Žhavá adresa pro technologické firmy. Lisabon chce být lepší než Londýn i Berlín - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Žhavá adresa pro technologické firmy. Lisabon chce být lepší než Londýn i Berlín

,
Žhavá adresa pro technologické firmy. Lisabon chce být lepší než Londýn i Berlín
Zdroj: Profimedia.cz

Lisabon láká technologické firmy na nižší náklady, než jaké panují v Londýně, Paříži nebo Berlíně. Hlavní město Portugalska ale odmítá nálepku, že by bylo novým Berlínem pro evropské startupisty. Vláda nabízí dlouhodobý pobyt těm, kteří investují alespoň milion eur, koupí nemovitost na půl milionu eur, nebo vytvoří deset pracovních míst. Letos firmy Google, internetový prodejce módy Zalando a VW oznámily, že tu otevřou vývojová centra.

Malé technologické firmy v minulých letech v Evropě vyhledávaly zavedené metropole. Londýn, Paříž, Berlín. Těmto městům chce konkurovat Lisabon. Zejména láká podnikatele na nízké náklady. Jak pronájem nemovitostí, tak ostatní životní náklady tu jsou nižší než ve většině měst na západě Evropy.

Také pracovní síla tu je levnější než v Británii, Francii nebo Německu. Minimální mzda je v Portugalsku okolo 700 eur (18 tisíc korun), ve Francii, Německu i Británii je více než dvojnásobná, pohybuje se okolo 1500 eur (38 500 korun).

Portugalská vláda se navíc snaží přitáhnout investory z celého světa udělením dlouhodobého pobytu, pokud tu podnikatel investuje milion eur, nakoupí nemovitost za půl milionu eur nebo vytvoří deset pracovních míst. Po šesti letech mohou získat občanství a pas země EU. Portugalsko cílí také programátory z Brazílie, protože hovoří stejnou řečí. Očekává se také přesun firem z Londýna po brexitu.

Město digitální budoucnosti

V Lisabonu otevírají pobočky i globální firmy. V tomto roce oznámily firmy Google, VW a Zalando, která prodává módu, otevření vývojových center. Loni v květnu automobilka Daimler uvedla, že v Lisabonu otevře digitální centrum, protože se město stává místem digitální budoucnosti.

Státní tajemnice pro modernizaci státní správy Graça Fonsecaová tvrdí, že firmy mohou v Lisabonu vyvíjet aplikace, které budou dobře fungovat v Německu, Francii, Británii nebo kdekoliv jinde na světě.

Ve čtvrti Beato pomáhá vybudovat prostředí pro startupové projekty Simon Schäffer. Bývalá továrna nabízí 12 tisíc metrů čtverečních kancelářských ploch. Schäffer pochází z Berlína, kde se podílel na otevření dvou velkých startupových inkubátorů. Zdůrazňuje, že Lisabon nekopíruje Berlín, ale nabízí unikátní podmínky pro všechny zájemce.

Přítomnost globálních firem pak přitáhne i mladé vzdělané Portugalce, kteří po roce 2010 ze země odešli, dodal. Mezi roky 2011 až 2014 opustilo 11milionovou zemi okolo půl milionu lidí. V roce 2013 byla v Portugalsku nezaměstnanost ve výši 18 procent. Nyní je na úrovni 6,7 procenta, nejnižší úrovni za 16 let. Ekonomika roste o 2,3 procenta.

Jedním z navrátilců je Ricardo Rodriges, jenž před dvěma lety založil v Curychu firmu Mycujoo. Ta poskytuje streamování fotbalových zápasů fotbalovým klubům a asociacím po celém světě. Chválí si podporu vlády při otevírání pobočky v Lisabonu. Vládní úředníci pomohli najít pronájem kanceláři během několika týdnů. Rodriges tvrdí, že příjemné klima a výhled na oceán jsou dalšími benefity, které jiná města nemohou nabídnout.

Dále čtěte:

Evropa v technologiích zaostává za USA i Čínou. Kde je Gigant.eu?

Netflix překonal Disney. Stal se největší zábavní firmou

Amazon překonal v tržní kapitalizaci majitele Googlu Alphabet

Nejbohatší muž planety Jeff Bezos


Ohodnoťte tento článek
Diskuze