Živnostníci budou na internetu

30. srpna 2004, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
30. srpna 2004, 00:00

MINISTR INFORMATIKY VLADIMÍR MLYNÁŘ: Ministerstvo informatiky připravuje vytvoření jediné ústřední databáze pro oblast živnostenského podnikání propojené s obchodním rejstříkem, registrem obyvatel a územně-identifikačním registrem.

MINISTR INFORMATIKY VLADIMÍR MLYNÁŘ: Ministerstvo informatiky připravuje vytvoření jediné ústřední databáze pro oblast živnostenského podnikání propojené s obchodním rejstříkem, registrem obyvatel a územně-identifikačním registrem. Chystáte převod dalších byrokratických úkonů souvisejících s podnikáním z papírových na elektronické?

To je jednou z našich priorit - totiž budování elektronické veřejné správy, tzv. e-Governmentu. Teď například dokončujeme práce na rejstříku živnostenského podnikání. Ten by měl od příštího roku fungovat jako jediná ústřední databáze pro oblast živnostenského podnikání propojená v reálném čase s obchodním rejstříkem, registrem obyvatel a územně-identifikačním registrem. Zjednoduší podávání žádosti o živnostenský list, sjednotí informace o podnikatelích, vše prostřednictvím Portálu veřejné správy. Již několik měsíců běží pilotní, ověřovací provoz.

V penetraci internetu jsou u nás značné geografické rozdíly. Budete se tím nějak zabývat? Dokončujeme první verzi takzvané Národní strategie vysokorychlostního připojení k internetu. Naším cílem je nejenom vysvětlit význam vysokorychlostního internetu pro rozvoj elektronické veřejné správy a informační společnosti obecně, ale zejména najít konkrétní způsob, jak podpořit výstavbu infrastruktury tam, kde nebudou soukromé firmy investovat, tj. zejména do odlehlejších venkovských oblastí. První verzi dokumentu po prázdninách dáme k veřejné dizkusi na internetové stránky ministerstva. Jako poslanec jste navrhoval odečítat nákup PC z daní. Jak to vypadá s vaším návrhem nyní? Projekt je připraven, podařilo se nám ho v omezené podobě prosadit do úkolů Státní informační a komunikační politiky, navrhli jsme ho rovněž jako součást vládního programového prohlášení. Daně spadají pod ministerstvo financí, jeho souhlas je nezbytný. I přes vznik Portálu veřejné správy ho podle ČSÚ využívá jen mizivý počet občanů. Nejsou to tedy vyhozené peníze?**

Portál je trvale na jedné že tří příček ve statistice nejužívanějších úředních webů. Od října loňského roku, kdy jsme ho spustili, jej navštívil již milion návštěvníků. Návštěvnost navíc trvale roste. Jeho provoz stojí 4 Kč na hlavu ročně a již dnes obsahuje informace, které jinde na internetu nenajdete. Navíc se neustále rozšiřuje, v nejbližší době například o mapové služby (informace v souvislosti s územím - povodňové zóny, skládky atp.) a aplikaci České správy sociálního zabezpečení - elektronické důchodové listy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Compact od Sharpu dostojí svému názvu. Navíc má nejrychlejší displej
Zotac uvádí krátkou GeForce GTX 1080 Ti s vodním chlazením, pro kompaktní highendová PC
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Jak (ne)funguje propojení počítače s mobilem ve Windows 10 Fall Creators Update?
Mladí Číňané soutěží ve virtuálním tleskání prezidentovi, mají na to aplikaci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít