Zisk bank v Česku stoupl loni na 74,7 miliardy korun. Na poplatcích, ale vybraly méně - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Zisk bank v Česku stoupl loni na 74,7 miliardy korun. Na poplatcích, ale vybraly méně

, čtk,
Zisk bank v Česku stoupl loni na 74,7 miliardy korun. Na poplatcích, ale vybraly méně
Zdroj: Michael Tomeš

Bankám a spořitelnám v Česku stoupl v roce 2016 souhrnný čistý zisk meziročně o 8,4 miliardy na 74,73 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která dnes zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma sektoru ke konci roku činila 5,981 bilionu korun, což je proti konci roku 2015 růst o 492 miliard korun. Na poplatcích, ale banky vybraly téměř o čtyři miliardy korun méně než loni.

Zisk z finanční a provozní činnosti všem bankám stoupl loni meziročně o 6,1 miliardy na 180,3 miliardy korun. Úrokové výnosy klesly o 7,5 miliardy na 143,4 miliardy korun. Výnosy z poplatků a provizí se meziročně snížily o 3,2 miliardy na 44,7 miliardy korun.

Z největších bank Komerční bance loni vzrostl čistý zisk meziročně o 7,2 procenta na 14,07 miliardy korun, České spořitelně o 8,1 procenta na 15,5 miliardy Kč, UniCredit Bank v ČR a na Slovensku o 7,6 procenta na šest miliard korun. Zisk loni vzrostl také skupině ČSOB, a to o osm procent na 15,1 miliardy korun a Raiffeisenbank o 2,6 procenta na 2,6 miliardy korun. Naopak bankovnímu domu Moneta Money Bank zisk klesl na 4,05 miliardy z předchozích 4,51 miliardy korun.

Ke zvýšení zisku vedle růstu úvěrů podle expertů výrazně přispěl prodej podílů bank ve společnosti Visa Europe. „Hospodářské výsledky bank ovlivnil především jednorázový prodej podílů v kartové asociaci Visa. Bez tohoto jednorázového vlivu by se růst zisku pohyboval kolem jednoho procenta, jako například v případě ČSOB, nebo by dokonce mírně klesl,“ uvedl zakladatel portálu Bankovnipoplatky.com Patrik Nacher.

Pokles výnosů bank z poplatků a provizí se podle něj zrychluje. Pokles z poplatků a provizí činil u České spořitelny 9,2 procenta na 9,3 miliardy korun, Komerční banky 4,1 procenta na 6,7 miliardy korun a u ČSOB tři procenta na 6,22 miliardy korun. Banky se naopak více soustřeďují na výnosy z úroků a dalších služeb s vyšší přidanou hodnotou, dodal Nacher.

Českým bankám sice klesají úrokové výnosy, ale klesají jim též úrokové náklady, uvedl analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. Na úrokových výnosech loni banky inkasovaly o čtvrtinu méně než v roce 2008, tedy v posledním roce, než se v ČR plně promítly důsledky světové finanční krize. Úrokové náklady bank klesly loni v porovnání s rokem 2008 o 64,2 procenta. Rozdíl mezi úrokovými výnosy a úrokovými náklady činil loni téměř 110 miliard korun, tedy o zhruba 12 miliard korun více než v roce 2008.

Čistý výnos z poplatků (rozdíl výnosů a nákladů z poplatků a provizí bank) podle něj klesl o 10,4 procenta, neboli o 3,8 miliardy Kč. Proti minulým létům se bankám dařilo zefektivňovat svůj provoz, dodal Kovanda.

Na českém finančním trhu působilo na konci loňského roku celkem 45 bank, poboček zahraničních bank a stavebních spořitelen.

Přečtěte si také:

Objem bankovních úvěrů se v únoru poprvé dostal nad tři biliony

Počet klientů Hubáčkovy Creditas se za tři měsíce zdvojnásobil

Česko jako kolonie: na dividendách do zahraničí loni odteklo rekordních 289 miliard