Ženy v byznysu: Trnitá cesta na vrchol

02. listopadu 2010, 02:11 - Dalibor Dostál
02. listopadu 2010, 02:11

Přestože počet žen tvoří zhruba polovinu populace, ve vedení velkých firem je jich zastoupeno jen několik málo procent. Řada evropských vlád se snaží problém řešit. Český kabinet zatím spí. Není divu – zasedají v něm jen samí muži.

Foto: Profimedia

Řídí velké a prestižní firmy, mají zodpovědnost za stovky a tisíce podřízených, prosadily se v zahraničí. Přestože ženy dokazují, že se v byznysu zvládnou uplatnit a ve vrcholných funkcích si vedou úspěšně, stále mají obtížnější pozici než jejich mužské protějšky.

Stačí se podívat na vedení většiny tuzemských firem. Až na čestné výjimky v jejich vedení převažují muži. „Situace v jednotlivých firmách se dost liší. Častěji mají vyšší podíl žen ve vedení zahraniční společnosti, například IBM a další. Z tuzemských firem je to třeba Student Agency, kde je většinový podíl žen ve vedení společnosti součástí strategie jejího majitele pana Jančury,“ říká Jana Smiggels Kavková, ředitelka organizace Fórum 50 %, která prosazuje rovnoprávné zastoupení žen v politice i v byznysu. Mezi další firmy oceňované za přístup k ženám patří například český T-Mobile, GE Money Bank, Allianz pojišťovna nebo Vodafone.

Rozdíl? Čtvrtina platu

Přesná čísla o podílu žen v managementu tuzemských společností nejsou k dispozici. „Také proto, že jednotlivé firmy považují za vrcholový management jiné funkce. Obecně bohužel platí, že žen směrem vzhůru ve firemní hierarchii ubývá a na nejvyšších postech je nalezneme pouze výjimečně – v jednotkách procent nebo i méně,“ vysvětluje Helena Skálová, projektová manažerka centra Gender Studies. Průzkumy navíc ukazují, že pokud se již do manažerských pozic dostanou, berou výrazně méně peněz než jejich kolegové v kalhotách. To platí nejen pro manažerky, ale pro zaměstnané ženy obecně. „Rozdíly mezi příjmy mužů a žen jsou v České republice kolem 25 procent. Nejvyšší jsou u vysokoškolsky vzdělaných pracovníků. Bohužel, rozdíly v platech se nezmenšují,“ dodala Kavková.

Téma: Ženy v byznysu

Některé průzkumy ukazují rozdíly v platech o něco menší, přesto stále velmi výrazné. Podle čerstvé analýzy společnosti Merces.cz berou ženy v průměru o 5 500 korun méně než muži. To představuje 85 procent toho, na kolik si přijdou ve stejné pozici muži. Ženy ve věku od 35 do 44 let si vydělají jen 79 procent mužských výplat. Naopak zahraniční srovnání vyznívá pro Českou republiku mnohem méně příznivě. Rozdíly mezi platy mužů a žen jsou v České republice vyšší než ve vyspělých zemích. Zpráva Organizace zemí pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) uvádí, že česká žena s vysokoškolským diplomem ve věku 35 až 44 let bere jen 67 procent platu stejně starého a vzdělaného muže. Průměr zemí OECD je přitom 71 procent.

Pomoc na startu

Rozdílného přístupu oproti vyspělým zemím si všímají také úspěšné manažerky, které do Česka přišly ze zahraničí. „Když se v České republice zeptám úspěšných žen, jestli jim někdo pomáhal v rozvoji kariéry, většinou odpovídají, že si se vším musely poradit samy. To se mi zdá až neuvěřitelné, protože jsou velmi dobré v práci, navíc ji dělají rády. Já měla šéfy, kteří mě vždy osobně podporovali. V Kanadě je to běžné,“ řekla týdeníku Profit Muriel Anton, generální ředitelka české pobočky Vodafone. „Nyní společně s dalšími lidmi v České republice realizujeme program Odyssey 2010, v němž se zkušení manažeři a manažerky věnují profesnímu rozvoji talentovaných žen v České republice.

Pomoci ženám nastartovat úspěšnou kariéru se snaží také projekt Život nápadům, který usnadňuje první krok v podnikání. V České republice totiž podniká dvakrát méně žen než mužů. Z průzkumu, který si nechala vypracovat GE Money Bank, vyplývá, že nejčastějšími důvody, které ženy odrazují od podnikání, jsou pocit nedostatku zkušeností, obava z nejistoty a nutnost riskovat. „Začít podnikat je prvním a nejtěžším krokem, který vyžaduje velkou dávku odvahy a odhodlání. Věříme, že se nám prostřednictvím projektu Život nápadům podaří inspirovat ženy, aby se rozhodly uskutečnit si svůj sen a postavily se na vlastní nohy,“ uvádí Radka Pekelská, ředitelka lidských zdrojů GE Money Bank, a dodává: „V rámci projektu Život nápadům chceme vybudovat síť úspěšných žen podnikatelek a ženám poskytnout inspiraci, informace a znalosti, které budou do začátků podnikání potřebovat.

Ženy chtějí vzor

Výzkum rovněž ukázal, že v Česku lidé nevidí dostatek vzorů úspěšných podnikatelek, které by mohly sloužit jako inspirace pro ženy s chutí začít podnikat. Přitom ve skutečnosti je žen, které se ve svém oboru dokázaly prosadit, v Česku celá řada. Projekt Život nápadům chce proto pomáhat vytvořit silnou komunitu žen, která prostřednictvím životních příběhů a rad úspěšných podnikatelek dá impulz dalším.

Z průzkumu vyplynulo, že 71 procent žen se v souvislosti se startem vlastního podnikání obává neúspěchu a přílišného rizika. Druhým nejčastěji zmiňovaným důvodem, proč ženy nezačaly podnikat, je nedostatek zkušeností. Tato bariéra je významná pro 62 procent z nich. „Jedním z hlavních cílů našeho projektu je právě pomáhat ženám překonávat obavy ze začátků podnikání, inspirovat je, poradit jim, jak udělat první krok při budování podnikatelské kariéry. Reálné příběhy podnikatelek, jejich zkušenosti a nesnáze, se kterými se na cestě za úspěchem setkaly, určitě poskytnou inspiraci ženám, které se teprve rozhodují,“ myslí si Pekelská.

Francie začne trestat

Horší pozice, kterou ženy mají při startu své kariéry, je přitom typická nejen pro Česko. Stejný problém řeší další země v Evropě a v Severní Americe. „Nevidím podstatnější rozdíl mezi ČR a jinými zeměmi na západ od nás. Důvod, proč je obecně méně žen ve vrcholných funkcích, bych spatřovala v osobních schopnostech případných kandidátek a jejich odhodlanosti a vytrvalosti usilovat o místo ve vrcholovém managementu. Je jasné, že ženy, ať už je to kdekoli, musí své kvality prosazovat daleko důrazněji než muži ve stejném postavení. Je to bohužel stále záležitost kulturních a společenských stereotypů,“ řekla Profitu Klára Štěpánková, partner a celofiremní vedoucí sekce Real Estate právní kanceláře Kinstellar.

Vlády vyspělých zemí však tento problém řeší mnohem aktivněji než čeští politici. Například francouzský ministr práce a sociálních věcí Eric Woerth avizoval, že připravuje změny umožňující trestat firmy, jež dávají ženám za stejnou práci méně peněz než mužům. „Platy žen jsou nižší než platy mužů za stejnou práci. To je urážka demokracie a našeho sociálního modelu,“ uvedl Eric Woerth. Norsko již před časem zavedlo minimální 40procentní podíl žen ve vedení všech firem registrovaných na burze. „Nejdříve byly obavy, zda se najde dostatečný počet expertek. Nyní se ukazuje, že to funguje velmi dobře. Expertek je dost a firmy prosperují,“ říká Jana Smiggels Kavková.

Brusel se zlobí

Podobným směrem se ubírají také úvahy evropských komisařů. Ani jim se nelíbí, že v zemích EU je ve vedení firem výrazně méně žen. Například v Německu jsou mezi 200 největších firem jen 2,5 procenta manažerek ve výkonných radách. Země se přitom k odstranění nerovnosti v této oblasti zavázala již před devíti lety. V celé Evropské unii pak zasedají v představenstvech firem vedených na burze z 89 procent jenom muži.

Evropská komise tak pracuje na návrhu, který by od roku 2015 nařizoval firmám mít mezi manažery a v představenstvech 30 procent žen, do roku 2020 pak 40 procent. Mnohé úspěšné manažerky však s cestou povinných kvót nesouhlasí. „Nevěřím na povinné kvóty. Vysokého podílu žen ve vedoucích pozicích v celé firmě jsme dosáhli díky vytvoření přirozeně rovných příležitostí pro všechny zaměstnance,“ míní Muriel Anton. Vodafone přitom sám může být v této oblasti vzorem, ve vedení firmy je žen přibližně polovina.

Celosvětově podle Organizace spojených národů zastává vedoucí pozice v soukromé a veřejné sféře zhruba 14 procent žen. Ženy podle OSN mají k dispozici pouhou setinu světového bohatství a do kapsy jim jde jen desetina světových příjmů.

Vláda: jen pro chlapy

Kde mají podle manažerek kvóty smysl, třeba jen na přechodnou dobu, je politika. I tam platí, že čím vyšší a lépe placené pozice, tím méně žen. Tím nejhorším příkladem je přitom současná vláda. Mezi jejími ministry není po mnoha letech jediná žena. „Je to špatný signál. Za povšimnutí stojí souvislost, že do Poslanecké sněmovny se dostalo nejvíce žen v novodobé historii, ale zcela vypadly při rozdělování nejvyšších postů,“ upozorňuje Helena Skálová. V Poslanecké sněmovně je v současnosti 22 procent žen, v Senátu 21 procent. I když tato čísla mají k rovnému postavení ještě daleko, oproti minulým rokům znamenají zlepšení. Například podíl žen v dolní komoře parlamentu se dlouhodobě pohyboval kolem 15 procent.

Než se stát pustí do řešení situace ve vedení soukromých firem, měl by si podle odborníků udělat pořádek na vlastním písečku. Rozdíly v příjmech mezi muži a ženami totiž přetrvávají i ve státních organizacích s tabulkovými platy, kde by teoreticky měly být v rámci jedné platové třídy mzdy shodné. „S pomocí odměn a různých benefitů však také tady berou muži vyšší peníze než ženy,“ uzavírá ředitelka organizace Fórum 50 %.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít