Zemědělci odmítají členství v komoře

19. dubna 2004, 00:00 - PETR HAVEL
19. dubna 2004, 00:00

NÁVRH NOVELY ZÁKONA O KOMORÁCH, KTERÝ MÁ AMBICI ZAVÉST POVINNÉ ČLENSTVÍ PODNIKATELŮ, VZBUDIL ŘADU DISKUZÍ. PROTI ČLENSTVÍ V AGRÁRNÍ KOMOŘE ČR (AK) JSOU TAKÉ ZEMĚDĚLCI - VĚTŠINOU SOUKROMÍ.

Podnikatelé by měli platit každoročně registrační poplatek

Podnikatelům vadí zejména povinné poplatky, které by odváděli na činnost Agrární komory (AK), která v případě soukromých zemědělců ani nehájí jejich zájmy. „Je to pro nás naprosto zásadní problém, jedna z našich priorit,“ konstatuje tajemník Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ) Michal Pospíšil. Předseda Asociace Stanislav Němec v otevřeném dopisu prezidentu AK Václavu Hlaváčkovi píše: „Jménem ASZ vás důrazně upozorňuji, že si v žádném případě nepřejeme, abyste si vy a vaše organizace uzurpoval jakékoliv právo rozhodovat o našem soukromém a svobodném podnikání či vedl jakoukoliv evidenci o našich firmách,“ píše se v dokumentu. Podle Němce je povinné členství i zástěrkou pro AK jak vyřešit svou finanční situaci. Soukromí zemědělci „nevidí důvod, proč by se měli dostat do jakéhokoliv područí organizace své vlastní konkurence“. Navíc, jak soukromníci tvrdí, jejich konkurence má diametrálně rozdílné názory. Organizace sdružuje i převážnou většinu těch, kteří dluží 15 miliard korun oprávněným osobám za takzvané transformační podíly. Komoře vyčítají soukromníci i to, že se zemědělci v ČR dostali v očích laické veřejnosti „do role profesionálních plaček“.

ODBORÁŘI JSOU VLAŽNÍ

Povinné členství kupodivu nepodporují ani zemědělští odboráři. Jak totiž konstatoval předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy - Asociace svobodných odborů Bohumír Dufek, je postoj AK, která novelu podporuje, poněkud schizofrenní. „Je to paradoxní - zaměstnavatelé jsou proti členství svých zaměstnanců v odborech a přesvědčují je, že není dobré být kdekoli organizován. Pak ale slyšíme od zástupců Hospodářské a Agrární komory, že by chtěli zavést povinné členství. Já se domnívám, že by nemělo být nic povinného, ani registrace podnikatelů v komorách. Na druhé straně si ale myslím, že by měl existovat určitý minimální finanční poplatek od těch, kteří nechtějí být organizováni v takových komorách, protože často využívají jejich informační servis a měli by na něj z pozice slušnosti přispět,“ říká Dufek. Skutečností je, že v ČR hospodaří asi 20 000 podnikatelských subjektů v rodinných farmách a jsou zásadně proti povinnému členství v AK. Kromě toho působí v zemědělství přes tisíc organizací právnických osob (družstva, obchodní společnosti, akciové společnosti, společnosti s ručením omezeným), které zaměstnávají přes 100 000 lidí v zemědělské prvovýrobě. Novelu zákona přitom podporují především představitelé právnických osob, v praxi necelé procento občanů působících v zemědělské prvovýrobě.

KOMORA SLIBUJE, ŽE ZKVALITNÍ POSKYTOVÁNÍ SLUŽEB

Návrh novely zákona o Hospodářské a Agrární komoře počítá se zavedením povinné registrace všech podnikatelů, v zemědělství v rámci AK. Podnikatelé by měli na účet AK navíc platit každoročně registrační poplatek, přičemž doklad o zaplacení má být povinnou přílohou daňového přiznání. Podle Agrární komory je důvodem novely potřeba zkvalitnit poskytování služeb komory, které mají podpořit rozvoj zemědělských firem. Tím lze podle AK „rozšířit možnosti konkurenceschopného podnikání“. Zemědělci však o servis AK nestojí - dosud totiž žádnou plnohodnotnou podporu neposkytuje ani svým současným členům „O rozvoj svých firem se postaráme sami bez vaší pomoci,“ píše N ěmec v dokumentu ASZ.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít