Zelení rebelové

28. září 2007, 12:32 - Petr Nováček
28. září 2007, 12:32

Bursík si možná obětováním Kuchtové autoritativní pozici ve straně ještě posílí

Ministryni Daně Kuchtové zlomily vaz problémy okolo programu Výzkum a vývoj pro inovace, z něhož by do republiky mělo z Bruselu dorazit téměř 67 miliard korun. Kuchtová se kritice dlouho bránila tvrzením, že za nedostatky mohou její dvě předchůdkyně v čele ministerstva školství Miroslava Kopicová a Petra Buzková. Premiér Mirek Topolánek, jenž již na jaře zpochybnil kvality Kuchtové na zasedání výkonné rady ODS, ji nicméně ještě přede dvěma týdny „podržel“. Zastával se jí i Martin Bursík, pro něhož se však staly „zlomovým momentem závěry vládní rady pro vědu a výzkum“. Vzápětí v televizní debatě „neodpálkoval“ moderátora s nápadem, zda si Kuchtová nezaslouží „žlutou kartu“, čímž jako předseda Strany zelených nemohl nevyvolat dojem, že ministryni a svoji první místopředsedkyni „pouští k vodě“.

Fakticky se však Kuchtová odepsala sama vlastní neústupností a neochotou ustoupit byť jen o centimetr kritikům. A že jich bylo!
Hlasitě reptala předsedkyně poslaneckého klubu KDU-ČSL Michaela Šojdrová, jež se tématikou školství dlouhodobě zabývá. Nebýt zásahu Jiřího Čunka, který těsně před vernisáží Topolánkovy vlády vyměnil pro lidovce ministerstvo školství za kulturu, Šojdrová by nejspíše seděla na Kuchtové židli. Teď ji pochopitelně šlapala na paty. Vážnější byly výhrady rektorů vysokých škol, kteří potřebují bruselské finanční injekce co nejdříve, a ne až je Kuchtová dojedná. Nejvážnějšími se však ukázaly být připomínky rady vlády pro vědu a výzkum. V jejím čele sice stojí premiér Topolánek, ale fakticky ji řídí jeho poradkyně Miroslava Kopicová, ODS blízká odbornice a ministryně školství v první Topolánkově vládě. ODS je blízký také Marek Mora, jenž býval a už od léta není Kuchtové náměstkem. Naopak jím zůstal Jaromír Soukup, přestože jeho odvolání požadovali na Kuchtové Bursík a nekompromisně Topolánek. Když nevyhověla, dal ji premiér nesplnitelný úkol čili nůž na krk. Jinak však tvrdí: „Není pravda, že bych ten tlak vyvolal já. Byl to hodně problém Strany zelených.“ Také Jiří Čunek byl „hodně problémem“ lidovců, ale na rozdíl od Kuchtové nevypadl z vlády. Pravda, Kuchtová je „jen“ první místopředsedkyní strany a zelení přece nelicitují a provozují toliko politiku - a loajální, že ano?
Kdyby bývala Dana Kuchtová sama neohlásila rezignaci, způsobila by potíže. Kdyby ji chtěl premiér odvolat, podle koaliční smlouvy by to musel projednat s Bursíkem. Protože situace není tak hektická jako po volbách, Bursík by se nemohl opřít jen o stanovisko předsednictva zelených, v němž má navrch, nýbrž by musel jít na republikovou radu, jež se sejde 7. října. Její významnou část, ne-li většinu, však tvoří zelení rebelové, kteří nejsou s Bursíkem kamarádi. Vyčítají mu kličkování kolem radaru, nominaci Karla Schwarzenberga na ministra zahraničí a mnozí z nich účast zelených v Topolánkově vládě.
Jakýmsi mluvčím této části rady je její místopředseda Matěj Stropnický, jenž Bursíka v Právu zkritizoval za „bojácnou neochotu“ vyjádřit Kuchtové plnou podporu. „Váha koaliční strany ve společné vládě je taková, jakou si umí její šéf s pomocí širšího vedení vynutit… Mezi koalicí a stranou si předseda vybral koalici… Posílil tak svou vlastní váhu ve vládě, svou stranu tamtéž však oslabil… Obětoval-li totiž Bursík svou dlouholetou nejbližší spolupracovnici, je ochoten do budoucna obětovat kohokoli,“ tvrdí Stropnický. Z jeho iniciativy rada nedávno Kuchtovou „podržela“ a udělala by to znovu, kdyby měla schvalovat její odvolání z vlády. O Kuchtové rezignaci bude však už jen informována. Každopádně zelení tím, že Kuchtovou sami stáhnou, ušetří Topolánkovi zásah, jímž by mohl koalici rozkmitat. Ostatně s pouhými šesti hlasy ve sněmovně se v koalici příliš „velká ramena“ dělat nedají!
V jednom však může mít Stropnický pravdu. Bursík obětováním Kuchtové svoji „autoritativní pozici“ třeba ještě posílí, ale zároveň asi „významně rozmnoží řady svých odpůrců“. A zradikalizovaná Strana zelených nejenže by nemohla fungovat v současné pravo-středové koalici, ale byla by do budoucna nevypočitatelnou i pro Jiřího Paroubka. Není vlastně pro všechny výhodnější, bude-li ještě chvíli loajální a profesionálně se učit politickému řemeslu? Zelení na to mají čas do příštích voleb za předpokladu, že po veřejné Bursíkově omluvě Kuchtové zůstane „vedoucí tandem“ zachován a strana opět neupadne do hádanic a zmatků. Nejbližší zasedání její republikové rady leccos napoví.

Autor je komentátor Českého rozhlasu 1-Radiožurnálu

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou…
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř Mercedesu třídy S
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Technologie
Nokia 7 je tady. Sympatická střední třída má skleněná záda a punc od Zeisse
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít