Zemětřesení na Nipponu

03. září 2009, 14:34 - Martin Rychlík
03. září 2009, 14:34

Po půlstoletí se mění politický kurz ostrovního císařství

Tokio se chvělo, když jej počátkem srpna zasáhlo silné zemětřesení o síle 6,9 stupně Richterovy škály. A koncem srpna ze zachvělo podruhé… Daleko silněji. V parlamentních volbách do Sněmovny reprezentantů, dle japonské ústavy vlivnější z obou komor, drtivě zvítězila opoziční, levicovější Demokratická strana Japonska (DPJ, Minšutō). DPJ získala 42,4 procenta hlasů a 308 křesel ze 480, dosud vládnoucí Liberálně-demokratická strana (LDP, Džijū-Minšutō) se musela spokojit s 26,7 procenta a 119 poslanci. Poměr zastoupení poslanců se úplně překlopil. Konzervativní LDP, jež vládla zemi 54 roků s krátkou pauzou počátkem devadesátých let, doplatila na zhoršenou ekonomickou situaci země, vlastní skandály, rekordní nezaměstnanost (5,7 procenta) a nespokojenost Japonců s nedostatečnou sociální politikou.

Tváře voleb: omluva & revoluce

Nepopulární premiér Taró Aso byl médii často označovaný za nejhoršího předsedu vlády všech dob. Nemá prý charisma a vyrostl na komiksech. „Za výsledek voleb se omlouvám,“ sdělil Aso a ihned rezignoval na post šéfa strany. Úsměvy už naopak rozdává dvaašedesátiletý lídr DPJ Jukio Hatojama. „Je to revoluce, příležitost ke změně,“ říkal takřka „obamovsky“ televizi NHK po ohlášení prvních volebních odhadů. Pro dějinný úkol bude mít absolvent elitní University of Tokyo a vnuk zakladatele pneumatikářského impéria Bridgestone obří šanci. Hatojama je prakticky jistým premiérem. Vítězná strana má právo vybrat šéfa kabinetu; dle agentury Kjódó se tak stane na čtyřdenní schůzi parlamentu od 16. do 19. září, přičemž podle utajeného zdroje je již termín zahrnut i v programu císaře Akihita.
Jaký je budoucí premiér? Rád se vidí v roli středolevého vůdce, sází na nový styl, kritizuje kapitalismus a velkopodnikatelské tlaky na politiky. Slyšte hlavní paradoxy: Hatojamův dědeček byl tím, kdo roku 1955 spoluzakládal LDP, a jeho vnuk – který byl ostatně v letech 1986 až 1993 jejím členem – ji nyní pomáhá vyvrátit. Rodině se přezdívá japonští Kennedyové, Hatojamova choť a někdejší operní diva Mijuki (66) prý „sdílí s první dámou USA Michelle Obamovou citlivost“, nicméně Japonsko se má pod jejich vedením od Ameriky spíše odklonit. Druhou nejsilnější ekonomiku světa, kterou možná letos předhoní Čína, čekají změny.

Princezny proti veteránům

DPJ už zahájila koaliční jednání s menšími stranami: sociálními demokraty (Šakaj Minšutō, sedm křesel) a Lidovou novou stranou (Kokumin Shintō, tři mandáty), což koalici přibližuje magickému číslu 320 – dvoutřetinové většině v dolní komoře. Ministrem zahraničí se podle CNN nejspíš stane Katsuja Okada, který v květnu prohrál s Hatojamou souboj o křeslo předsedy strany. Povolání do kabinetu se dočkají i některé z „čety princezen“ – skupiny mladých poslankyň, jež se výrazně prosadily. Mimochodem: po volbách se ostrovní parlament stal „nejženštějším“ v japonských dějinách. Ze 480 křesel jich 54 obsadí dámy, tedy o jedenáct více nežli v předchozím období, na čemž mají výrazný podíl právě demokraté, jak připomíná agentura AFP. Ženy bodovaly zvláště v okrscích proti doyenům LDP typu bývalých ministrů financí Koarua Josana a Soičiho Nakagawy (ten se v březnu proslavil svou opileckou eskapádou na tiskovce v Římě). Neuspěla ani „Koizumiho dítka“ – sportovci a televizní hvězdičky – čili oblíbenci kdysi mimořádně zbožňovaného premiéra Džuničiróa Koizumiho. Nicméně jeho pravý syn Šindžiró (28) se do sněmovny dostal. Dle mnohých může být symbolem „dědičné politiky“ a přetrvávajících rodinných vazeb, tedy toho, proti čemu demokraté v kampani zásadně brojili.

Tisk spokojen, ale zvědav

Jak hodnotí výsledky média? „Místní tisk se zabývá hlavně tím, kdo ve vládě obsadí jaké posty a jak nový kabinet splní sliby, jež dal voličstvu. Obecně jsou však japonská média s výsledkem, který byl očekáván, spokojena. Podobně jako celá společnost hodnotí změny pozitivně a vidí je jako nový začátek. Přeci jen, LDP vládla zemi více než půlstoletí a její odklon od moci je nejvýznačnější událostí za několik dekád,“ řekl týdeníku EURO Monzurul Huq, prezident The Foreign Correspondent’s Club of Japan (FCCJ), který zastřešuje dva tisíce novinářů v zemi. „Média by rovněž ráda viděla změny ve spravování země, což bude záležet na snížení byrokracie. Očekává se posun v zahraniční politice. Nippon se nejspíše stane méně závislým na paktu s USA a chtěl by být nazírán jako rovnocenný partner v globálních otázkách,“ konstatuje z tokijského ústředí bangladéšský korespondent. Hovoří se i o zlepšení vztahů s Čínou, užších vazbách na asijské země (Hatojama přednesl vizi o jakési obdobě EU a společné měny!) nebo o dořešení sporu s Ruskem o Kurilské ostrovy. Souvisí s tímto nějak fakt, že Hatojamův syn studuje na Moskevské státní univerzitě? Je rovněž možné, že nová vláda bude usilovat o stahování amerických vojáků, jichž je na základnách císařství asi 47 tisíc. USA reagovaly na japonské volby prohlášením o další spolupráci a „blízkém partnerství“.

Snad sliby nebudou chyby

Plány velké, nicméně nezkušená DPJ existuje pouhých třináct let. A Hatojama, ač zakladatel, jí šéfuje pouze pár měsíců. Je vůbec reálné, aby strana v době recese splnila sliby, které zahrnují mimo jiné snížení daní na benzin, odstranění dálničních poplatků, zvýšení minimální mzdy, zavedení měsíční podpory na každé dítě, zvýšení porodného na 550 tisíc jenů (4000 eur), snížení daní pro důchodce či bezplatné vzdělání? Kritiků se najde vždy dost; konzervativci již reagovali v kampani animovaným virálním videoklipem, v němž Hatojama naslibuje nevěstě báječný život, ale na otázku, jak jej obstará, odpoví: „To vyřešíme až po svatbě…“
Nippon tíží řada problémů, včetně strašidelného stárnutí populace. V uzavřené a pyšné zemi, kde prakticky neexistuje imigrační politika, se má počet nynějších 127 milionů obyvatel do roku 2050 snížit o 30 milionů. A v témže roce bude mít Japonsko milion stoletých lidí! „Japonci skutečně čelí potížím, jež nemají lehká řešení. Ale země má veliký potenciál, aby výzvám uměla vzdorovat. Pakliže DPJ vážně uchopí plány na lidsky zaměřenou politiku, může uspět. Strana má silný mandát, který není založen pouze na populismu, jako tomu bylo v posledních volbách pod Koizumiho (LDP) vedením,“ myslí si Huq.

Dobrá lekce, velká šance

Obří propad ve volbách byl pro LPD fackou. Chvíli se spekulovalo dokonce o zániku strany nebo její obrodě; 8. srpna už „odpadlík“ a někdejší ministr Jošimi Watanabe založil Vaši stranu (Minna no Tō, pět křesel), která vybízí ke snížení vlivu podnikatelských struktur na politiku. I další členové vládní partaje dávali najevo nesouhlas s Asovými projevy a činy, takže v kampani odmítali premiérovy „podpůrné“ návštěvy na svých předvolebních mítincích v obavách ze snížení preferencí… Jakou mají liberálové budoucnost? „Pro LPD to bylo dobrá lekce. Vládla zemi posledních 55 let a stala se arogantní, nečistou a nevýkonnou. Věřím, že si vezmou upřímné ponaučení a řádně si v domě uklidí. Až pak se budou moci vrátit k moci,“ řekl týdeníku EURO Tadaši Ohtaka, zkušený diplomat a bývalý japonský velvyslanec v Československu. „Osobně se domnívám, že Hatojamův kabinet bude těžce bojovat, aby zvládl všechna svá předsevzetí jak v domácí, tak zahraniční politice. Před oběma stranami leží těžké úkoly,“ vypráví muž, jehož manželka Setsuko Ohtaková je předsedkyní Společnosti japonsko-českého přátelství.

Peníze, peníze, peníze...

Nejtěžší práce čeká kabinet v ekonomice. Nippon zaměřený na export je postižen jeho katastrofálním propadem. Přibývá lidí bez práce. „A dřívější produktivita práce je již passé. Během posledních deseti let spadla o polovinu,“ připomíná Aleš Michl, analytik Raiffeisenbank. „Když se podívám na veřejné zadlužení Japonska, je nadohled dvěma stům procent HDP. Vláda výdaji doslova cementuje ekonomiku. Podle Bloombergu je v Japonsku 113 hlavních řek. Zbyly jen tři, přes které se nestaví most, přejezd, nadjezd či co – stálo by za zvážení, zdali by se nemělo začít od píky: kumulovat kapitál, nikoliv růst na dluh a pyšnit se dálnicí Tokyo Bay Aqualine – jakousi ,posh-dálnicí‘ v tunelu,“ říká Michl, jenž vidí další problémy v chybějících nápadech či deflaci. „To je zhouba. Ono se na první pohled může zdát pěkné, že ceny jdou dolů. Ale představte si firmu, která musí neustále zlevňovat výrobky; dříve či později to odnesou zaměstnanci…,“ dodává.
Dle japonské centrální banky přetrvá deflace další dva roky. Lidé se bojí utrácet. Vyčkávají. O 5,2 procenta poklesly meziročně prodeje aut, mzdy se snížily o sedm procent. Japonci přestávají cestovat: největší asijské aerolinky Japan Airlines přepravily na domácích linkách o třináct procent méně cestujících, do zahraničí činil pokles 17 procent (a jen za druhé čtvrtletí vykázaly JAL astronomickou ztrátu 99 miliard jenů, asi 18,5 miliardy korun!). „Je vidět, že Japonci šetří. Obracejí každý jen, přitom právě oni si dříve potrpěli na značkové, drahé zboží. Přibyly obchody s levným zbožím za jednotnou cenu 105 jenů, což bylo dříve nemyslitelné,“ řekl týdeníku EURO český velvyslanec v Tokiu Jaromír Novotný. Sečteno podtrženo: nová japonská vláda má před sebou čtyřletý, silný mandát, nicméně premiér Hatojama by si měl raději nacvičit cestu k tokijské svatyni Sensō-dži. Třeba tam vymodlí zázrak.

*
GRAF (ilustrace křesla)
Překlopený parlament Zastoupení stran ve 480členné Sněmovně reprezentantů:
Demokratická strana – 308
Liberálně-demokratická strana – 119
Komeitō – 21
Komunistická strana – 9
Sociálně-demokratická strana – 7
Vaše strana – 5
Lidová nová strana – 3
Nezávislí/ostatní – 8
Pramen: NHK, Kjódó
Pozn.: 180 poslanců je voleno systémem poměrného zastoupení ve vícemandátových obvodech, 300 poslanců většinovým systémem z jednomandátových volebních obvodů BOX (foto televize)
Přešlápnutí doleva?**
Co očekávat od změny vlády v Japonsku:
* Nezávislejší vztah vůči USA, méně amerických vojáků
* Užší vazby na Asii, zlepšení vztahů s Čínou, ale i Ruskem
* Posílení sítí sociálního zabezpečení, důchody, podpory
* Až do roku 2013 zmrazení hlavní spotřební daně (5 %)
* Nižší zdanění malých a středních podniků (z 18 na 11 %)
* Zvýšení porodného na 550 tisíc jenů (105 tisíc korun)
* Odstranění dálničních poplatků, snížení daně na benzin
* Zákaz darů podniků politickým stranám
Pramen: ČTK, AFP

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít