Získá rudý býk Real Mallorca?

25. září 2008, 12:51 - Pavel Hanslíček
25. září 2008, 12:51

Výrobce energetických nápojů Red Bull...

Celý podtitul: Výrobce energetických nápojů Red Bull údajně nabízí za fotbalový klub až 80 milionů eur

Záměrem vlastnit fotbalový klub hrající Ligu mistrů se Dieter Mateschitz, zakladatel společnosti Red Bull, nikdy netajil. V roce 2005 koupil FC Salzburg a přejmenoval jej na FC Red Bull Salzburg. Klub se však zatím nedokázal v evropských fotbalových soutěžích prosadit, a rakouský podnikatel se proto poohlíží po dalších příležitostech. Nyní zkoumá možnost koupit většinový podíl 93 procent v klubu Real Club Deportivo Mallorca (RDC Mallorca), hrající nejvyšší španělskou soutěž. „Uskutečňujeme due diligence a informujeme se o finančních výsledcích. Nyní ale nemohu potvrdit konkrétní úmysl klub koupit,“ řekl Mateschitz rakouskému týdeníku Format.

Podpora od Beckenbauera Přes opatrná vyjádření rakouského krále energetických nápojů je zřejmé, že jeho zájem není jen formální. To potvrzuje i vyjádření německé fotbalové legendy Franze Beckenbauera, který je Mateschitzovým blízkým poradcem. „Určitě je to příležitost na sebe upozornit a podpořit značku Red Bull,“ řekl televizi ORF Beckenbauer. Navíc by tento krok odpovídal Mateschitzově ambici na účast v Lize mistrů – loni Real Mallorca skončil na sedmém místě v Primera División, tedy jen tři místa od postupové pozice (Španělsko má čtyři postupová místa do Ligy mistrů – pozn. red.). Potenciál klubu potvrzuje i skutečnost, že se v uplynulé sezoně 2007/2008 mohl pochlubit nejlepším střelcem španělské ligy. S 27 brankami se jím stal Daniel Güiza, kterého letos v červenci koupil turecký Fenerbahçe Istanbul. Na druhé straně zůstává otázkou, zda bude jednodušší obsadit některé z prvních čtyř míst ve španělské soutěži nebo se do Ligy mistrů konečně probojovat skrze kvalifikaci se salcburským klubem. Nelze pominout, že i kdyby se klub RDC Mallorca do Ligy mistrů hned tak dostat nepodařilo, tak běžně nastupuje proti takovým velikánům fotbalové scény, jako jsou Real Madrid, FC Barcelona, Atlético Madrid, Valencia či Deportivo La Coruña. A to Red Bullu jistě zaručí výrazně lepší marketingový efekt než rakouská liga s týmy typu SK Rapid Wien nebo SK Sturm Graz. Sedm konkurentů Mateschitz však není jediným zájemcem o fotbalový klub z Baleár. Dlouho se zdálo, že se kupcem stane britský podnikatel Paul Davidson. Nicméně Davidson, který nabízel 42 milionů eur, se prý nedokázal domluvit se španělskými soudy a do soutěže o klub RDC Mallorca přibylo dalších sedm uchazečů. Těch vážných ale bude zřejmě nanejvýš pět: již zmíněný Paul Davidson, uzbecký ropný a zlatý magnát Džamil Džalalov, dále Freddy Sheppard – někdejší prezident anglického klubu Newcastle, neznámý arabský šejk a samozřejmě Mateschitz. Ten však tvrdí, že ne všichni zájemci chtějí nakupovat. „Během due diligence získáte přehled o hospodaření ve španělské lize, což je výjimečná příležitost,“ řekl týdeníku Format Mateschitz, který dle španělského tisku zatím s nabídkou 80 milionů eur vede. Z toho 50 milionů obdrží současný vlastník Realu Mallorca, zbytek půjde přímo klubu. Zřejmě proto se jich i podle průzkumu mezi dvacítkou nejvýznamnějších zástupců fanklubu RDC Mallorca pro Mateschitze vyslovilo celých patnáct. Problematickým se ale ukazuje případné přejmenování na Red Bull Mallorca, což jeho zástupci odmítají. Další variantou by prý mohlo být Real Mallorca Red Bull. Kdo se stane novým vlastníkem klubu, bude jasnější až 15. října, který správce konkurzní podstaty stanovil jako den, kdy musejí zájemci předložit konečné nabídky.

Fotbalové impérium Mateschitzovy ambice nejsou omezeny pouze akvizicí Realu Mallorca. Kromě klubu FC Red Bull Salzburg vlastní od roku 2006 severoamerický klub MetroStars, který obratem přejmenoval na Red Bull New York. Za tým, jenž hraje nejvyšší americkou fotbalovou soutěž Major League Soccer a který na zápas přiláká 16 až 20 tisíc diváků, zaplatil Mateschitz dle německého týdeníku Focus 80 milionů eur. A další nákupy mohou být na obzoru. „Vedeme nezávazné rozhovory s několika kluby z Německa a Španělska,“ potvrdila společnost Red Bull v prohlášení pro rakouský tisk.
Do německého fotbalu se Mateschitz pokusil neúspěšně vstoupit již loni, kdy se spekulovalo o jeho zájmu o kluby Fortuna Düsseldorf, FC Sachsen Leipzig (FCSL) a Dynamo Dresden. Nejdále se jednání dostala s lipským klubem, Red Bull byl připraven investovat do týmu hrajícího až čtvrtou nejvyšší fotbalovou soutěž v dalších deseti letech 50 milionů eur. Přitom rozpočet FCSL dosahoval jen tří milionů eur. Transakce nakonec ztroskotala na právních překážkách – v německém fotbale není možné změnit název mužstva ve prospěch sponzora a investor nesmí držet více než padesát procent akcií klubu. „Změna názvu a většinová kontrola jsou naší podmínkou. Nemůžeme podstoupit riziko, že se nás klub po několik letech sponzoringu z nějakého důvodu zbaví. Nebude-li naše podmínky v Německu možné naplnit, prostě se poohlédneme jinde,“ řekl loni Mateschitz deníku Die Welt a vysvětlil, proč se zaměřuje na týmy z nižších soutěží: „Přejmenovat FC Bayern na Red Bull Bayern by bylo absurdní a nedůvěryhodné. Čím úspěšnější je klub, tím je pro nás méně zajímavý. Naopak špatný klub, jehož jméno se v uplynulých sedmi letech pětkrát změnilo a který je těsně před konkurzem, je nám milejší než Real Madrid.“
I proto se zdá být RDC Mallorca pro Mateschitze dobrou volbou. Jeho současný majitel, realitní magnát Vicenç Grande se totiž následkem neúspěšných spekulací dostal do konkurzu a dluží přes 800 milionů eur. Navíc je za posledních 15 let již čtvrtým majitelem klubu. V případě, že se Mateschitzovi podaří uspět, však může mít v budoucnu problém. Pravidla UEFA totiž zakazují hrát klubům se stejným vlastníkem v jedné lize či soutěži. A taková situace by mohla nastat, kdyby se FC Red Bull Salzburg a RDC Mallorca kvalifikovaly do Ligy mistrů nebo poháru UEFA.

Tabulka:
Uchazeči o Real Mallorca Částka (v milionech eur)
Dieter Mateschitz 80 (50 + 30)
Džamil Džalalov 70
Šejk z Abú Zabí 60
Freddy Sheppard 41,5
Paul Davidson 38–45
Pramen: španělský a britský tisk

BOX
Real Mallorca Založen 1916, Palma De Mallorca
21 sezon v Primera División
Kapacita stadionu: 23 142 diváků
Největší úspěchy: Španělský pohár (2003), Španělský superpohár (1998), účast ve finále Poháru vítězů pohárů(1999)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít