Země (opravdu) neomezených možností

14. února 2005, 00:00 - TOMÁŠ STINGL
14. února 2005, 00:00

RUSKODavid Škrla se před několika lety odstěhoval do Ruska. V Moskvě si našel manželku a začal podnikat v ruském výstavnictví. Jeho firma Vystavki Brno prosperuje. Škrla říká, že Rusko je velmi slibný trh.

RUSKO David Škrla se před několika lety odstěhoval do Ruska. V Moskvě si našel manželku a začal podnikat v ruském výstavnictví. Jeho firma Vystavki Brno prosperuje. Škrla říká, že Rusko je velmi slibný trh. * Proč jste se rozhodl podnikat právě v Rusku a kdy vaše tamější firma vznikla? Vystavki Brno, která je ruskou obdobou naší společnosti s ručením omezeným, byla založena v březnu 2002 jako stoprocentní dceřiná společnost Veletrhů Brno. Toto rozhodnutí padlo už o rok dříve na Moravě. Souviselo především s rozvojem technické podpory našeho hlavního partnera a zároveň vlastníka, německé společnosti Messe Düsseldorf. Ta v té době rovněž zakládala pobočku v Moskvě. * Jak vypadal začátek firmy? Krátce řečeno, byl složitý. Kromě obyčejných starostí spojených se zahájením provozu jsme se potýkali i se specifikami ruského daňového a bankovního systému. * Které to jsou?

Některé věci pro mě byly nepochopitelné. Například kontrola devizových prostředků, které inkasují ruské firmy za služby ze zahraničí od svých klientů. Každá operace tohoto druhu je kontrolována ruskou centrální bankou. S tím je spojena neuvěřitelná byrokracie, kterou musíme pokaždé procházet v naší bance.

* Jak byste charakterizoval ruský trh? V nedávné minulosti bylo v socialistickém bloku známé heslo: Sovětský svaz -země neomezených možností. Je možné říci, že i po rozpadu SSSR skrývá ruský trh spoustu nevyužitých příležitostí. To platí jak o Moskvě, tak především o více jak 80 regionech Ruské federace. * Jak se to projevuje třeba ve vašem oboru, tedy ve výstavnictví?

Jako příklad převisu poptávky mohu uvést, že Moskvě, která je centrem mezinárodního výstavnictví, chybí až statisíce metrů čtverečních výstavní plochy ročně. Stávající veletržní centra tedy pokrývají zájem vystavovatelů pouze částečně. Ještě horší je situace v regionech, kde je fungující výstaviště spíše zázrakem. Obvykle jsou výstavy pořádány v naprosto nevyhovujících prostorách.

* Co chystáte v nejbližší době? Od tohoto roku se naše společnost zabývá také zastupováním zakládající společnosti Veletrhy Brno, tedy získáváním vystavovatelů z ruského teritoria na akce pořádané v Brně. Rozšíření o tuto činnost nám otevírá nové obzory, a to především v regionech. * Co je podle vás nejtěžší pro podnikatele, který začne podnikat v zahraničí?**

Co se mne týká, tak bylo nejtěžší především zvyknout si na jinou kulturu, řeč a zvyklosti běžného života. Já jsem byl v té době svobodný a bral jsem tuto nabídku jako výzvu. Chtěl jsem si prostě vyzkoušet, zda jsem toho schopen. Krátce po svém příjezdu do Moskvy jsem se seznámil se svou ženou, se kterou máme zatím jednoho syna, další přírůstek očekáváme v srpnu. Pro člověka je nejdůležitější dobré zázemí. A v cizí zemi toto platí dvojnásob.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víkend bude plný prázdnin: trošku volna a více času
Servisní prohlídka auta na zimu: Kolik stojí a na co se zaměřit
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje příspěvek
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Auta
Neodolatelně lákavá nabídka pro dealery VW a Škoda? Hyundai…
Bateriová revoluce: Toshiba má akumulátor, který se nabije za šest minut
Opel Insignia GSi sice nemá šestiválec, ale na Ringu je o 12 sekund rychlejší než OPC
XF Sportbrake vrací Jaguar do hry velkých ředitelských kombíků
Zaspí silničáři i letos? Časem by mohlo být každoroční překvapení ze sněhu minulostí
Technologie
Adware a Defender zpomalí váš počítač nejvíce, Eset a F Secure naopak nejméně
Nákupní tip: Čtečka Kindle Paperwhite je dnes o 800 Kč levnější
Nejsme napojení na ruskou vládu, říká Kaspersky a poskytne důkaz
Opustí AMD s GPU továrny GlobalFoundries? Čipy Navi na 7 nm má prý vyrábět TSMC
Bixby 2.0: hlasový asistent Samsungu se rozšíří i do ostatních zařízení, půjde přes něj ovládat ledničku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít