Ženy na trůnu

03. ledna 2012, 08:31 - Zina Plchová
03. ledna 2012, 08:31

Rok 2012 by se směle mohl nazvat rokem, kterému budou vládnout ženy. Platí to o ekonomice, politice, byznysu i sportu či popkultuře.

Foto: Profimedia.cz

Evropě vládne žena. Hlavou mezinárodního finančního systému je žena. Nejobdivovanějšími podnikateli jsou ženy. Takovou ženskou vlnu moderní historie už dlouho nepamatuje. Patrně poslední výraznou ženou evropské politiky byla před 30 lety Margaret Thatcherová. Ani u jedné z dam, které budou letos udávat tón světového dění, nelze mluvit o opatrném našlapování. Všechny vědí, co chtějí, drží kormidlo pevně v rukou a dokáží si prosadit svou.

Zachránkyně eurozóny

Klíčové role Angely Merkelové v evropské politice si všiml i časopis Forbes, který ji pro rok 2011 vyhlásil nejmocnější ženou a zároveň čtvrtým nejmocnějším člověkem světa. Časopis ocenil zejména fakt, že Angela Merkelová je faktickým lídrem EU. Ostatně podobně ji vnímají nejen v Německu. Nedávný průzkum ukázal, že například Francouzi mají v německou kancléřku, mimochodem první ženu v tomto úřadu, větší důvěru než ve vlastního prezidenta Nicolase Sarkozyho. Angela Merkelová u nich získala 46 procent, zatímco Sarkozymu důvěřuje jen 33 procent Francouzů.

Přesto nemá Angela Merkelová pozici jednoduchou. Na rozhazování členských zemí sedmadvacítky doplácí a v budoucnu ještě doplácet bude především Německo, jako nejsilnější ekonomika Unie. Ne všichni Němci mají pro takový vývoj pochopení. Nicméně průzkumy veřejného mínění ukazují, že podporu obyvatel Merkelová nijak výrazně neztrácí. Sociologický institut Forschungsgruppe Wahlen dokonce zjistil, že za poslední rok sympatie Němců ke kancléřce rostou. V červnu roku 2011 ocenil její zásluhy i prezident Barack Obama, který jí udělil nejvyšší americké civilní vyznamenání – Prezidentskou medaili svobody.

Zatímco Angela Merkelová vede německý kabinet už déle než šest let, druhá nejvýraznější žena světové ekonomiky, Christine Lagardeová, je v čele Mezinárodního měnového fondu nováčkem. Po skandálu Dominiqua Strauss-Kahna se tato bývalá francouzská ministryně financí ujala funkce 5. července loňského roku. Časopis Forbes ji pro rok 2011 přisoudil pozici deváté nejmocnější ženy světa a vyzdvihl zejména to, že v eurozóně dokázala prosadit nepopulární rekapitalizaci evropských bank. Ani v roce 2012 ji ale nečekají lehká rozhodnutí. Mezinárodní měnový fond se pod jejím vedením bude dál podílet na záchraně zadlužených zemí eurozóny, jako je Řecko, Irsko a Portugalsko. K rozumu by fond měl přivést Maďary, pokud chtějí další mezinárodní pomoc. Vyloučena není ani záchrana jiných evropských zemí. Ve hře tak jsou nejen částky v hodnotě stovek miliard eur, ale také důvěra v MMF.

Ženy v byznysu

Ženy v letošním roce vládnou i podnikatelům. Ostatně ve světové i české anketě o podnikatele a manažera roku zvítězily loni zástupkyně něžného pohlaví. Nejúspěšnější ženou byznysu je podle Ernst & Young Olivia Lummová. Podnikání začínala s 20 tisíci singapurskými dolary, které získala z prodeje bytu a auta. Firmu Hydrochem, později Hyflux, na prostředky na úpravu vody, filtry či chemikálie zakládala se třemi zaměstnanci a zákazníky objížděla na motorce. Ani období dospívání neměla jednoduché. Vyrůstala s adoptivní matkou, vlastní rodiče nikdy nepoznala a na to, aby mohla studovat střední školu, si musela přivydělávat.

Životním příběhem silné ženy se může chlubit i Senta Čermáková, která jako první žena v historii zvítězila v české anketě Manažer roku. Po studiích kybernetiky na elektrotechnické fakultě ČVUT začínala ve firmě Digital Equipment Corporation. Ta se po pár letech spojila s Compaqem a později došlo i na fúzi s mezinárodním obrem, firmou Hewlett-Packard. Hned po spojení společností se Senta Čermáková přihlásila do konkurzu na pozici marketingové ředitelky, ve kterém vyhrála. V nadnárodním gigantu tak nyní zastává funkci mezinárodní marketingové ředitelky. Jak Senta Čermáková řekla Profitu, úspěch si vydřela. „Já svou práci dělám 20 let. Napřed jsem začínala na českém trhu, pak jsem šla na region, pokračovala na světovou úroveň. Moje kariéra tedy byla opravdu vydřená, krůček po krůčku. Nikdo mi nic neodpustil. Pracuji s velkým nasazením a ještě z toho mám radost.

Vládkyně sportu a popu

O velké nasazení ale není nouze ani v jiných oborech, než je politika nebo byznys. Ostatně důkazem toho jsou zápasy české tenisové královny, jako bylo finále ve Wimbledonu, souboje na Turnaji mistryň či finále týmového FedCupu. Petra Kvitová je podobně cílevědomou a odolnou ženou, jako všechny ostatní, o kterých už byla řeč. Právě uzavřená sezona je toho důkazem. Rodačka z Fulneku byla vyhlášena na okruhu WTA nejlepší hráčkou roku, získala i české ocenění Sportovec roku a zvítězila ve všech zápasech hraných v hale. I přes sezonu snů zůstává stále skromná, a je tak pro české děti ideálním sportovním vzorem. Petra Kvitová je úspěšná i z ekonomického pohledu. Za rok 2011 vydělala nejvíc z českých tenistů, víc než pět milionů dolarů.

I přesto, že jde na české poměry o enormní částku, ve srovnání s podnikatelským úspěchem jiné mladé dámy jde v podstatě o drobné. Zpěvačka Lady Gaga, proslulá zejména originálními převleky a maskami, vydělala za období od května 2010 do května 2011 v přepočtu víc než 1,7 miliardy korun a je v tomto ohledu nejúspěšnějším světovým umělcem. Časopis Forbes ji jako nejmladší členku seznamu zařadil na 11. místo v žebříčku nejmocnějších žen světa. V kategorii celebrit Forbesu ale jednoznačně vede a je světovou hvězdou číslo jedna. Její Facebook má 36 milionů fanoušků a její poslední album The Fame Monster se stalo s 5,8 milionu prodaných kusů celosvětově nejúspěšnější deskou roku 2010.

Už v českých legendách se praví: „Běda mužům, kterým žena vládne.“ V případě žen, které vládnou právě začínajícímu roku, ale nejsou obavy namístě. Ačkoliv jsou každá jiná, některé vlastnosti je spojují. Jde o důslednost, cílevědomost a nadání. Navíc ve spojení s dlouholetou mravenčí prací a kariérním postupem krůček po krůčku. V takovém případě v roce 2012 běda mužům nebude.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít