Zeman podepsal koronavirové zákony: EET se pozastavuje, živnostníkům zůstane více peněz - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Zeman podepsal koronavirové zákony: EET se pozastavuje, živnostníkům zůstane více peněz

čtk,
Zeman podepsal koronavirové zákony: EET se pozastavuje, živnostníkům zůstane více peněz
Zdroj: čtk

Elektronická evidence tržeb (EET) se pozastavuje po dobu nouzového stavu a další tři měsíce. Vyplývá to ze zákona, který podepsal prezident Miloš Zeman. Prezident také podepsal zákony, podle kterých stát odpustí živnostníkům minimální měsíční zálohy na sociální a zdravotní pojištění za půl roku. 

Zákon o EET znamená, že podnikatelé a další poplatníci, kterých se to týká, nebudou muset evidovat své tržby podle zákona o evidenci tržeb. Sněmovna předlohu schválila v úterý ve stavu legislativní nouze, o den později ho schválil Senát. Nouzový stav vyhlásila vláda 12. března na 30 dnů. S jeho prodloužením by musela souhlasit Sněmovna. Pokud by nouzový stav skončil před polovinou dubna, obnovila by se EET před polovinou července.

Souhlasíte s vládní podporou živnostníků?

Ministerstvu financí jde o to, aby omezilo návštěvy finančních úřadů poplatníky, kteří si tam kvůli třetí a čtvrté fázi EET musí dojít vyzvednout účtenky nebo autentizační údaje.

Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) navíc nastává doba, kdy většina poplatníků z první i druhé fáze musí vyměnit své dosavadní certifikáty a získat nové autentizace. Ministerstvo proto chce, aby si pro ně nemuseli chodit.

Základní minimální měsíční záloha na sociální pojištění činí 2544 korun. Vztahuje se na lidi, kteří vykonávají drobné podnikání jako hlavní činnost. Pro vedlejší činnost činí minimální záloha 1018 korun za měsíc.


U zdravotního pojištění činí základní minimální měsíční záloha činí 2352 korun. Vztahuje se na lidi, kteří mají drobné podnikání jako hlavní činnost. Opatření má pomoci živnostníkům překonat propad příjmů při současné koronavirové epidemii.

Splacení půlročního pojistného nad minimální zálohu budou moci drobní podnikatelé podle předlohy odložit až do podání přehledu o příjmech a výdajích za letošní rok, tedy na rok 2021. Vláda však předpokládá, že osoby samostatně výdělečně činné, které nynější krizi ve svých příjmech nepocítily, budou hradit zálohy nad minimum ve standardním termínu.

Zeman podepsal koronavirové zákony: EET se pozastavuje, živnostníkům zůstane více peněz
3.9 (78.46%) 13 hlasování
Diskuze