona Můčková z České spořitelny.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít