Země EU mají odlišné zvyklosti

26. července 2004, 00:00 - SOŇA GULLOVÁ , VŠE Praha JANA HÁJKOVÁ
26. července 2004, 00:00

JAK USPĚT PŘI PODNIKÁNÍ NA SPOLEČNÉM TRHU Přes množství společných prvků zůstává i v rámci jednotného trhu EU řada odlišností. Každá země má odlišnou mentalitu a obchodní zvyklosti.

JAK USPĚT PŘI PODNIKÁNÍ NA SPOLEČNÉM TRHU

Přes množství společných prvků zůstává i v rámci jednotného trhu EU řada odlišností. Každá země má odlišnou mentalitu a obchodní zvyklosti. Od začátku letošního května jsme součástí jednotného trhu Evropské unie. Vstup znamená především lepší možnosti obchodních vztahů s firmami ze států Unie. Stále více českých podnikatelů se bude setkávat s partnery z dalších členských zemí, jednat s nimi a uzavírat kontrakty. Ať už se tak stane na „domácí“ půdě České republiky nebo v zahraničí, vyplatí se na tato jednání patřičně se vyzbrojit. K úspěchu jednání totiž mohou pomoci i drobnosti. POMŮŽE ZNALOST NÁRODNÍ MENTALITY Na první pohled je evropská mentalita stejná nebo přinejmenším hodně podobná. Při podrobnějším zkoumání ale zjistíme mezi státy řadu rozdílů v kulturních, společenských a obchodních zvyklostech - například v oslovování partnera při jednání či ve způsobu vedení obchodního jednání apod. Liší se mimo jiné také požadavky na dochvilnost, pravidla při jednání o ceně, zvyklostí týkajících se obchodního oběda nebo večeře. Zatímco velké mezinárodní společnosti díky postupující globalizaci a multikulturnímu soužití vytvářejí určitý evropský standard obchodního jednání, v menších či středních podnicích se národní mentalita projevuje výrazněji. Platí to zejména o nejmenších živnostnících, obchodnících či řemeslnících. A právě včasné informace o odlišnostech mohou výrazně pomoci k úspěchu při jednání s nimi. ODLIŠNÉ ZAČÁTKY Vstup do Evropské unie přinese také lepší možnost zakládání zahraničních poboček českých firem. Vzhledem k daňovým či jiným rozdílům není vyloučeno ani přestěhování firmy do zcela jiného státu, který nabízí lepší podmínky k podnikání. Profit proto přináší užitečné informace: za jakých podmínek lze v jednotlivých zemích Unie založit firmu, jaký jsou postup a povinnosti při zakládání společnosti nebo kde získat potřebné informace. Také zde jsou totiž mezi jednotlivými členskými státy velké odlišnosti. V EU platí zásada, že v každé členské zemi může bez omezení podnikat kterýkoliv subjekt z jiného členského státu. Musí ale splnit stejné podmínky pro podnikání jako místní podnikatelé. ZÁKLADNÍ PŘEHLED**

Chceme poskytnout alespoň základní informace o obchodních zvyklostech, mentalitě a postupu zakládání firem v jednotlivých zemích. Kvůli značnému rozsahu tématu přináší tento Speciál informace o sedmi z nových členských zemí, další státy představíme ve Speciálu příští týden. Připomínáme, že jednotlivé členské státy - z pohledu jejich daňových systémů a podmínek pro investování - představujeme v pravidelném seriálu Profitu už od začátku letošního roku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Samsung má hotový 8nm proces, poslední před EUV. Výroba může začít, zájem má Qualcomm
Jak ve Windows 10 Fall Creators Update odstraněním staré instalace systému ušetřit pár „giga“?
Photoshop se naučí nová kouzla. Chybějící obraz doplní díky umělé inteligenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít