Zetor zezelenal. Výrobce červených traktorů se zaměřil na vojáky

Ondřej Stratilík 15. července, 17:04  -  Ondřej Stratilík
15. července, 17:04

Datum 15. března 1946 dodnes patří k jednomu z nejdůležitějších dnů v historii firmy. Zbrojovka Brno tehdy předala první tři traktory Zetor 25 zákazníkům. A po 70 letech nastal další zlom. Nebo možná spíše návrat ke kořenům. Loni podnik prostřednictvím své dceřinky Zetor Engineering zaostřil na vojenskou výrobu.

Když se objevily vizualizace prvního projektu – obrněného pásového vozidla Wolfdog – nebyl to ještě důvod brát brněnskou společnost vážně. Se začátkem letošního roku se ale situace změnila. Zetor Engineering se nejdřív spojil se zaběhnutou slovenskou firmou IPM Engineering a začal pracovat na prototypech kolového vozidla Fox pro bojové operace speciálních jednotek. Jeho premiéra proběhla doma, na brněnském veletrhu IDET. Fúze brněnské firmě pomohla. První plány bojového vozu Fox pocházejí ze zvolenské IPM, což urychlilo vývoj a stavbu prototypu. A tohle není jediná výhoda, kterou Zetor Engineering spojením se Slováky získal.

Řada evropských armád – včetně české i slovenské – právě dokončuje plány na velké přezbrojování, kde se značný důraz klade i na bojová vozidla 4×4 pro bleskové operace a přepady. Třítunový Fox se čtyřmi kulomety a jednou těžší zbraní do téhle kategorie přesně zapadá.

I když na veletrhu IDET zástupci firmy mluvili o dvou potenciálních zákaznících, jejich slova je třeba brát s rezervou. Předně proto, že na česko-slovenské, natožpak evropské zbrojní mapě se firma doposud nijak nepředvedla. Kterékoli vojsko si raději pořídí odzkoušené řešení než neznámý prototyp.

Zetor a jeho byznys
• Současní majitelé brněnské traktorky - HTC holding - do firmy vstoupili před 15 lety. Vzhledem k dlouhodobé krizi na evropském trhu hledá podnik nové příležitosti, v současnosti se mluví o tom, že by mohl opět proniknout na blízkovýchodní trh. Spekuluje se o továrně či montovně v Erbílu v iráckém Kurdistánu. A právě špatný stav traktorového byznysu přiměl firmu, aby se zaměřila i na vojenskou výrobu.
• Zetor loni dosáhl tržeb 3,2 miliardy korun, zisk před zdaněním činil 102 milionů korun. Většinu z 3144 vyrobených traktorů vyvezl do ciziny.
• Průmyslovou skupinu HTC holding vlastní slovenští miliardáři Martin Blaškovič a Zoroslav Kollár.

Ideálním referenčním zákazníkem by proto mohla být česká armáda. Ostatně sám ministr obrany Martin Stropnický (ANO) velmi rád a často prohlašuje, že pokud jsou domácí výrobky konkurenceschopné, není důvod nakupovat v zahraničí.
A jedna příležitost tu skutečně byla. Jenže brněnským inženýrům ji „vyfoukla“ společnost SVOS Přelouč. Elitní 601. skupina speciálních sil z Prostějova od ní za 94,5 milionu korun dostane čtyři bojová vozidla Perun 4×4. Smlouva už je podepsaná a práce v plném proudu.

Možná kdyby o sobě Zetor Engineering dal vědět dřív, ministerstvo obrany by zakázku neposlalo automaticky do Přelouče. Jenže jak hlásí zdroje z Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR, brněnská firma není kdovíjak aktivní a moc se o ní neví. Což potvrzuje i prezident asociace Jiří Hynek. S jejími zástupci zatím nejednal, i když tam vstoupili už loni v květnu. „Chtěl jsem se s nimi sejít během veletrhu IDET, ale na stánku jsem nikoho nezastihl,“ popisuje Hynek.

FOX 4×4

A takový stav velmi vyhovuje velkým a zaběhnutým zbrojním firmám. Oficiálně konkurenci nekomentují, když ale přijde řeč na Zetor Engineering, nejčastěji zaznívají vtipy a uštěpačné poznámky. Přátelské vazby v téhle branži rozhodně nepanují. Ostatně nejvíc takových slovních útoků se objevilo loni v létě. Tehdy firma poprvé promluvila o svém projektu IFV Wolfdog. Jde o pásový obrněnec konstruovaný jako náhrada za zastaralá vozidla BVP-2 sloužící v řadě evropských armád. Včetně české.

IFV WOLFDOG

I když byl Wolfdog jen na papíře, část zbrojního průmyslu znejistěla. Pokud se jej skutečně podaří vyrobit, půjde o jediné pásové vozidlo pocházející z Česka. Pro ministerstvo obrany by bylo velmi pohodlné, kdyby se mohlo spolehnout na domácího dodavatele. Ostatně z těchto důvodů vojsko ve velkém nakupuje například vozidla a podvozky Tatra patřící do rodiny Czechoslovak Group Jaroslava Strnada. Demonstrátor Wolfdogu, který měl vzniknout už loni, se ale objeví až příští rok. Obrana chce přitom zakázku na 210 vozidel za 50 miliard podepsat mnohem dřív.

Ve světě má dobré jméno

A přestože už firma odkryla několik vizí a projektů, stále zůstává tajemnou. Nechce například prozradit, kolik zaměstnanců u ní pracuje. Isabela Vršková pouze řekla, že disponuje řadou odborníků v oblasti těžkých strojů a vojenských projektů. Vzhledem k tomu, že jde především o designérskou kancelář, není ani jasné, kde se vyrábějí a sestavují prototypy. „O tom, kde bude případná výroba probíhat, budeme jednat s potenciálními zákazníky,“ reaguje Vršková. Závislí na továrnách jiných zbrojařů prý nezůstanou. „Nabídneme a případně využijeme kapacity brněnského Zetoru Tractors,“ dodává.

PROJECT 8×8

Firma chce pravděpodobně nejdříve uspět na zahraničních trzích. Může tam sázet na historicky velmi dobré jméno. Před rokem 1989 do ciziny zamířily tisícovky červených traktorů. Některé přímo z Brna, velké počty se vyráběly licenčně. Například na japonských rýžových polích pracovalo čtyři tisíce zetorů, 23 tisíc se jich zase vyvezlo do USA, další tisícovky produkoval závod Zetoru v irácké Iskandaríji.

Dále čtěte:

Zetor se vrací na barmský trh. Příští rok tam dodá stovky traktorů

Jak naštvat české zbrojaře? Řekněte "Zetor"

Zetor proniká i na Blízký východ


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít