Zemědělcům chybí odvaha

18. prosince 2006, 00:00 - PETR HAVEL
18. prosince 2006, 00:00

OTAKAR JIRÁNEK, ŘEDITEL SPOLEČNOSTI COUNTRY LIFE„Českou bioprodukci brzdí unijní politika a malá odvaha zemědělců,“ říká šéf společnosti Country Life - největšího tuzemského obchodníka s bioprodukty.Proč je pořád tak malá nabídka produktů od tuzemských biozemědělců, z nichž většina pouze ekologicky obhospodařuje travní porosty a produkuje ekoseno?

OTAKAR JIRÁNEK, ŘEDITEL SPOLEČNOSTI COUNTRY LIFE

„Českou bioprodukci brzdí unijní politika a malá odvaha zemědělců,“ říká šéf společnosti Country Life - největšího tuzemského obchodníka s bioprodukty.

Proč je pořád tak malá nabídka produktů od tuzemských biozemědělců, z nichž většina pouze ekologicky obhospodařuje travní porosty a produkuje ekoseno?

Protože dělat ekoseno je nejpohodlnější a z hlediska dotací nejvýhodnější - pěstovat plodiny je daleko náročnější například na lidský potenciál, a kromě toho u nás nejsou rozvinuty navazující struktury - skladování, zpracování, prostě aktivity zajišťující vyšší přidanou hodnotu.

Co by tedy pomohlo žádoucímu vývoji -více peněz, jiná struktura dotací nebo podpora výstavby zpracovatelských kapacit? Především větší odvaha zemědělců pustit se do ekologické produkce. Komplikací je ale víc, třeba i politika Evropské unie. Když chce například někdo převést travní porosty na ornou půdu a ekologicky na ní hospodařit, přichází o dotace. To byl i náš případ - potřebovali jsme rozšířit produkci, tak jsme rozorali nějaké louky a o podporu jsme přišli. To ale znamená, že odbyt se zvyšuje - a to odbyt za obvykle vyšší ceny než za konvenční zemědělské produkty. Jde o to, jakou cenovou představu mají zemědělci, ale obecně to platí. Ceny zahraniční produkce, která zatím u nás dominuje, jsou často dost vysoké. Nevyrobili bychom u nás biopotraviny levněji? Dá se říci, že ano, ale ne úplně vždycky -paradoxně jsou některé komodity schopni biozemědělci v zahraničí vyprodukovat levněji. Možná proto, že se tam bioprodukce více prodává. Určitě i proto, u nás bylo dosud velmi málo potravinářských podniků ochotných ekologické suroviny zpracovávat. Ale poslední dobou se již blýská na lepší časy, někteří velcí výrobci, jako Hamé Babice, Špak, Emko a další, chtějí zavádět řady bio. Problém je, že pro biovýrobu je nutné příslušné provozy certifikovat, konvenční produkce se nesmí s bioprovozem křížit, a tak dále. Myslíte si tedy, že je lepší postavit kapacitu na zpracování biopotravin na zelené louce? Podle mne cesta vede přes specializované bioprovozy, k tomu je ale třeba dostatečné dávky podnikatelského ducha a taky peníze. Jeden podnik si vyžaduje investici v řádech desítek milionů korun, malá pekárna v řádu jednotek milionů. Je také třeba, aby rostl trh s těmito produkty - v České republice utratí spotřebitelé za biopotraviny řádově 30 korun ročně, v zahraničí je to přibližně dvacetkrát tolik. Odbytu biopotravin by ale mohly pomoci obchodní řetězce - řada z nich v poslední době rozšiřuje o tyto výrobky svou nabídku.

Ano, ale s řetězci je to velmi složité. My s nimi spolupracujeme už asi deset let, některé byly velmi vstřícné, zaváděly se například speciální regály pro bio, jenže postupně se zájem snižoval tak, jak si řetězce připravovaly půdu na to, aby si vlastní řady bioproduktů vozily ze zahraničí. Navíc nás tlačí do likvidačních cenových podmínek. Oni si myslí, že bioprodukci budou prodávat za stejnou cenu jako klasické potraviny. My jsme například přestali právě kvůli tomu do některých sítí dodávat, protože se nám to již nevyplatilo.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít