Zemanova prezidentská zabijačka

05. ledna 2015, 12:00 - Petr Holec, Euro
05. ledna 2015, 12:00

Prezident Miloš Zeman promluvil o Vánocích k národu. Nebudu mařit čas obsahem jeho projevu, tedy lze-li tak nazvat narcistní monolog starého politika upadajícího do krásy bezvýznamnosti, ten hned pitvali jiní. Ostatně proč taky pitvat něco, co stále víc jakýkoliv obsah postrádá?

Zeman v pondělí posílá NATO na Ukrajinu, v úterý se pusinkuje s Ruskem a ve středu se nechá fascinovat výrazy pro ženské přirození - v jeho věku trochu pozdní puberta. Prezidentův myšlenkový tok ze všeho nejvíc připomíná tok laciného vína.

Navíc na Zemanových TV vystoupení je mnohem tristnější jejich vizuální složka, estetika jeho prezidentství. Ještě než při kritice Pussy Riot se sebeláskou sobě vlastní národu předvedl, jak bídně umí anglicky, štíplo mě do očí prezidentovo oblečení; k oficiálnímu rozhlasovému rozhovoru, jemuž zkoušel přidávat falešný státnický majestát vznešenými prostory, Zeman usedl v domácí kostkované košili. Snad jako by mentálně pořád pojídal tlačenku u sebe na chalupě, kde mu ovšem publikem zpravidla bývala pouze osamělá nicota.

A stejně tak nyní o Vánocích: ke starožitnému stolku neusedl prezident, ale spíš se stařecky svalil nezdravě působící strýc v rozepnutém saku, z něhož se mu dere ven obří břicho. Vsadím se, že mnohé děti, uvyklé o Vánocích nekonečným pohádkám, Zemana považovaly za zlouna, jehož hrůzovládu brzy utne mladý princ v kamaších. Esteticky prezident působí jako závan Východu: rychle vás přenese kamsi na moldavsko-ukrajinské rozhraní. A jako tamní policajti, měnící se v noci v pašeráky cigaret, vypadají i někteří členové jeho ochranky: dodnes nosí přes nepadnoucí kousavé obleky laciné kožené bundy.

Svým způsobem to samozřejmě není nic nového. Ke svému lidu a poddaným, které moderní demokracie proměnily ve voliče, se rádi přibližovali už habsburští císařové; i ti pravidelně vyjížděli na venkov, kde ze svých kočárů (tehdejší televize) trousili moudrá slova. V jejich tradici zručně pokračoval i prezident Masaryk, jenž moudrá slova pro změnu trousil z prezidentského auta, případně z koně. Pokrok prostě nezastavíte. Jejich veřejná vystoupení se však od těch Zemanových v jednom zásadně liší: vždy byli příslušně císařsky nebo prezidentsky oblečeni. Metaforicky řečeno mezi lidi nikdy nechodili v teplákách a bačkorách.

Autorita v montérkách

Na rozdíl od Zemana totiž dobře věděli, že státní majestát i autorita se odvíjí i od toho, že nevypadáte jako prostý lid. Ostatně zkuste si autoritu získat třeba v montérkách…. Vždycky skončíte v komunismu. Ostatně právě někdejší komunistické pohlaváry právě mi Zeman esteticky nejvíc připomíná. Ne však ty pozdní, z nichž mnozí navykli luxusnějším oblekům, ale ty rané, dělnické – hlavně Klementa Gottwalda a Antonína Zápotockého.

Upřímně řečeno, ani jeden z nich nebyl úplně nejvyšší státní autoritou. Kromě totalitních zločinů se jejich éra vyznačuje především tím, že si u lidí vysloužili posměch, který Zeman paradoxně nenávidí ze všeho nejvíc. Což říkám jako někdo, kdo se v noci nemazlí s plackou Karla Schwarzenberga coby mladého pankáče.


Další komentáře:

Hudečkův ježíšek: další chaos

Vláda hodinových manželů

Pražané, (ne)měl jsem vás rád

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Apple má v iMacu Pro ARM procesor A10. Běží na něm Siri a náhrada Intel ME, i po vypnutí
Herní pocta metalové hudbě jménem Brütal Legend je teď ke stažení zdarma
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít