Živnost získáte až za tři týdny

14. srpna 2006, 00:00 - MARTINA MARTINOVIČOVÁ, JIŘÍ NĚMEČEK, RENATA BARTOŠKOVÁ
14. srpna 2006, 00:00

CENTRÁLNÍ REGISTRAČNÍ MÍSTA Doba nutná k vyřízení živnosti se ani po vzniku Centrálních registračních míst příliš nezkracuje. Kdo si úřady oběhne sám, může mít živnost „v ruce“ rychleji. Od 1. srpna 2006 existuje na živnostenských úřadech jednotný kanál pro komunikaci státu s podnikatelem.

CENTRÁLNÍ REGISTRAČNÍ MÍSTA Doba nutná k vyřízení živnosti se ani po vzniku Centrálních registračních míst příliš nezkracuje. Kdo si úřady oběhne sám, může mít živnost „v ruce“ rychleji.

Od 1. srpna 2006 existuje na živnostenských úřadech jednotný kanál pro komunikaci státu s podnikatelem. Vzniklá Centrální registrační místa (CRM) na 227 obecních živnostenských úřadech umožňují přímé provedení nezbytných úkonů tak, aby podnikání mohlo být zahájeno během několika dní. Tvrdí to alespoň ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) na svých webových stránkách. Na nich lze nalézt i jednotný registrační formulář, který je nutné vyplnit.

Realitou jsou ovšem až tři týdny čekání od chvíle, kdy budoucí podnikatel podá žádost o živnostenský list, a kdy jej opravdu získá. „Je skutečně možné, že v konkrétních případech může vyřízení žádosti trvat paradoxně delší dobu než před 1. srpnem,“ přiznává mluvčí Hospodářské komory Viktorie Plívová.

ÚŘEDNICKÉ KOLEČKO Žadatel už déle než dva týdny nemusí shánět veškeré dokumenty, které po něm stát požaduje. Místo něj to dělá pracovník živnostenského úřadu. Všechny státní adresáře ale dosud nejsou elektronicky propojeny, takže to nakonec může trvat déle než dosud.

„Když žadatel pospíchal, všechno si vyběhal sám třeba za dva tři dny,“ potvrzuje jedna z pracovnic živnostenského úřadu na severní Moravě. Nyní jsou ale doby dovolených a nový systém se teprve rozbíhá, což může způsobovat určité zdržení, potvrzují úředníci.

ŽIVNOSTENSKÝ LIST? ZA TŘI TÝDNY!

Pracovníci několika živnostenských úřadů Profitu potvrdili, že vyřídit živnost nyní trvá až tři týdny. Žadatel může všechno oběhnout i sám, pak je doba nutná k vyřízení i výrazně kratší.

Kromě základní registrace prostřednictvím jednotného formuláře nevyžadují úřady od podnikatelů informace, které již existují v databázi jiného orgánu státní správy nebo instituce. V současné době je to možné u výpisu z Rejstříku trestů, dokladu o daňové bezdlužnosti z podnikání u finančního úřadu nebo o bezdlužnosti vůči správě sociálního zabezpečení.

Komunikace ovšem probíhá v různých podobách. V případě Rejstříku trestů se již dnes podle sdělení tiskového odboru ministerstva průmyslu a obchodu komunikace uskutečňuje elektronicky prostřednictvím propojení Registru živnostenského podnikání s Rejstříkem trestů. „U ostatních dokladů nelze zatím propojení provést, protože neexistuje centrální evidence daňových nedoplatků nebo jiný obdobný registr,“ vysvětlil Profitu tiskový odbor MPO. I v tomto případě však prý nemusí být vše zasíláno poštou. V řadě míst si totiž úředníci dokumenty vyměňují v rámci osobní návštěvy.

NIC PRO NEDOČKAVCE Buď se tedy musíte smířit s tím, že vyřízení trvá až tři týdny, anebo vyrazit na obchůzku úřadů. „V konečném důsledku ušetří nový systém čas i peníze nejen podnikatelům, ale i státu,“ tvrdí ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Čekání na konečný důsledek podnikatelům i státu ale ještě zabere nějaký čas.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít